Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Praha 1 nesouhlasí s prodloužením nájemní smlouvy dennímu centru pro bezdomovce

Praha 1 nesouhlasí se záměrem magistrátu prodloužit pronájem pozemku pod magistrálou o další dva roky Naději. Občanské sdružení v ulici U Bulhara dlouhodobě provozuje centrum pro bezdomovce, které provizorně vzniklo na základě dohody Prahy a první městské části v roce 2007.    

„To ale neznamená, že se nechceme podílet na řešení závažného problému lidí bez domova, což dokazuje úspěšná činnost sociálního a zdravotního odboru radnice. První městská část ale chce, aby konečně došlo k tolikrát slibované decentralizaci služeb, které by byly poskytované i na jiných místech hlavního města,“ uvedla Praha 1 v tiskovém prohlášení. 

„Už v roce 2007, kdy vzniklo centrum Naděje v ulici U Bulhara, prohlásilo vedení hlavního města, že se jedná pouze o dočasné řešení. Tomu také dodnes odpovídá umístění i podoba centra. Magistrát ovšem komplexní řešení situace neustále oddaluje. Nyní – bez konzultace s Prahou 1 –vyhlásil záměr opět prodloužit pronájem objektu nedaleko Vrchlického sadů,“ pokračovala městská část. 

„Samozřejmě, že by bylo ideální zmenšit kapacity tohoto zařízení a více se rozprostřít po celé Praze,“ prohlásila v rozhovoru pro magazín JEDNA vedoucí střediska Naděje Gabriela Podzemská. Problém ale je, že ostatní městské části nechtějí nést toto břímě ani zčásti. 

„Už před čtrnácti lety bylo jasně řečeno, že se jedná o dočasné řešení a že Magistrát hlavního města Prahy nejpozději do května 2010 realizuje ´dlouhodobé, komplexní a systémové řešení bezdomovectví a že ke stejnému datu odstraní dočasnou stavbu Střediska pomoci Naděje´. Máme březen 2021 a vedení hlavního města se místo toho, aby konečně přišlo s řešením, snaží bez konzultace s Prahou 1 současný neúnosný stav v tichosti prodloužit. S tím zásadně nesouhlasíme,“ prohlásil 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr (KDU-ČSL), který také nesouhlas se záměrem na dvouleté prodloužení pronájmu na magistrát zaslal.

V provizorní kontejnerové stavbě v ulici U Bulhara provozuje spolek Naděje sociální službu Nízkoprahové denní centrum, a to na základě Memoranda o spolupráci při řešení problematiky bezdomovectví, které bylo uzavřeno dne 31. ledna 2007 mezi Prahou 1 a Hlavním městem Prahou. 

V materiálu je deklarována vůle hlavního města Prahy realizovat „dlouhodobé, komplexní a systémové řešení bezdomovectví“, a to nejpozději do května 2010. Zároveň je zde deklarován závazek magistrátu ke stejnému datu odstranit dočasnou stavbu Středisko pomoci Naděje. 

„Bohužel ani jeden z výše uvedených bodů Memoranda nebyl ze strany magistrátu doposud splněn. Žádné komplexní řešení, které by vedlo ke snížení počtu osob bez domova, využívajících toto provizorní zařízení, přijato nebylo. V důsledku toho představují bezprostředně přilehlé lokality, zejména ulice U Bulhara, Bolzanova a prostor Vrchlického sadů, hygienické a bezpečnostní riziko, se kterým se Praha 1 a její obyvatelé dlouhodobě potýkají,“ vytkl vedení hlavního města Petr Burgr.


Autor: red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru