Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha 1 požaduje, aby obchody nemohly po 22. hodině prodávat alkohol
Jeden z poutačů lákající k nákupu ve večerce. Foto: Jan Puci

Praha 1 požaduje, aby obchody nemohly po 22. hodině prodávat alkohol

Radnice Prahy 1 vyzvala magistrát, aby vyhláškou zakázal prodej alkoholu ve večerkách po 22:00. Do zákazu by nebyla zahrnuta konzumace alkoholu v pohostinských zařízeních, ale měl by za cíl omezit pití alkoholu přímo v ulicích. Podobnou snahu měla radnice už v minulosti, ale bez úspěchu. Podle magistrátu podobné dřívější diskuse vždy narazily na legislativní problémy.

Vedení první městské části se obrátilo na radní metropole s požadavkem na zákaz prodeje alkoholu po 22. hodině, který by se týkal například prodejen potravin. Do zákazu by tak nebyla zahrnuta konzumace alkoholu v restauracích, vinárnách či barech.

„Večerky a podobné provozovny jsou zejména v klasické turistické sezoně velkým problémem, protože si v nich zákazníci nakupují relativně levný alkohol, který pak konzumují na ulicích, a to se všemi negativy, které k tomu patří, zejména pak s rušením nočního klidu, na něž si stálí obyvatelé oprávněně stěžují,“ vysvětlil radní Prahy 1 Jan Votoček (TOP 09).

Podobnou snahu tehdejší vedení Prahy 1 mělo v roce 2016, tehdy po městu chtělo omezení prodeje po 22:00 na území pražské památkové rezervace. Nyní je pití alkoholu na veřejnosti v Praze řešeno s pomocí vyhlášky zahrnující výpis míst, kde je zakázáno.

Zákaz platí na více než osmi stovkách míst v metropoli. Zástupci magistrátu již delší dobu mluví o novele vyhlášky, která byla naposledy upravena v roce 2013. Zatím se však nová úprava neuskutečnila.

Praha 1 je podle Votočka připravena omezit prodej alkoholu v provozovnách, jež jsou v jejím majetku. Aby se ale nejednalo o diskriminaci jedné skupiny živnostníků, zatímco jiní v jejich sousedství, kteří jsou nájemci v soukromých domech, by alkohol prodávali, chce po vedení hlavního města, aby přijalo obecně závaznou vyhlášku zakazující prodej alkoholu, který by nebyl konzumován uvnitř těchto provozoven. 

Anketa

Měl by podle vás platit zákaz prodeje alkoholu v obchodech po 22. hodině?

70%
(70%)
30%
(30%)

Podle předsedy Komise pro obchod a služby Rady MČ Praha 1 Karla Ulma se vedení radnice zároveň obrátí na občany, aby se zapojili do úpravy stávající sítě provozoven občanské vybavenosti.

„Naše komise i radniční oddělení obchodu a služeb mají síť provozoven podrobně zmapovanou, znalost detailů obyvatel jednotlivých lokalit, včetně dopadů jednotlivých provozů na okolí, je pro nás ale samozřejmě důležitá,“ uvedl Ulm.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman sdělil že město zatím od Prahy 1 novou žádost oficiálně nedostalo. „Nová iniciativa Prahy 1 k nám zatím oficiálně nedoputovala, proto víme pouze o požadavcích z minulosti. Předchozí diskuse vždy skončily na tom, že obce nemohou svými obecnými předpisy regulovat sortiment v provozovnách. Regulaci prodeje alkoholu je totiž v České republice řešena na úrovni zákona. Praha 1 navíc nikdy neuvedla právní důvody, které ji vedou k odlišnému názoru,“ sdělil.

Předchozí koalice Prahy 1 Sobě, Pirátů a Zelených navrhovala z důvodu velkého hluku zejména v Dlouhé ulici a jejím okolí po magistrátu omezení otevírací doby nočních podniků v centru, které se nakonec neuskutečnilo.


Autor: red

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

25. listopadu 2022 v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

Další články
Nahoru