Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1: Mapování odhalilo nelegální užívání chodníků některými podnikateli
Malá Strana v Praze 1. Foto: archiv

Praha 1: Mapování odhalilo nelegální užívání chodníků některými podnikateli

Zastupitelstvo Prahy 1 schválilo návrh aktualizace vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství připravený Finančním výborem. Za tímto účelem nechal výbor provést letní mapování skutečných fyzických záborů veřejného prostranství, které odhalilo řadu nepovolených předzahrádek a reklamních stojek. Informovala o tom mluvčí první městské části Karolína Šnejdarová.

Výsledky mapování odhalily desítky nepovolených předzahrádek a přes 200 reklamních stojek. To vyvolává otázky ohledně povolení, správného vybírání místních poplatků a kontroly užívání veřejného prostranství. Vlastní mapování také odhalilo, že desítky restauračních předzahrádek mají větší plochu než je povolená výměra.

„Výsledky mapování přinesly řadu pochybností a poodkryly desítky případů možného porušování nájemních smluv. Musí být spárována aktuální data z letních měsíců s výsledky mapování. Kontrola by měla zahrnovat povolení záboru, existenci nájemní smlouvy, platbu místních poplatků a postup kontrolního oddělení a odboru dopravy v případě nepovolených záborů. Městská část může přicházet o miliony,“ okomentoval výsledky mapování předseda Finančního výboru Giancarlo Lamberti (TOP 09), který zároveň proces mapování inicioval.

V současném znění vyhlášky o místním poplatku také dosud chybí některé lokality. Pokud nejsou specifikovány, tak se z nich místní poplatek nevybírá. Navíc některé konkrétní sazby ulic jsou podle Lambertiho nastaveny nespravedlivě a v řadě ulic má být částka vzhledem k sazbě v sousedních ulicích vyšší.

„Náš návrh novelizace vyhlášky přinese po jejím schválení hlavním městem Prahou miliony do rozpočtu Prahy 1 navíc,“ konstatoval k návrhu novely Lamberti, který byl Zastupitelstvem Prahy 1 pověřen její přípravou.

Pokud se prokáže, že například jenom reklamní stojky a restaurační předzahrádky bez nájemní smlouvy nehradí místní poplatek, tak městská část přichází o desítky milionů. „Bude nutné, aby úřad provedl důslednou kontrolu a nastavil nová procesní pravidla kontrol tak, aby jednotlivé kroky byly jasně srozumitelné a nerozporovatelné. Taky je nutné prověřit, proč nejsou všechny platné zábory evidovány v aplikaci Zábory Praha 1,“ dodala k bodu týkajícího se mapování a novelizace vyhlášky starostka Terezie Radoměřská (TOP 09).


Autor: Cen

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Praha 1 spouští dotační program pro oblast životního prostředí na rok 2024

18. února 2024 v 06:01

Praha 1 oznamuje spuštění dotačního programu v oblasti životního prostředí pro rok 2024. Tento program s celkovým rozpočtem 550 000 Kč je zaměřen na podporu projektů a iniciativ, které přispívají k ochraně a zlepšení životního prostředí na území Prahy 1.

Další články
Nahoru