Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 otevřela po revitalizaci park Cihelná na Malé Straně
Na jaře se zazelená i severní část parku. Foto: Jan Puci

Praha 1 otevřela po revitalizaci park Cihelná na Malé Straně

Praha 1 ukončila revitalizaci parku Cihelná na Malé Straně. Jsou v něm pobytové trávníky, třináct nových stromů, keře a záhon růží, nový mobiliář, pobytové schodiště či opěrné zdi. Informovali o tom představitelé městské části. Cyklostezka díky podjezdu pod Mánesovým mostem propojuje park s Kosárkovým nábřežím. V případě nutnosti při povodňovém nebezpečí budou v parku instalovány mobilní protipovodňové zábrany.  

Celkové náklady na revitalizaci byly sedmadvacet milionů korun. Devět milionů z toho pokryla dotace od magistrátu, zbytek šel z rozpočtu městské části. 

„Jsem ráda, že se přes některé dílčí problémy podařilo projekt dotáhnout do takto vydařeného výsledku, a věřím, že s příchodem jara podobu parku Cihelná ještě více oceníme,“ prohlásila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). 

Revitalizace parku Cihelná, zahájená v loňském roce, skončila v lednu, bylo ale potřeba odstranit některé nedostatky týkající se především zpracování povrchových úprav. Nyní už ale může tento dříve neutěšený prostor sloužit veřejnosti.

Jednou z požadovaných úprav bylo také oplocení osetých ploch. „Je nezbytné ponechat to tak alespoň do první seče, aby nedošlo k poškození budoucích trávníků. Mimo režim stavby jsme navíc zajistili odstranění graffiti, protože jsme považovali za naprostý paradox, abychom otevřeli nový park, který by hyzdily pomalované zdi,“ popsala Kateřina Klasnová (REZIDENTI 1), místostarostka pro životní prostředí. 

Celková plocha revitalizací řešeného území byla 6 133 metrů čtverečních, z toho pochozí plochy a cyklostezka (paralelně vybudovaná magistrátem, pozn. aut.) tvořily 1 421 metrů čtverečních, zeleň 3 292 metrů čtverečních a břehová část 1 040 metrů čtverečních. 

Území parku je vymezeno ze severu Mánesovým mostem, z východu břehem Vltavy, z jihu dlážděnou plochou u Vltavy, navazující na ulici Cihelná, a ze západu budovami a zahradami při ulici U Lužického semináře, z nichž nejvýraznější je budova bývalé zbrojnice, respektive káznice. 

U budov v západní části parku je v plánu umístění restauračních předzahrádek, zatím ještě není jasné, v jakém budou rozsahu. „Tento plán jsme zdědili po předchozím vedení radnice, nicméně naším úkolem je nyní najít nějaký balanc a kompromis, aby tu ve výsledku nebylo příliš rušno,“ shodli se Radoměřská a Klasnová.

Výhledově se možná v parku objeví malé dětské hřiště, které tu dříve bylo. „Mně by se třeba líbil i prostor pro hraní kuliček, v dětství jsem je zde hrávala,“ usmála se starostka. Zda na hřiště zbude místo, bude také z části záležet na tom, jak dopadnou jednání o předzahrádkách. „Uvidíme také, co si budou občané přát a budeme se jim snažit v rámci možností vyjít vstříc,“ dodala starostka. 

Historicky se místo současného parku Cihelná nacházelo vždy vedle dopravní spojnice mezi Starým Městem a Malou Stranou. Nejdříve se zde nacházel brod, později řetězový most a nyní Mánesův most. Svou polohou na okraji Malé Strany mělo místo charakter periferie. Podle mapy Stabilního katastru z roku 1842 zde byly ohrady na dřevo.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru