dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Praha 1 přijala nová pravidla pro pouliční umělce, nelíbí se jí hlavně hlučné produkce
Busking ve spodní části Václavského náměstí. Foto: archiv

Praha 1 přijala nová pravidla pro pouliční umělce, nelíbí se jí hlavně hlučné produkce

Praha 1 chce další úpravy vyhlášky regulující pouliční umělce. Chce jim zakázat zesilovače a hrát do 50 metrů od ulic, kde platí zákaz buskingu. Větší produkce by měly nově také žádat o zábor chodníku. Rada hlavního města schválila návrh vyhlášky regulující pouliční umění před dvěma týdny, ještě není definitivní, ale měla by platit od 1. července. Navrhovanou vyhlášku centrální městské části, která chce být přísnější než magistrát, musí rada také schválit.

Názor starosty

„Praha 1 od doby, kdy před několika lety metropole příliš liberalizovala umění v ulicích, prosazuje zpřísnění pravidel. Důvodem je špatná situace v ulicích centra. Na zejména hlučný busking a nevhodný výběr míst pro produkci si stěžují desítky obyvatel centra. Pouliční umění nám nevadí, ale chceme chránit centrum před nekorektními buskery, kteří paratizují na veřejném prostoru a jejich hlavním cílem je finanční obohacení, přičemž neberou ohled na osatní.“

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Stížnosti na hluk, jednotvárnost akustické produkce, dokonce i petice na úplný zákaz v Mostecké ulici a na Václavském náměstí. Všechny tyto negativní dopady se promítly do připomínek, které Zastupitelstvo MČ Praha 1 uplatnilo v rámci připomínkového řízení k novele obecně závazné vyhlášky č. 5/2013 o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s provozováním pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech.  

Patrně nejdůležitějším návrhem na změnu ve vyhlášce je povinnost provozovatelů pouliční veřejné produkce požádat o povolení příslušného silničního správního úřadu v případech, kdy jsou k produkci využívána jakákoliv další zařízení

Rozšíření míst se zákazem akustické produkce

„Samostatně stojícího buskera s houslemi či kytarou v ruce lze přirovnat například k osobě, která na ulici stojí a telefonuje. Na taková vystoupení stížnosti nemáme a omezení se jich netýká. Jako příklad mohu uvést slepého harmonikáře v ulici Národní. Ovšem busker, který si pro své vystoupení nebo pro své zařízení potřebné k vystoupení zabral několik metrů čtverečních komunikace, už do této kategorie nespadá. Zabraná komunikace nad rámec běžného užívání skutečně vyžaduje povolení k záboru. V tomto duchu nám dává za pravdu také stanovisko Ministerstva dopravy z loňského roku,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a veřejného pořádku Ivan Solil (ČSSD).

Neméně důležitou změnou je rozšíření míst s úplným zákazem pouliční akustické produkce, přičemž zákaz platí také 50 metrů v ulicích, které k ulicím se zákazem přiléhají. Tímto Praha 1 reaguje na reálné situace, kdy byla akustická produkce zakázána například v ulici Na Příkopě, ale busker se patami pastvil do přiléhající Havířské a hrál beztrestně dál. Seznam ulic, kde je hudební busking zcela zakázán opět vychází ze znalosti problematiky i obsahů oprávněných stížností.

„Proti pouličnímu umění, které pobaví a neobtěžuje, nemáme žádné námitky a rozhodně nechceme brát umělcům prostor pro jejich produkci. Není ale možné, aby byla provozována na úkor práv i zdravého rozumu osob, které v okolí produkce bydlí nebo pracují. A k tomu prokazatelně od roku 2013 dochází,“ doplnil Ivan Solil.

Praha 1 má výhrady k návrhu města

Změnu z dílny hlavního města Prahy, a sice že akustickou produkci lze na levém břehu Vltavy provozovat pouze v hodinách označených lichou číslovkou a na pravém břehu Vltavy pouze v hodinách označených sudou číslovkou, Praha 1 vítá.

To však neplatí pro návrh hlavního města Prahy, v tom smyslu, že akustická veřejná produkce může být provozována s použitím přídavných zesilovacích zařízení, je-li to pro slyšitelnost nezbytné. Zde se Praha 1 s návrhem metropole neztotožnila. Díky přirozenému ruchu centra by produkce taková zařízení vyžadovala podle první městské části až příliš často a docházelo by k překřikování a tím dalšímu navyšování hlukové zátěže. Obtížné by bylo také dovozování na místě a určování hranice, kde je už zesilovací zařízení nutné a kde nikoliv.   

Na jednu produkci maximálně čtyři hudebníci

Mezi další změny patří výměra plochy pro jednoho vystupujícího nebo počet osob, provádějící jednu uměleckou produkci. Bez nutnosti povolení by nově mělo na jednoho buskera připadat 1m2 a jednu uměleckou produkci budou moci najednou provádět maximálně čtyři osoby.

Zastupitelé MČ Praha 1 svým současným usnesením navázali na usnesení z května roku 2014. Praha 1 na základě mnoha oprávněných stížností tehdy připravila nové znění vyhlášky, s cílem iniciovat zahájení procesu úpravy této vyhlášky. Bohužel díky kombinaci nečinnosti tehdejšího radního hlavního města Prahy pro legislativu a konce volebního období, bylo připomínkové řízení zahájeno až v polovině května 2015. Nové znění vyhlášky musí nyní potvrdit hlavní město Praha a platit by mohla od července tohoto roku.


Další články
Nahoru