Dnes Pátek - obcasny-dest 17°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 13°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 1 otevřela po revitalizaci park Cihelná na Malé Straně
Na jaře se zazelená i severní část parku. Foto: Jan Puci

Praha 1 otevřela po revitalizaci park Cihelná na Malé Straně

Praha 1 ukončila revitalizaci parku Cihelná na Malé Straně. Jsou v něm pobytové trávníky, třináct nových stromů, keře a záhon růží, nový mobiliář, pobytové schodiště či opěrné zdi. Informovali o tom představitelé městské části. Cyklostezka díky podjezdu pod Mánesovým mostem propojuje park s Kosárkovým nábřežím. V případě nutnosti při povodňovém nebezpečí budou v parku instalovány mobilní protipovodňové zábrany.  

Celkové náklady na revitalizaci byly sedmadvacet milionů korun. Devět milionů z toho pokryla dotace od magistrátu, zbytek šel z rozpočtu městské části. 

„Jsem ráda, že se přes některé dílčí problémy podařilo projekt dotáhnout do takto vydařeného výsledku, a věřím, že s příchodem jara podobu parku Cihelná ještě více oceníme,“ prohlásila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). 

Revitalizace parku Cihelná, zahájená v loňském roce, skončila v lednu, bylo ale potřeba odstranit některé nedostatky týkající se především zpracování povrchových úprav. Nyní už ale může tento dříve neutěšený prostor sloužit veřejnosti.

Jednou z požadovaných úprav bylo také oplocení osetých ploch. „Je nezbytné ponechat to tak alespoň do první seče, aby nedošlo k poškození budoucích trávníků. Mimo režim stavby jsme navíc zajistili odstranění graffiti, protože jsme považovali za naprostý paradox, abychom otevřeli nový park, který by hyzdily pomalované zdi,“popsala Kateřina Klasnová (REZIDENTI 1), místostarostka pro životní prostředí. 

Celková plocha revitalizací řešeného území byla 6 133 metrů čtverečních, z toho pochozí plochy a cyklostezka (paralelně vybudovaná magistrátem, pozn. aut.) tvořily 1 421 metrů čtverečních, zeleň 3 292 metrů čtverečních a břehová část 1 040 metrů čtverečních. 

Území parku je vymezeno ze severu Mánesovým mostem, z východu břehem Vltavy, z jihu dlážděnou plochou u Vltavy, navazující na ulici Cihelná, a ze západu budovami a zahradami při ulici U Lužického semináře, z nichž nejvýraznější je budova bývalé zbrojnice, respektive káznice. 

U budov v západní části parku je v plánu umístění restauračních předzahrádek, zatím ještě není jasné, v jakém budou rozsahu. „Tento plán jsme zdědili po předchozím vedení radnice, nicméně naším úkolem je nyní najít nějaký balanc a kompromis, aby tu ve výsledku nebylo příliš rušno,“ shodli se Radoměřská a Klasnová.

Výhledově se možná v parku objeví malé dětské hřiště, které tu dříve bylo. „Mně by se třeba líbil i prostor pro hraní kuliček, v dětství jsem je zde hrávala,“ usmála se starostka. Zda na hřiště zbude místo, bude také z části záležet na tom, jak dopadnou jednání o předzahrádkách. „Uvidíme také, co si budou občané přát a budeme se jim snažit v rámci možností vyjít vstříc,“ dodala starostka. 

Historicky se místo současného parku Cihelná nacházelo vždy vedle dopravní spojnice mezi Starým Městem a Malou Stranou. Nejdříve se zde nacházel brod, později řetězový most a nyní Mánesův most. Svou polohou na okraji Malé Strany mělo místo charakter periferie. Podle mapy Stabilního katastru z roku 1842 zde byly ohrady na dřevo.


Autor: Jan Puci

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru