dnes
Čtvrtek - jasno
25°C
zítra
Pátek - skorojasno
28°C
pozítří
Sobota - skorojasno
30°C
Praha 1 má připomínky ke změně pravidel pro busking, z centra chce dostat plyšová zvířata a bublifukáře
V ulicích centra jsou k vidění lidé převlečení za ledního medvěda, pandu či jiná zvířata. Foto: archiv

Praha 1 má připomínky ke změně pravidel pro busking, z centra chce dostat plyšová zvířata a bublifukáře

Radnice Prahy 1 má několik připomínek k návrhu změny městské vyhlášky o pouličním umění, takvaném buskingu. Připravuje ji pražský magistrát. Vedení první městské části chce například vypustit navrhovanou možnost používat pro hudební vystoupení malé zesilovače, chce také rozšířit místa s úplným zákazem buskingu a zakázat na Staroměstském náměstí „živé sochy". Připomínky schválila rada městské části, podle dřívějších vyjádření města by vyhláška měla být schválena na podzim.

Vyhláška regulující pouliční umění platí v Praze od roku 2013 a v minulosti byla několikrát novelizována. V rámci přípravy dalších úprav měly městské části možnost poslat magistrátu ke znění novelizace připomínky. Na území Prahy 1 se buskerů z důvodu turistického ruchu pohybuje nejvíce.

„Diskuse k našim připomínkám s občany i umělci byla obohacující. Pouliční umění podle mého do života města bezesporu patří, přičemž jeho kvalita by měla být co nejvyšší a četnost ani intenzita by neměla být zatěžující pro místní usedlíky, v případě centra ani pro lidi, kteří zde mají například kanceláře. V tom smyslu jsme navrhli připomínky a osobně se těším zejména z toho, že z ulic zmizí plyšoví maskoti, které za umění nelze považovat," uvedl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Stávající vyhláška zakazuje všechny formy pouličního umění na části Staroměstského, Křižovnickém, Tylově a Letenském náměstí, dále na náměstí I. P. Pavlova a v části Jugoslávské ulice. Kromě toho zákaz platí například u zdravotnických zařízení, dětských hřišť a škol v době vyučování. V dalších 25 ulicích v centru Prahy pak zapovídá pouze hudební vystoupení. To se týká například Celetné, Husovy, Jindřišské, 28. října, Na příkopě, Vodičkovy, Hradčanského a části Václavského náměstí.

Praha 1 navrhuje, aby byl i v těchto ulicích busking zakázán úplně, tedy včetně nehudebních produkcí. Kromě toho chce radnice rozšířit seznam míst se zákazem o Velkopřevorské náměstí, část Spálené u Národní třídy a Nerudovu ulici. Radnici se nelíbí ani zmíněná možnost využít malé zesilovače, chtěla by také mít možnost z vážných důvodů až na 90 dní busking na svém území sama omezit a požaduje na celém Staroměstském náměstí zákaz živých soch.

Anketa

Jste pro větší regulaci pouličního umění v centru Prahy?

33.7%
(33.7%)
66.3%
(66.3%)

Podle vedení městské části by také měla existovat možnost omezit možnost buskingu u konkrétních osob. V současnosti to není možné, přitom by to podle radnice mohlo řešit řadu negativních efektů, na které si lidé stěžují a které má z často na svědomí pouze několik jedinců.

„Dochází tak v praxi ke stále většímu omezování buskingu, čímž trpí nejen umělci, o které by město a jeho rezidenti vlastně zájem měli, nýbrž v konečném důsledku i Praha jako taková," píše se ve schválených připomínkách.

Návrh vedení magistrátu na úpravu vyhlášky nově zahrnuje například zákaz činností, které způsobují zápach nebo znečišťují veřejná prostranství. To má omezit například „bublifukáře." Rovněž nebude dovoleno provozovat činnost, která narušuje estetický vzhled města. Z ulic tak zmizí obří zvířecí maskoti jako pandy či lední medvěd, které postávají nejčastěji na Můstku a na Staroměstském náměstí.


Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

Včera ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

Včera v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků bude i nadále pokračovat

4. srpna 2020 v 16:29

Rada Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a...

Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Další články
Nahoru