Dnes Středa - zatazeno -1°C
Zítra Čtvrtek - snih -1°C
Středa 2. 12. 2020
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 1 odložila projednávání rozpočtu na leden
Ilustrační foto: archiv

Praha 1 odložila projednávání rozpočtu na leden

Zastupitelstvo Prahy 1 odložilo projednání rozpočtu na příští rok na leden. Schválili to opoziční zastupitelé za ODS a ANO a zástupci My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) spolu s TOP 09. Jako důvod uvedli, že úřad jedná o kolektivní smlouvě se zaměstnanci. Klub My, co tady žijeme v pondělí vypověděl koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku, dosavadní partneři chtěli rozpočet projednat dnes. Před dnešním jednání se spekulovalo o výměně koalice, podle vyjádření politiků se však personální otázky řešit nebudou.

V Praze 1 dosud existovala koalice Prahy 1 Sobě, Pirátů a My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů). Tento týden nicméně posledně zmíněný subjekt koaliční smlouvu vypověděl, odůvodnil to názorovými neshodami a špatným fungováním úřadu pod vedením starosty Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě). Do klubu My, co tady žijeme zároveň vstoupili tři zastupitelé TOP 09 a vystoupil z něj Martin Kotas. Klub má tak nyní šest členů a je spolu s klubem Prahy 1 Sobě nejsilnější v zastupitelstvu.

Odložený návrh rozpočtu počítal s příjmy 790 milionu a výdaji 970,6 milionu korun. Rozdíl 383,3 milionu korun vedení radnice plánovala doplatit mimo jiné z úspor z předchozích let. Do investic mělo jít 272 milionů korun, na běžné výdaje pak 698,5 milionu. V důsledku odkladu bude v příštím roce radnice do schválení rozpočtu hospodařit v takzvaném rozpočtovém provizoriu, kdy bude moci utratit dvanáctinu letošního rozpočtu měsíčně.

Odložení rozpočtu navrhli zástupci ODS a My, co tady žijeme. Petr Burgr (KDU-ČSL) uvedl, že na radnici byly založeny nové odbory, které chtějí jednat o zvýšení platů zaměstnanců. Navrhl, aby se z toho důvodu rozpočet projednal až v lednu na dalším jednání zastupitelstva. Tajemník úřadu František Dvořák informaci potvrdil, projevil však pochybnosti, že se podaří dosáhnout dohody se zaměstnanci do lednového jednání. „Mám obavu, že projednávání nebude trvat tři neděle, ale že bude mnohem delší," řekl.

Spekuluje se o tom, že rozšířený klub My, co tady žijeme, ODS a ANO vytvoří novou koalici, dohromady mají přesně 13 potřebných hlasů ve 25členném zastupitelstvu. Na konec programu dnešního jednání byl původně zařazen bod s názvem „projednání personálních otázek", který předložil zastupitel ODS Jan Votoček. Nakonec ho však stáhl s tím, že se tomu dnes věnovat nechce. Stejně se vyjádřil i předseda klubu My, co tady žijeme Michal Caban (Iniciativa občanů).

Loňské volby v první městské části vyhrála Praha 1 Sobě, která získala šest mandátů v 25členném zastupitelstvu. Druhá byla ODS s pěti křesly a třetí Piráti se čtyřmi mandáty. Volební koalice My, co tady žijeme obsadila rovněž čtyři křesla. TOP 09, která v minulém volebním období vládla společně s ODS a ČSSD, získala tři mandáty. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO se dvěma křesly a Zelená pro jedničku s jedním.


Praha 9: Podzemní kontejnery v Makedonské jsou opraveny

Dnes v 15:26

Podzemní kontejnery na papír a plasty v Makedonské ulici jsou opraveny, ještě budou označeny samolepkami.

Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Včera ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Včera v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

Včera v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Další články
Nahoru