dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Praha 1 neprodá dům na Václavském náměstí, chyběla jí garance zachování bytů
Dům na Václavském náměstí 39. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Praha 1 neprodá dům na Václavském náměstí, chyběla jí garance zachování bytů

Vedení Prahy 1 upustilo od kritizovaného prodeje domu na Václavském náměstí 39. Ani jedna ze dvou firem, které se o koupi ucházely, totiž negarantovala zachování bytů. Na dotaz ČTK to dnes řekl starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Koalice TOP 09 a ČSSD proto předloží na zářijovém zastupitelstvu návrh na zrušení prodeje.

„V první fázi jsme hodnotili pouze oblast, kterou se obě developerské firmy zabývají, a vyplynulo velké riziko, že by bytový fond nezůstal zachován," uvedl starosta. Podle něho se oba zájemci orientují především na kancelářské prostory a na bydlení pro diplomaty.

„Zásadní podmínka prodeje nebyla splněna. Prodej se tedy neuskuteční," doplnil. Komise obálky s nabídkami neotevřela, neposuzovala ani projekty zájemců.

Další postup ohledně domu chce současné vedení Prahy 1 nechat na nové politické reprezentaci, která vzejde z říjnových voleb.

Město nesouhlasilo s prodejem

Prodej domu schválila Praha 1 loni v září za 153 milionů korun a nabídla jej družstvu nájemníků. Na nemovitost měl ale podle tehdy platného zákona předkupní právo spolumajitel, který vlastní 1/8 domu. Podle opozice tak zastupitelstvo ve skutečnosti schválilo prodej domu právě této firmě, spekulovalo se o jejím napojení na lobbistu Ivo Rittiga. Kvůli nesouhlasu hlavního města se ale prodej neuskutečnil.

Hlavní město si poté zadalo zpracování posudku, který hodnotu nemovitosti určil na 300 milionů korun. Praha 1 označila cenu za nereálnou. Nakonec záměr znovu vyvěsila na úřední desku a po kupcích požadovala minimálně 262,5 milionu korun. Přihlásily se dvě firmy.

Bydlela zde řada zajímavých obyvatel

Dům na Václavském náměstí 39 byl postaven v roce 1906 a sloužil a dodnes slouží především k bydlení, je zde 40 bytů. Během druhé světové války byl židovským majitelům zabaven, po osvobození vrácen, v roce 1948 znárodněn a připadl státu. Dům měl řadu zajímavých obyvatel, mimo jiné zde bydleli zpěvák Waldemar Matuška či herci divadla Semafor.

V průchodu domu se 25. února 1969 upálil osmnáctiletý student šumperské střední průmyslové školy Jan Zajíc, po Janu Palachovi druhá „živá pochodeň“, na protest proti smířlivosti spoluobčanů s totalitní mocí po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru