Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - skorojasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 1 plánuje příští rok hospodařit se zhruba miliardovými výdaji
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Praha 1 plánuje příští rok hospodařit se zhruba miliardovými výdaji

Praha 1 plánuje v letošním roce hospodařit s příjmy zhruba 825,4 milionu a výdaji 1,03 miliardy korun. Rozdíl plánuje pokrýt z přebytků z minulých let, 130 milionů korun má jít z rezervních fondů. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který minulý týden schválila rada městské části a koncem ledna o něm budou hlasovat zastupitelé. Návrh zhruba odpovídá rozpočtu pro loňský rok.

Vedení Prahy 1 plánuje podle návrhu v příštím roce dát asi 202,6 milionu korun na investice a 824 milionů korun má jít na běžné, tedy provozní a zákonem dané výdaje. Asi 351,6 milionu korun plánuje radnice využít ze zisků například z pronájmů nemovitosti a 130 milionů korun z rezerv z předchozích let.

Asi 201,2 milionu korun pak radnice účetně převede z neuskutečněných položek loňského rozpočtu. Mezi ty patří například opravy v parku na Smetanově nábřeží, rekonstrukce opěrné zdi na Kampě, přeměna parků Cihelná a Klárov nebo půdní vestavba v mateřské škole Řásnovka.

Na loňský rok zastupitelstvo městské části schválilo rozpočet s příjmy 805,3 milionu korun a výdaji 1,05 miliardy korun. Rozdíl rovněž Praha 1 plánovala pokrýt z peněz z hospodářské činnosti a 76,7 milionu korun mělo jít z rezerv, což kritizovala opozice. Finální výsledek hospodaření bude znám až v polovině roku, podle předběžných výsledků skočila loni městská část v mírném přebytku.

V první městské části, která zahrnuje centrum Prahy, od předloňského ledna vládne koalice My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů), ODS, TOP 09 a ANO.

Prvně zmíněné uskupení je jedinou stranou, která zůstala z původně po volbách v roce 2018 ustanovené koalice vedené starostou Pavlem Čižinským (Praha 1 Sobě).

Praha 1 Sobě, Piráti a Zelená pro jedničku jsou od změny ve vedení radnice v opozici. Novým starostou se před dvěma lety stal dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN).

 


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru