dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
30°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
31°C
Praha 1 plánuje omezení aut, neprojedou pod Prašnou bránou
Prašná brána a Obecní dům. Foto: archiv PCT

Praha 1 plánuje omezení aut, neprojedou pod Prašnou bránou

Vedení Prahy 1 chce v září uzavřít průjezd Prašnou bránou do Hybernské. V souvislosti s tím by měla být pro auta zavřena i Havlíčkova ulice před Masarykovým nádražím a řidiči by se v budoucnu neměli dostat ani Husovou na Mariánské náměstí. V rozhovoru s ČTK to řekl radní Prahy 1 pro dopravu David Skála (Praha 1 Sobě). V plánu jsou podle něj i další omezení automobilů s pomocí sloupků, například na Malé Straně nebo kolem Pražského hradu.

Cílem uzavření Prašné brány je podle Skály zabránit tomu, aby si řidiči jedoucí od Štefánikova mostu zkracovali jako dosud cestu přes centrum. „Je to extrémně velký tranzit. Zhruba tři z pěti aut, které vidíme přejet Štefánikův most, se objeví v Hybernské," uvedl radní.

Znemožnit průjezd Prašnou branou podle něj nepůjde bez toho, aby se zároveň zavřela Havlíčkova. „Když jsme si to dali do modelu, tak nám okamžitě vyjelo, že bez toho zahltíme Petrskou čtvrť, což je jedno z mála míst v Praze 1, kde lidé ještě opravdu žijí," vysvětlil radní. Dodal, že v obou případech půjde o pevnou uzavírku, tedy ne pouze o značení, ale fyzickou zábranu.

Další plán souvisí se záměrem magistrátu upravit Mariánské náměstí u centrální městské knihovny a nové radnice. V současnosti funguje spíše než jako náměstí jako parkoviště pro zaměstnance a návštěvníky magistrátu. V návaznosti na plánované úpravy chce radnice Prahy 1 otočit jednosměrnost Husovy ulice tak, aby nevedla na náměstí auta.

Velkým problémem podle Skály je, že s vylidňováním centra roste počet obchodů, hotelů a podobných zařízení, které potřebují zásobování. To přivádí do centra velké množství dopravy. Radnice proto plánuje dále umisťovat výsuvné sloupky, které vjezd umožní jen místním obyvatelům a zásobování v jasně vymezenou dopolední dobu. Odpoledne by z centra zmizely. „Ve světových městech je celkem normální, že centrum takhle funguje," uvedl radní.

Takové sloupky by se podle Skály měly brzy objevit poblíž Karlova mostu u ulic U Lužického semináře a Cihelná. „Stavební povolení by mělo být velice brzy a myslím si, že by se to nejpozději na podzim mělo realizovat," řekl radní.

Dále chce radnice podobným způsobem omezit vjezd k Pražskému hradu, pravděpodobně v oblasti Pohořelce. Tam to bude však nutné ještě dojednat s institucemi včetně kanceláře prezidenta. Sloupky už radnice nechala v minulém volebním období nainstalovat v Melantrichově, Michalské, Maiselově, Široké a Břehové ulici na Starém Městě.

Výhledově by vedení Prahy 1 chtělo podle Skály také uzavřít pro nerezidenty průjezd přes Malostranské náměstí. Magistrát už má v podstatě hotový projekt revitalizace náměstí, který s úplným zákazem tranzitní dopravy nepočítá, i když jisté omezení v plánu je.

Město chce zúžit jízdní pruhy, rozšířit chodníky a omezit parkování. Začátek úprav už se několikrát odložil, nyní vedení města hovoří o tom, že by mohly začít na přelomu letošního a příštího roku. Delší dobu se mluví také o zklidnění dopravy kolem Klárova a Újezdu.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru