Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 obdržela 160 milionů korun, které měla uložené u zkrachovalé Sberbank
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: Karel Netolický

Praha 1 obdržela 160 milionů korun, které měla uložené u zkrachovalé Sberbank

Praha 1 obdržela jako jeden z prvních věřitelů významnou část svých pohledávek ze zkrachovalé Sberbank. Jedná se o 160 milionů korun, což představuje přibližně 95 procent celkové hodnoty prostředků, které měla městská část u této banky uložené. Informoval o tom Tomáš Heres (ODS), místostarosta pro oblast financí a majetku.    

Tento krok je podle něj významným milníkem v procesu, který trvá již od února 2022, kdy po uzavření poboček centrální banka oznámila neschopnost Sberbank dostát svým závazkům a zahájila kroky vedoucí k odejmutí bankovní licence. 

„Praha 1 měla historicky uloženy finanční prostředky u Volksbank, kterou Sberbank na základě své akvizice v letech 2011 až 2013 ovládla. Od té doby jsme však většinu finančních prostředků v rámci diverzifikace rizik převedli i do jiných finančních ústavů," řekl Heres. 

To je podle něj také důvod, proč nemusela městská část Praha 1 řešit úvěrové financování své činnosti. „Jsme rádi, že se podařilo dořešit spory, které vyplacení pohledávek klientů bránily. Zatím jsme obdrželi avizovaných 95 procent našich pohledávek, ale věřím, že nakonec dostaneme více," dodal. 

Česká národní banka zahájila kroky k odnětí licence Sberbank CZ 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace banky kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Na začátku května pak ČNB pravomocně bance odebrala bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Tento týden začala Komerční banka vyplácet pohledávky věřitelům třetí skupiny, tj. obcím, krajům a velkým společnostem, sdělil Heres.


Autor: Karel Netolický

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru