Dnes Středa - jasno 29°C
Zítra Čtvrtek - jasno 31°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 1 požaduje, aby obchody nemohly po 22. hodině prodávat alkohol
Jeden z poutačů lákající k nákupu ve večerce. Foto: Jan Puci

Praha 1 požaduje, aby obchody nemohly po 22. hodině prodávat alkohol

Radnice Prahy 1 vyzvala magistrát, aby vyhláškou zakázal prodej alkoholu ve večerkách po 22:00. Do zákazu by nebyla zahrnuta konzumace alkoholu v pohostinských zařízeních, ale měl by za cíl omezit pití alkoholu přímo v ulicích. Podobnou snahu měla radnice už v minulosti, ale bez úspěchu. Podle magistrátu podobné dřívější diskuse vždy narazily na legislativní problémy.

Vedení první městské části se obrátilo na radní metropole s požadavkem na zákaz prodeje alkoholu po 22. hodině, který by se týkal například prodejen potravin. Do zákazu by tak nebyla zahrnuta konzumace alkoholu v restauracích, vinárnách či barech.

„Večerky a podobné provozovny jsou zejména v klasické turistické sezoně velkým problémem, protože si v nich zákazníci nakupují relativně levný alkohol, který pak konzumují na ulicích, a to se všemi negativy, které k tomu patří, zejména pak s rušením nočního klidu, na něž si stálí obyvatelé oprávněně stěžují,“ vysvětlil radní Prahy 1 Jan Votoček (TOP 09).

Podobnou snahu tehdejší vedení Prahy 1 mělo v roce 2016, tehdy po městu chtělo omezení prodeje po 22:00 na území pražské památkové rezervace. Nyní je pití alkoholu na veřejnosti v Praze řešeno s pomocí vyhlášky zahrnující výpis míst, kde je zakázáno.

Zákaz platí na více než osmi stovkách míst v metropoli. Zástupci magistrátu již delší dobu mluví o novele vyhlášky, která byla naposledy upravena v roce 2013. Zatím se však nová úprava neuskutečnila.

Praha 1 je podle Votočka připravena omezit prodej alkoholu v provozovnách, jež jsou v jejím majetku. Aby se ale nejednalo o diskriminaci jedné skupiny živnostníků, zatímco jiní v jejich sousedství, kteří jsou nájemci v soukromých domech, by alkohol prodávali, chce po vedení hlavního města, aby přijalo obecně závaznou vyhlášku zakazující prodej alkoholu, který by nebyl konzumován uvnitř těchto provozoven. 

Anketa

Měl by podle vás platit zákaz prodeje alkoholu v obchodech po 22. hodině?

66.3%
(66.3%)
33.7%
(33.7%)

Podle předsedy Komise pro obchod a služby Rady MČ Praha 1 Karla Ulma se vedení radnice zároveň obrátí na občany, aby se zapojili do úpravy stávající sítě provozoven občanské vybavenosti.

„Naše komise i radniční oddělení obchodu a služeb mají síť provozoven podrobně zmapovanou, znalost detailů obyvatel jednotlivých lokalit, včetně dopadů jednotlivých provozů na okolí, je pro nás ale samozřejmě důležitá,“ uvedl Ulm.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman sdělil že město zatím od Prahy 1 novou žádost oficiálně nedostalo. „Nová iniciativa Prahy 1 k nám zatím oficiálně nedoputovala, proto víme pouze o požadavcích z minulosti. Předchozí diskuse vždy skončily na tom, že obce nemohou svými obecnými předpisy regulovat sortiment v provozovnách. Regulaci prodeje alkoholu je totiž v České republice řešena na úrovni zákona. Praha 1 navíc nikdy neuvedla právní důvody, které ji vedou k odlišnému názoru,“ sdělil.

Předchozí koalice Prahy 1 Sobě, Pirátů a Zelených navrhovala z důvodu velkého hluku zejména v Dlouhé ulici a jejím okolí po magistrátu omezení otevírací doby nočních podniků v centru, které se nakonec neuskutečnilo.


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru