dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - skorojasno
15°C
Praha 1 má první komunitní zahradu. V srdci Starého města si místní občané pěstují zeleninu a bylinky
O zahradu se zatím starají první přihlášení sousedé a sousedky, kteří si už vysadili svou zeleninu a bylinky. Foto: MČ Praha 1

Praha 1 má první komunitní zahradu. V srdci Starého města si místní občané pěstují zeleninu a bylinky

Městská část Praha 1 spolu se spolkem Prevence dětem o. s. připravila pro sousedy bydlící v oblasti ulice Za Haštalem projekt první komunitní zahrádky na svém území. Zahrada je součástí dětského hřiště Za Haštalem, kde bylo na paletách vybudováno několik dočasných záhonů. Pokud bude mezi občany zájem, chce MČ Praha 1 příští rok komunitní zahrady vybudovat i na jiných částech svého území. 

Obyvatelé ulic z okolí dětského hřiště Za Haštalem o zahradu usilovali řadu měsíců. Vznik zahrady nakonec inicioval 1. zástupce starosty MČ Praha 1 Daniel Hodek (ČSSD), do jehož gesce patří životní prostředí.

„Projekt komunitní zahrady je originálním oživením městské krajiny. V Praze mají zahrady ve městě dlouholetou tradici v podobě zahrádkářských kolonií, v samotné Praze 1 ale něco podobného stále chybělo. Jsem rád, že se nám to podařilo změnit a první komunitní zahradu vybudovat,“ popisuje Daniel Hodek.

Zahrada na dětském hřišti Za Haštalem je pouze sezónní a po sklizni bude kompletně demontována. Dočasné záhony vznikly v přenosných pytlích na paletách, z nichž každá má plochu cca 1 m2. Každý záhon se skládá z povrchové vrstvy hliněné směsi, zeminy, kompostu a písku a je plně přenosný. Pokud budou mít místní občané zájem, záhony budou obnoveny na jaře. Zájemci o část záhonu Za Haštalem nebo o část zahrady v jiných částech Prahy 1 se mohou už teď hlásit.

„Komunitní zahrada není jen prostorem, kde si místní občané vypěstují svůj salát nebo jahody. Je zároveň místem jakéhosi sousedského setkávání, navazování nových přátelských vztahů a seznamování se s lidmi z místní komunity. Věřím, že za rok budeme mít takových zahrad v Praze 1 už několik,“ dodává Daniel Hodek.

hodek-komunitni-zahrada-nahled

O zahradu se zatím starají první přihlášení sousedé a sousedky, kteří si už vysadili svou zeleninu a bylinky. Pečovat o ni bude i spolek Prevence dětem o. s., který v nedaleké Kozí ulici organizuje různé přednášky pro děti z mateřských a základních škol Prahy 1. V rámci těchto programů budou teď děti chodit také zalévat komunitní zahradu Za Haštalem.

„Naše děti vyrůstají na jednom z nejkrásnějších míst Prahy, nicméně – jako koneckonců většina městských dětí – přicházejí o zkušenost s tím, že zelenina a ovoce nevyroste na farmářských trzích nebo v supermarketu či zelinářství. Komunitní zahrada, navíc přímo na dětském hřišti, bude pro ně skvělou příležitostí k tomu, aby si samy zasadily semínka mrkve, salátu či hrášku, postupně je chodily zalévat, a posléze si domů odnesly pár mrkviček, hlávku salátu či zelených lusků,“ vysvětluje Martin Štolc, předseda spolku Prevence dětem o. s.

Komunitní zahrady v centru jsou stále se rozrůstajícím trendem ve světových metropolích. Velkou popularitu mají například v Londýně, New Yorku nebo Berlíně.


Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Dnes v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Dnes v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Včera v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru