dnes
Pondělí - zatazeno
25°C
zítra
Úterý - oblacno
21°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
17°C
Praha 1 odložila projednávání rozpočtu na leden
Ilustrační foto: archiv

Praha 1 odložila projednávání rozpočtu na leden

Zastupitelstvo Prahy 1 odložilo projednání rozpočtu na příští rok na leden. Schválili to opoziční zastupitelé za ODS a ANO a zástupci My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) spolu s TOP 09. Jako důvod uvedli, že úřad jedná o kolektivní smlouvě se zaměstnanci. Klub My, co tady žijeme v pondělí vypověděl koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku, dosavadní partneři chtěli rozpočet projednat dnes. Před dnešním jednání se spekulovalo o výměně koalice, podle vyjádření politiků se však personální otázky řešit nebudou.

V Praze 1 dosud existovala koalice Prahy 1 Sobě, Pirátů a My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů). Tento týden nicméně posledně zmíněný subjekt koaliční smlouvu vypověděl, odůvodnil to názorovými neshodami a špatným fungováním úřadu pod vedením starosty Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě). Do klubu My, co tady žijeme zároveň vstoupili tři zastupitelé TOP 09 a vystoupil z něj Martin Kotas. Klub má tak nyní šest členů a je spolu s klubem Prahy 1 Sobě nejsilnější v zastupitelstvu.

Odložený návrh rozpočtu počítal s příjmy 790 milionu a výdaji 970,6 milionu korun. Rozdíl 383,3 milionu korun vedení radnice plánovala doplatit mimo jiné z úspor z předchozích let. Do investic mělo jít 272 milionů korun, na běžné výdaje pak 698,5 milionu. V důsledku odkladu bude v příštím roce radnice do schválení rozpočtu hospodařit v takzvaném rozpočtovém provizoriu, kdy bude moci utratit dvanáctinu letošního rozpočtu měsíčně.

Odložení rozpočtu navrhli zástupci ODS a My, co tady žijeme. Petr Burgr (KDU-ČSL) uvedl, že na radnici byly založeny nové odbory, které chtějí jednat o zvýšení platů zaměstnanců. Navrhl, aby se z toho důvodu rozpočet projednal až v lednu na dalším jednání zastupitelstva. Tajemník úřadu František Dvořák informaci potvrdil, projevil však pochybnosti, že se podaří dosáhnout dohody se zaměstnanci do lednového jednání. „Mám obavu, že projednávání nebude trvat tři neděle, ale že bude mnohem delší," řekl.

Spekuluje se o tom, že rozšířený klub My, co tady žijeme, ODS a ANO vytvoří novou koalici, dohromady mají přesně 13 potřebných hlasů ve 25členném zastupitelstvu. Na konec programu dnešního jednání byl původně zařazen bod s názvem „projednání personálních otázek", který předložil zastupitel ODS Jan Votoček. Nakonec ho však stáhl s tím, že se tomu dnes věnovat nechce. Stejně se vyjádřil i předseda klubu My, co tady žijeme Michal Caban (Iniciativa občanů).

Loňské volby v první městské části vyhrála Praha 1 Sobě, která získala šest mandátů v 25členném zastupitelstvu. Druhá byla ODS s pěti křesly a třetí Piráti se čtyřmi mandáty. Volební koalice My, co tady žijeme obsadila rovněž čtyři křesla. TOP 09, která v minulém volebním období vládla společně s ODS a ČSSD, získala tři mandáty. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO se dvěma křesly a Zelená pro jedničku s jedním.


Městské části se zapojují do aplikace CityVizor, nyní o tom rozhodla i Praha 8

Dnes v 07:48

Od loňského prosince se do aplikace CityVizor zapojilo sedm městských částí. Další, které projevily zájem, se nachází v přípravné či testovací fázi projektu. Všechny pražské městské části mají možnost zapojit se do aplikace, přičemž technickou podporu jim poskytuje městská společnost...

Senioři vs. koronavirus – lze je lépe ochránit? Pracovní skupina přichází s návrhy opatření

Včera v 17:11

Jak ochránit seniory v mimořádných situacích? V reakci na pandemii koronaviru přichází s návrhy opatření pracovní skupina zákonodárců a odborné veřejnosti k problematice zneužívání seniorů. Doporučení, včetně těch legislativních, vychází z praktických zkušeností pobytových zařízení, neziskového...

Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Včera ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Starosta Řeporyjí Novotný čelí obvinění

Včera v 09:12

Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k trestnému činu vůči někdejšímu policejnímu prezidentovi Stanislavu Novotnému.

Další články
Nahoru