Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 otevřela dialog o bezdomovectví, uspořádala konferenci
Bezdomovec. Ilustrační kresba: Bezpřístřešníci

Praha 1 otevřela dialog o bezdomovectví, uspořádala konferenci

Praha 1 uspořádala konferenci zaměřenou na problematiku lidí bez domova. Konference, která se konala 18. prosince v Nemocnici Na Františku, přilákala řadu významných řečníků a expertů na sociální témata. O akci informovala mluvčí první městské části Karolína Šnejdarová.

Program konference zahájila radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivana Antalová (BEZPP), s projevem vystoupila i Klára Šimáčková Laurenčíková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva. O tristní situaci žen bez přístřeší, které se ocitají mnohdy na ulici z důvodu bytové nouze a jejich děti v dětských domovech, diskutovali Pavel Pěnkava, Lenka Ouředníčková, Alisa Tronina a Jana Mottlová. 

„Nejčastějším důvodem, proč se člověk dostává za hranici zákonnosti a má problémy, je ztráta zaměstnání, dluhy, ztráta bydlení a to jsou přesně témata, která ženy doprovází a způsobují, že se dostávají do konfliktu se zákonem,“ vysvětlovala Jana Mottlová, vedoucí střediska Probační a mediační služby Praha. 

Intenzivní debatu vyvolala prezentace o nabídce služeb pro občany bez přístřeší v sousedním Rakousku, kterou představil Daniel Nigg z Vídně, partnerského města Prahy 1, kde mají lidé v bytové nouzi nejrůznější možnosti inspirativních opatření. 

Odpoledne bylo věnováno prezentaci národních úspěšných projektů – doléčovacímu centru propouštěných osob z nemocnice se závažnými diagnózami Armády spásy Adelante Ostrava, výdejnám základního jídla Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj, projektu Kuchařky bez domova organizace Jako Doma zaměstnávající ženy se zkušeností s bezdomovectvím a ostravskému projektu Housing First, nejúčinnější formě pomoci. Úspěšnost se celosvětově pohybuje v rozmezí 70 až 90 procent. 

Konference se také zaměřila na plánovaná konkrétní opatření zásadní pro Prahu 1, včetně zřízení hygienicko-zdravotnických center, pracovně-terapeutické komunity na okraji Prahy, osvěty veřejnosti a specifické pomoci pro ženy bez přístřeší. 

„Ze všech našich regionů se Prahy 1 problematika bezdomovectví negativně dotýká nejvíce. I když existují koncepce jejího řešení na vládní i magistrátní úrovni více než deset let, jejich realizace vázne. Budeme kompetentním osobám formou otevřeného dopisu adresovat výstupy z konference i s návrhy řešení. Praha 1 se stává leadrem v řešení bezdomovectví, které je komplexním problémem a vyžaduje zapojení všech,“ doplňuje Ivana Antalová, radní MČ Praha 1. 

V závěru konference proběhlo vyhlášení roku 2024 rokem dobrovolnictví na Praze 1 pod záštitou radní pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové. „Zmapujeme potřeby rezidentů a nabízené pomoci na území Prahy 1 a podpoříme organizace a instituce v otevřenosti k dobrovolnickým aktivitám. Nejefektivnější projekty budou oceněny,“ upřesňuje Martin Arden, předseda Komise sociální. 

Konference Praha 1 a občané bez přístřeší byla otevřena odborné i laické veřejnost. Moderátorem byl Richard Samko.


Autor: puc

Den Vltavy 2024

Dnes v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Dnes v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Dnes v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru