Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 nesouhlasí s návrhem smlouvy ohledně elektrokoloběžek
Někteří uživatelé nechávali koloběžky odstavené uprostřed chodníků. Foto: archiv

Praha 1 nesouhlasí s návrhem smlouvy ohledně elektrokoloběžek

Praha 1 nesouhlasí s návrhem smlouvy s poskytovateli sdílených elektrokoloběžek a kol tak, jak jej předložila Technická správa komunikací (TSK). Zastupitelé městské části v úterý schválili, že budou požadovat úpravu smlouvy tak, aby umožnila jednotlivým městským částem specifikovat, jaké druhy sdílených dopravních prostředků jsou pro ni přijatelné. V případě Prahy 1 zastupitelé opět konstatovali, že městská část si provoz elektrokoloběžek na svém území nepřeje.

Podle návrhu, který TSK rozeslala městským částem k připomínkování, by provozovatelé sdílených koloběžek a kol platili městu za zábor veřejných prostranství a při nedodržování smlouvou stanovených pravidel by jim hrozily smluvní pokuty. Princip regulace tak město plánuje na rovině soukromoprávního vztahu s firmami, a nikoliv omezení například pomocí vyhlášky.

To předpokládá, že se TSK podaří s provozovateli na pravidlech domluvit. To se v minulosti v případě elektrokoloběžek nepodařilo u memoranda, které magistrát s jejich provozovateli uzavřel a následně kvůli jeho nedodržování vypověděl. Právě elektrokoloběžky čelí v centru dlouhodobě kritice místních obyvatel a radnice, a to kvůli jejich zanechávání na místech, kde překážejí, a také časté jízdě po chodnících ohrožující chodce.

Zastupitelé Prahy 1 si loni na podzim odhlasovali, že požadují po hlavním městě, které je vlastníkem většiny komunikací v metropoli, úplný zákaz sdílených elektrokoloběžek na svém území. Úterním usnesením zastupitelstvo platnost tohoto požadavku potvrdilo.

Zároveň pověřilo vedení radnice, aby podalo k návrhu smlouvy připomínku požadující, aby městské části mohly specifikovat, co bude možné na stanovištích nabízet. Praha 1 pak bude chtít „… úplné vyloučení nabízení k pronájmu koloběžek s motorovým pohonem na území MČ Praha 1", stojí v usnesení.

„Praha 1 je tímto nejpostiženější, takže si myslím, že my bychom měli mít šanci ty nejdůležitější připomínky prosadit," uvedl radní městské části Vojtěch Ryvola (nez., dříve ANO). Dlažba v centru podle něj jízdu na elektrokoloběžkách ani pořádně neumožňuje. „Proto také lidé jezdí po těch chodnících, protože tam se to aspoň trochu dá," řekl. Dodal, že chce požadovat také to, aby si Praha 1 mohla na jednotlivých stanovištích určit i počet nabízených sdílených kol, která jinak městská část zakazovat nechce.

Lídr opoziční Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský kritizoval vedení městské části za to, že problém podle něj neřešilo a nyní se vymlouvá na TSK. Proti tomu se Ryvola ostře ohradil s tím, že Praha 1 nemůže rozhodovat o komunikacích vlastněných a spravovaných hlavním městem. Doplnil, že formu závazného smluvního vztahu namísto nezávazného memoranda inicioval on. „Neustále jsem TSK urgoval, každých 14 dní," řekl dále.

TSK navržený postup počítá s tím, že firma uzavře s radnicemi či magistrátem jako majiteli pozemků dohodu o udělení souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostranství. Následně by TSK podle návrhu smlouvy s jednotlivými provozovateli uzavřela dohodu o spolupráci, která by je zavázala využívat k parkování koloběžek vyhrazená místa a hradit poplatek za každé kolo či koloběžku. Provozovatelé by městu poskytli také anonymní data o pohybu a umístění koloběžek sloužící ke kontrole dodržování pravidel.


Autor: ČTK

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru