dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Praha 1 mění složení antikonfliktních týmů, od září v nich budou i ženy
Antikonfliktní tým v Praze 1. Foto: archiv

Praha 1 mění složení antikonfliktních týmů, od září v nich budou i ženy

Praha 1 obnoví po letních prázdninách činnost takzvaných antikonfliktních týmů, které v ulicích Starého Města vždy ve čtvrtek, v pátek a v sobotu v noci dohlížejí na dodržování obecně závazných vyhlášek, v těchto místech zejména vyhlášek o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti a o čistotě. Začátkem září vyjdou do ulic spolu s osmi muži vždy i čtyři ženy.      

Antikonfliktní týmy v Praze 1

Týmy budou stejně jako v květnu a v červnu procházet ulicemi Dlouhá, V Kolkovně, Dušní, Kozí, Masná, Jakubská a Malá Štupartská, kde je dlouhodobě situace s rušením nočního klidu nejhorší. Své pravidelné pochůzky budou vykonávat vždy od 23. hodiny večer do 4. hodiny ráno každý čtvrtek, pátek a každou sobotu počínaje 1. zářím. Ve všech vybraných lokalitách platí zmíněné obecně závazné vyhlášky o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti a o čistotě. Rovněž jsou zde umístěny dvojjazyčné informační nosiče o těchto nařízeních.

Čtyři tříčlenné týmy působí ve vytipovaných ulicích Starého města už od 18. května. Radnice Prahy 1 tak reagovala na zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, zjednodušeně nazývaný protikuřácký zákon, který začal platit 31. května.

„Předpokládali jsme, že se začátkem platnosti tzv. protikuřáckého zákona bude úměrně narůstat i znečišťování veřejného prostranství a další hluková zátěž, a to především před jednotlivými provozovnami, což se bohužel potvrdilo. Dlouhodobě žádáme Magistrát hlavního města Prahy o navýšení počtu strážníků, zatím stále neúspěšně. Praha 1 nemá žádný přímý nástroj, jak by mohla sama jejich počet zvýšit, alespoň částečným řešením jsou tedy pro nás i nadále antikonfliktní týmy,“ popisuje Ivan Solil (ČSSD), radní Prahy 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku, který vznik takvaných antikonfliktních týmů inicioval.

Hlavním úkolem týmů je slušnou, avšak důraznou formou upozorňovat na rušení nočního klidu a na platnost vyhlášek návštěvníky, kteří je zjevně porušují. Radnice Prahy 1 je po prvních měsících s působením týmů spokojená.

„Týmy letos působily v ulicích Starého Města zatím zhruba šest týdnů. Na jedné straně se na ně snesla vlna kritiky, především na sociálních sítích, samozřejmě především od občanů jiných městských částí. Těm se nelíbilo, že jim někdo chce na ulici kazit zábavu a upozorňuje je na to, že se tam nesmí pít. Naopak lidé bydlící v Praze 1 nám píší pochvalné dopisy, kdy nám někdo dokonce i nabídl příspěvky na další chod týmu. Členové týmů také zřejmě několikrát zachránili život opilým nebo zdrogovaným turistům, kteří málem skončili pod koly auta,“ hodnotí situaci Ivan Solil a dodává: „V jedné věci ale musíme dát kritice za pravdu. Je lepší, když mezi členy týmu budou i ženy. Takový tým bude působit vyváženěji a bude mít pravděpodobně i lepší vyjednávací schopnosti.“  

Každý ze čtyř týmů se nyní bude skládat ze dvou mužů a jedné ženy. Nadále platí, že ve všech týmech musí být vždy někdo vybaven jazykovými schopnostmi natolik, aby byl schopen česky, anglicky, německy či rusky požádat kohokoliv, kdo tak činí, ať ihned přestane porušovat zákony či vyhlášky v dané lokalitě.

„Týmy ale působí v ulicích jen preventivně. Samozřejmě stále platí, že v případě, že se členové týmu dostanou do situace, kde bude hrozit napadení či jiná trestná činnost vedená proti nim nebo jiným osobám popř. majetku, je jejich povinností přivolat městskou nebo státní policii a poskytnou jejím členům maximální součinnost při řešení přestupku či trestného činu,“ vysvětluje radní Ivan Solil.


Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

Včera ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

V Praze 5 hořelo auto, příčinou požáru byla závada motoru

17. března 2018 ve 21:20

Požár osobního auta v Bošteckého ulici v Praze 5 likvidovali dnes hasiči ze smíchovské stanice pomocí tlakové vody a v dýchací technice. Požár, který způsobil škodu 20 000 korun, byl rychle lokalizován. „Příčinou byla technická závada v motorové části,“ uvedl mluvčí pražských hasičů...

Za web tlumočený pro neslyšící získala Praha 10 Zlatý erb

14. března 2018 v 19:34

Městská část Praha 10 každoročně získává ocenění v soutěži Zlatý erb, v rámci které porota hodnotí nejlepší elektronické služby krajů, měst a obcí. Desátá městská část letos získala dvojí ocenění – v kategorii „nejlepší elektronická služba“ si odnáší dokonce první místo, a to díky projektu pro...

Další články
Nahoru