Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 1 otevřela po revitalizaci park Cihelná na Malé Straně
Na jaře se zazelená i severní část parku. Foto: Jan Puci

Praha 1 otevřela po revitalizaci park Cihelná na Malé Straně

Praha 1 ukončila revitalizaci parku Cihelná na Malé Straně. Jsou v něm pobytové trávníky, třináct nových stromů, keře a záhon růží, nový mobiliář, pobytové schodiště či opěrné zdi. Informovali o tom představitelé městské části. Cyklostezka díky podjezdu pod Mánesovým mostem propojuje park s Kosárkovým nábřežím. V případě nutnosti při povodňovém nebezpečí budou v parku instalovány mobilní protipovodňové zábrany.  

Celkové náklady na revitalizaci byly sedmadvacet milionů korun. Devět milionů z toho pokryla dotace od magistrátu, zbytek šel z rozpočtu městské části. 

„Jsem ráda, že se přes některé dílčí problémy podařilo projekt dotáhnout do takto vydařeného výsledku, a věřím, že s příchodem jara podobu parku Cihelná ještě více oceníme,“ prohlásila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). 

Revitalizace parku Cihelná, zahájená v loňském roce, skončila v lednu, bylo ale potřeba odstranit některé nedostatky týkající se především zpracování povrchových úprav. Nyní už ale může tento dříve neutěšený prostor sloužit veřejnosti.

Jednou z požadovaných úprav bylo také oplocení osetých ploch. „Je nezbytné ponechat to tak alespoň do první seče, aby nedošlo k poškození budoucích trávníků. Mimo režim stavby jsme navíc zajistili odstranění graffiti, protože jsme považovali za naprostý paradox, abychom otevřeli nový park, který by hyzdily pomalované zdi,“ popsala Kateřina Klasnová (REZIDENTI 1), místostarostka pro životní prostředí. 

Celková plocha revitalizací řešeného území byla 6 133 metrů čtverečních, z toho pochozí plochy a cyklostezka (paralelně vybudovaná magistrátem, pozn. aut.) tvořily 1 421 metrů čtverečních, zeleň 3 292 metrů čtverečních a břehová část 1 040 metrů čtverečních. 

Území parku je vymezeno ze severu Mánesovým mostem, z východu břehem Vltavy, z jihu dlážděnou plochou u Vltavy, navazující na ulici Cihelná, a ze západu budovami a zahradami při ulici U Lužického semináře, z nichž nejvýraznější je budova bývalé zbrojnice, respektive káznice. 

U budov v západní části parku je v plánu umístění restauračních předzahrádek, zatím ještě není jasné, v jakém budou rozsahu. „Tento plán jsme zdědili po předchozím vedení radnice, nicméně naším úkolem je nyní najít nějaký balanc a kompromis, aby tu ve výsledku nebylo příliš rušno,“ shodli se Radoměřská a Klasnová.

Výhledově se možná v parku objeví malé dětské hřiště, které tu dříve bylo. „Mně by se třeba líbil i prostor pro hraní kuliček, v dětství jsem je zde hrávala,“ usmála se starostka. Zda na hřiště zbude místo, bude také z části záležet na tom, jak dopadnou jednání o předzahrádkách. „Uvidíme také, co si budou občané přát a budeme se jim snažit v rámci možností vyjít vstříc,“ dodala starostka. 

Historicky se místo současného parku Cihelná nacházelo vždy vedle dopravní spojnice mezi Starým Městem a Malou Stranou. Nejdříve se zde nacházel brod, později řetězový most a nyní Mánesův most. Svou polohou na okraji Malé Strany mělo místo charakter periferie. Podle mapy Stabilního katastru z roku 1842 zde byly ohrady na dřevo.


Autor: Jan Puci

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

30. listopadu 2023 v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Další články
Nahoru