Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou dopravní obsluhy.

Vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích, upravuje, že dopravní obsluhou se rozumí vozidla „zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osoby těžce zdravotně postižené, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost“. 

„Nesmyslný výklad pojmu dopravní obsluha v praxi znamená, že do ulice může vjet téměř každý, byť jede jen na návštěvu. Když prohlásí, že míří za osobou blízkou, která v ulici bydlí, hlídka takového řidiče musí pustit,“ uvedl radní Prahy 1 pro dopravu Vojtěch Ryvola, který za nárůstem provozu ve zmíněných ulicích spatřuje také nový zvyk z doby covidové: objednávat si vše online – nákupy, obědy, večeře a další. Auta poskytující tyto služby jsou samozřejmě také dopravní obsluhou. 

„Odhadem dvě třetiny řidičů tvrdí, že jsou dopravní obsluha. Zbylá třetina jí skutečně je,“ dodal radní. Řešení situace spatřuje v úpravě legislativy. Další možností je umístit místo dodatkové tabulky „Mimo dopravní obsluhy“ tabulku „Vjezd pouze s povolením MČ Praha 1". Pravidelné dopravně bezpečnostní akce podle něj budou pokračovat i nadále. 

„Ze mě je určitě dobře, že se tyto akce dějí,“ uvedl Lamberti. Podle něj bylo zřízeno na radnici Prahy 1 bezpečnostní oddělení. „Chceme tyto kontroly analyzovat, pracovat s daty a vytvářet k tomu statistiky. Řešením má být systémová změna a k ní je potřeba mít podklady. Potřebujeme je, abychom mohli vstoupit do jednání s městem a požadovat navýšení strážníků,“ pokračoval.

Kromě statistik o porušování dopravního značení chce podle něj první městská část získat přehled také o špatném parkování a mít dat o kontrolách nočního života a pití na veřejnosti.


Autor: TZ, red

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru