dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
31°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
32°C
Praha 1 má první komunitní zahradu. V srdci Starého města si místní občané pěstují zeleninu a bylinky
O zahradu se zatím starají první přihlášení sousedé a sousedky, kteří si už vysadili svou zeleninu a bylinky. Foto: MČ Praha 1

Praha 1 má první komunitní zahradu. V srdci Starého města si místní občané pěstují zeleninu a bylinky

Městská část Praha 1 spolu se spolkem Prevence dětem o. s. připravila pro sousedy bydlící v oblasti ulice Za Haštalem projekt první komunitní zahrádky na svém území. Zahrada je součástí dětského hřiště Za Haštalem, kde bylo na paletách vybudováno několik dočasných záhonů. Pokud bude mezi občany zájem, chce MČ Praha 1 příští rok komunitní zahrady vybudovat i na jiných částech svého území. 

Obyvatelé ulic z okolí dětského hřiště Za Haštalem o zahradu usilovali řadu měsíců. Vznik zahrady nakonec inicioval 1. zástupce starosty MČ Praha 1 Daniel Hodek (ČSSD), do jehož gesce patří životní prostředí.

„Projekt komunitní zahrady je originálním oživením městské krajiny. V Praze mají zahrady ve městě dlouholetou tradici v podobě zahrádkářských kolonií, v samotné Praze 1 ale něco podobného stále chybělo. Jsem rád, že se nám to podařilo změnit a první komunitní zahradu vybudovat,“ popisuje Daniel Hodek.

Zahrada na dětském hřišti Za Haštalem je pouze sezónní a po sklizni bude kompletně demontována. Dočasné záhony vznikly v přenosných pytlích na paletách, z nichž každá má plochu cca 1 m2. Každý záhon se skládá z povrchové vrstvy hliněné směsi, zeminy, kompostu a písku a je plně přenosný. Pokud budou mít místní občané zájem, záhony budou obnoveny na jaře. Zájemci o část záhonu Za Haštalem nebo o část zahrady v jiných částech Prahy 1 se mohou už teď hlásit.

„Komunitní zahrada není jen prostorem, kde si místní občané vypěstují svůj salát nebo jahody. Je zároveň místem jakéhosi sousedského setkávání, navazování nových přátelských vztahů a seznamování se s lidmi z místní komunity. Věřím, že za rok budeme mít takových zahrad v Praze 1 už několik,“ dodává Daniel Hodek.

hodek-komunitni-zahrada-nahled

O zahradu se zatím starají první přihlášení sousedé a sousedky, kteří si už vysadili svou zeleninu a bylinky. Pečovat o ni bude i spolek Prevence dětem o. s., který v nedaleké Kozí ulici organizuje různé přednášky pro děti z mateřských a základních škol Prahy 1. V rámci těchto programů budou teď děti chodit také zalévat komunitní zahradu Za Haštalem.

„Naše děti vyrůstají na jednom z nejkrásnějších míst Prahy, nicméně – jako koneckonců většina městských dětí – přicházejí o zkušenost s tím, že zelenina a ovoce nevyroste na farmářských trzích nebo v supermarketu či zelinářství. Komunitní zahrada, navíc přímo na dětském hřišti, bude pro ně skvělou příležitostí k tomu, aby si samy zasadily semínka mrkve, salátu či hrášku, postupně je chodily zalévat, a posléze si domů odnesly pár mrkviček, hlávku salátu či zelených lusků,“ vysvětluje Martin Štolc, předseda spolku Prevence dětem o. s.

Komunitní zahrady v centru jsou stále se rozrůstajícím trendem ve světových metropolích. Velkou popularitu mají například v Londýně, New Yorku nebo Berlíně.


Praha 7 nabízí zdarma kompostéry do domů

Dnes v 07:01

Sedmá městská část navazuje na úspěšný projekt z minulého volebního období, kdy do vnitrobloků a dvorků bytových domů poskytovala zahradní kompostéry zdarma. Do domácího kompostování se v minulých letech pustilo 33 domů. Nyní Praha 7 nabízí dalších...

Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru