Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 podpoří nový babybox v Podolí, možná bude mít i svůj vlastní
Instalace babyboxu v Podolí. Zdroj foto: Ludvík Hess

Praha 1 podpoří nový babybox v Podolí, možná bude mít i svůj vlastní

První městská část se rozhodla finančně přispět na provoz nově zřízeného babyboxu v Praze, který byl otevřen v březnu v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Příspěvek je 50 000 korun. Informoval o tom radní pro zdravotnictví Michal Müller (ODS).

„Jsem velmi rád, že můžeme přispět k provozu nového babyboxu. Tento projekt zachraňuje životy, v Česku už jich bylo konkrétně 263. Rozhodl jsem se také zahájit jednání s panem Hessem, aby i Praha 1 měla svůj babybox,“ uvedl radní pro zdravotnictví Michal Müller (ODS). 

Zřízení babyboxu v Podolí bylo iniciováno organizací BABYBOX, která dlouhodobě pracuje na podpoře a ochraně opuštěných novorozenců. 

Rada městské části Praha 1 rozhodla o poskytnutí finančního daru ve výši 50 000 korun na podporu tohoto projektu. „Tento krok je součástí snahy městské části podporovat projekty, které jsou zaměřeny na ochranu nejzranitelnějších skupin obyvatel,“ sdělila mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová. 

Na pořízení přístrojového vybavení podolského babyboxu nedávno poskytla ústavu finanční dar ve výši 70 000 korun Praha 4, na jejímž území se inkubátor nachází. Specifické potřeby k zajištění správné funkce babyboxu a nezbytné následné péče o odložené děti zahrnují vybavení pulsním oxymetrem a dalším zařízením.

Anketa

Schvalujete existenci babyboxů?

99.1%
(99.1%)
0.9%
(0.9%)
Babybox je novorozenecký inkubátor, vytápěná a ventilovaná schránka s 37 stupni, snímaná uvnitř kamerou, do které mohou rodiče anonymně odložit své nechtěné dítě. 

Signalizací je napojen na stálou službu, čidla reagují na světlo i zvuk a ihned vyrozumí obsluhující personál o tom, že se dvířka babyboxu otevřela i uzavřela a že vanička byla zatěžkána.

Zároveň odchází signál do mobilních telefonů předem určených kontaktů. Stav dítěte a časy jsou zaznamenávány elektronicky a obrazově. Ten, kdo dítě vkládá, zůstává v anonymitě.

V Praze je zatím pět babyboxů. Kromě Libeňského zámku také u radnice Prahy 6, další v Šrobárově ulici na objektu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, babybox je také na budově radnice Prahy 2 na náměstí Míru. A ten nejnovější je v již zmiňovaném Podolí.


Autor: Jan Puci

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

20. května 2024 ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru