Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou dopravní obsluhy.

Vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích, upravuje, že dopravní obsluhou se rozumí vozidla „zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osoby těžce zdravotně postižené, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost“. 

„Nesmyslný výklad pojmu dopravní obsluha v praxi znamená, že do ulice může vjet téměř každý, byť jede jen na návštěvu. Když prohlásí, že míří za osobou blízkou, která v ulici bydlí, hlídka takového řidiče musí pustit,“ uvedl radní Prahy 1 pro dopravu Vojtěch Ryvola, který za nárůstem provozu ve zmíněných ulicích spatřuje také nový zvyk z doby covidové: objednávat si vše online – nákupy, obědy, večeře a další. Auta poskytující tyto služby jsou samozřejmě také dopravní obsluhou. 

„Odhadem dvě třetiny řidičů tvrdí, že jsou dopravní obsluha. Zbylá třetina jí skutečně je,“ dodal radní. Řešení situace spatřuje v úpravě legislativy. Další možností je umístit místo dodatkové tabulky „Mimo dopravní obsluhy“ tabulku „Vjezd pouze s povolením MČ Praha 1". Pravidelné dopravně bezpečnostní akce podle něj budou pokračovat i nadále. 

„Ze mě je určitě dobře, že se tyto akce dějí,“ uvedl Lamberti. Podle něj bylo zřízeno na radnici Prahy 1 bezpečnostní oddělení. „Chceme tyto kontroly analyzovat, pracovat s daty a vytvářet k tomu statistiky. Řešením má být systémová změna a k ní je potřeba mít podklady. Potřebujeme je, abychom mohli vstoupit do jednání s městem a požadovat navýšení strážníků,“ pokračoval.

Kromě statistik o porušování dopravního značení chce podle něj první městská část získat přehled také o špatném parkování a mít dat o kontrolách nočního života a pití na veřejnosti.


Autor: TZ, red

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru