Dnes Středa - jasno 4°C
Zítra Čtvrtek - polojasno -1°C
Středa 24. 2. 2021
Svátek má Matěj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 1 odložila projednávání rozpočtu na leden
Ilustrační foto: archiv

Praha 1 odložila projednávání rozpočtu na leden

Zastupitelstvo Prahy 1 odložilo projednání rozpočtu na příští rok na leden. Schválili to opoziční zastupitelé za ODS a ANO a zástupci My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) spolu s TOP 09. Jako důvod uvedli, že úřad jedná o kolektivní smlouvě se zaměstnanci. Klub My, co tady žijeme v pondělí vypověděl koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku, dosavadní partneři chtěli rozpočet projednat dnes. Před dnešním jednání se spekulovalo o výměně koalice, podle vyjádření politiků se však personální otázky řešit nebudou.

V Praze 1 dosud existovala koalice Prahy 1 Sobě, Pirátů a My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů). Tento týden nicméně posledně zmíněný subjekt koaliční smlouvu vypověděl, odůvodnil to názorovými neshodami a špatným fungováním úřadu pod vedením starosty Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě). Do klubu My, co tady žijeme zároveň vstoupili tři zastupitelé TOP 09 a vystoupil z něj Martin Kotas. Klub má tak nyní šest členů a je spolu s klubem Prahy 1 Sobě nejsilnější v zastupitelstvu.

Odložený návrh rozpočtu počítal s příjmy 790 milionu a výdaji 970,6 milionu korun. Rozdíl 383,3 milionu korun vedení radnice plánovala doplatit mimo jiné z úspor z předchozích let. Do investic mělo jít 272 milionů korun, na běžné výdaje pak 698,5 milionu. V důsledku odkladu bude v příštím roce radnice do schválení rozpočtu hospodařit v takzvaném rozpočtovém provizoriu, kdy bude moci utratit dvanáctinu letošního rozpočtu měsíčně.

Odložení rozpočtu navrhli zástupci ODS a My, co tady žijeme. Petr Burgr (KDU-ČSL) uvedl, že na radnici byly založeny nové odbory, které chtějí jednat o zvýšení platů zaměstnanců. Navrhl, aby se z toho důvodu rozpočet projednal až v lednu na dalším jednání zastupitelstva. Tajemník úřadu František Dvořák informaci potvrdil, projevil však pochybnosti, že se podaří dosáhnout dohody se zaměstnanci do lednového jednání. „Mám obavu, že projednávání nebude trvat tři neděle, ale že bude mnohem delší," řekl.

Spekuluje se o tom, že rozšířený klub My, co tady žijeme, ODS a ANO vytvoří novou koalici, dohromady mají přesně 13 potřebných hlasů ve 25členném zastupitelstvu. Na konec programu dnešního jednání byl původně zařazen bod s názvem „projednání personálních otázek", který předložil zastupitel ODS Jan Votoček. Nakonec ho však stáhl s tím, že se tomu dnes věnovat nechce. Stejně se vyjádřil i předseda klubu My, co tady žijeme Michal Caban (Iniciativa občanů).

Loňské volby v první městské části vyhrála Praha 1 Sobě, která získala šest mandátů v 25členném zastupitelstvu. Druhá byla ODS s pěti křesly a třetí Piráti se čtyřmi mandáty. Volební koalice My, co tady žijeme obsadila rovněž čtyři křesla. TOP 09, která v minulém volebním období vládla společně s ODS a ČSSD, získala tři mandáty. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO se dvěma křesly a Zelená pro jedničku s jedním.


Praha 2 bude pokračovat v pomoci podnikatelům

Včera ve 13:05

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání schválili další podporu podnikatelům a živnostníkům v nebytových prostorách městské části, na které dopadla krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. Konkrétně se jedná o slevu z nájmu, možnost uzavření splátkových kalendářů a...

Praha 4: V lese v Hodkovičkách se bude kácet i březnu

Včera v 10:30

Lesy hlavního města Prahy informovaly čtvrtou městskou část, že budou stromy napadené kůrovcem a nebezpečné suché stromy v Hodkovičkách v lokalitě U Cortéze odstraňovat i v březnu.

Zasedání zastupitelstva Prahy 15

22. února 2021 ve 21:06

Dvanácté zasedání zastupitelstva Prahy 15 se koná 10. března ve Švehlově sokolovně, U Branek 674/7, Praha 10, od 15 hodin.

Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 je dočasně uzavřen

22. února 2021 ve 20:23

Ve dnech 22.2. – 26.2. bude Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 uzavřen z důvodu realizace stavebních prací. Zaměstnance lze kontaktovat prostřednictvím telefonu a emailu.

Další články
Nahoru