dnes
Pondělí - zatazeno
24°C
zítra
Úterý - oblacno
21°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
20°C
Praha 1 připravuje opravu Krannerovy kašny v parku na Smetanově nábřeží
Park Národního probuzení s kašnou. Foto: archiv

Praha 1 připravuje opravu Krannerovy kašny v parku na Smetanově nábřeží

Radnice Prahy 1 zahájila kultivaci Parku Národního probuzení na Smetanově nábřeží, zejména pak průchodu z nábřeží do Divadelní ulice, tak i práce směřující k celkové opravě nádherné Krannerovy fontány.

kranerova-kasna Krannerova fontána (nebo také Pomník Františka I. či Hold českých stavů) to od počátku neměla jednoduché. S myšlenkou postavit Františku I. pomník přišel už v roce 1835 Český zemský sněm, ale i kvůli revolučnímu roku 1848 bylo dílo sochaře Josefa Maxe a spolutvůrce dostavby chrámu sv. Víta, architekta Josefa Ondřeje Krannera odhaleno až o patnáct let později, a to víceméně ve vší tichosti.

V roce 1919 pak byla součást fontány, císařova jezdecká socha od Josefa Maxe, odstěhována do lapidária Národního muzea. Samotná Krannerova fontána zůstala. V roce 2003 Praha 1, opět ve vší tichosti, sochu do gotické stély pomníku vrátila, i když už jen prostřednictvím kopie. Originál zůstal v lapidáriu.

Nedávno ukončený restaurátorský průzkum Zdeňka Šmahela, Petra Doudy, Petra Hampla a Jakuba Sysla konstatoval, že povrch pomníku je znečištěn tmavými depozity a exkrementy a na kameni se vyskytuje biologické napadení a trhliny.

Dochází ke zvětrávání kamene a chybějí i části sochařské výzdoby. Poškozeno je schodiště i olověná izolace kaskád fontány. Laboratorní průzkum potvrdil zvýšený obsah vodorozpustných solí, které obecně velmi poškozují kámen a stavební materiály.

Městská část Praha 1 proto připravuje opravu celého pomníku. „Na základě výsledků restaurátorského průzkumu věřím, že se nám už brzy podaří schválit potřebné finanční prostředky a následně zahájit restaurátorské práce,“ uvedl 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN) iniciátor celého projektu.

Změny ve spojnici nábřeží a ulice Divadelní

Znečištění močí a lidskými exkrementy, všude se povalující odpadky, graffiti na rozpadající se zdi, dealeři a narkomani – a v tom všem navzdory zákazu vjezdu parkující auta. Tak ještě do nedávna vypadal průchod ze Smetanova nábřeží do Divadelní ulice. Díky spolupráci občanů, radnice a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je nyní situace v této lokalitě o poznání lepší.

pruchod-do-divadelni

Antiparkovací sloupky brání nepovolenému vjezdu aut

Obyvatelé domů v Divadelní 12 a 14 si na tíživou situaci stěžovali už v roce 2018. Teprve nová politická reprezentace se po svém nástupu začala problémem urychleně zabývat. „Co nejdříve jsme po projednání s fakultou rozhodli o instalaci pevné kamery s inteligentním softwarem, který dokáže rozpoznat a identifikovat předem nadefinované podezřelé chování. Dále byly nainstalovány antiparkovací sloupky a ve spolupráci s pražským magistrátem a po schválení památkáři přibudou ke stávající jedné lampě veřejného osvětlení další dvě,“ popsal základní opatření 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma, který má ve své gesci mj. bezpečnost a prevenci kriminality.

Praha 1 také provedla prořez keřů v sousedním parku Národního probuzení, ve kterých se zdržovali lidé bez domova a narkomani. Městská policie oblasti věnuje zvýšenou pozornost svých hlídek.   

„Mám velkou radost, že díky spolupráci s občany, kteří nám poskytli velmi detailní popis problému, včetně fotodokumentace, a s Fakultou sociálních věd UK jsme společně dosáhli výrazného zlepšení situace. V tomto směru patří velké poděkování našemu projektovému manažerovi Jakubu Vaculínovi, který při řešení odvedl skvělý kus práce. Vyhráno samozřejmě ale ještě nemáme a moc dobře víme, že musíme průchod nadále pečlivě sledovat,“ shrnul Petr Hejma.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Včera ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Další články
Nahoru