dnes
Čtvrtek - zatazeno
0°C
zítra
Pátek - jasno
2°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Praha 1 má připomínky ke změně pravidel pro busking, z centra chce dostat plyšová zvířata a bublifukáře
V ulicích centra jsou k vidění lidé převlečení za ledního medvěda, pandu či jiná zvířata. Foto: archiv

Praha 1 má připomínky ke změně pravidel pro busking, z centra chce dostat plyšová zvířata a bublifukáře

Radnice Prahy 1 má několik připomínek k návrhu změny městské vyhlášky o pouličním umění, takvaném buskingu. Připravuje ji pražský magistrát. Vedení první městské části chce například vypustit navrhovanou možnost používat pro hudební vystoupení malé zesilovače, chce také rozšířit místa s úplným zákazem buskingu a zakázat na Staroměstském náměstí „živé sochy". Připomínky schválila rada městské části, podle dřívějších vyjádření města by vyhláška měla být schválena na podzim.

Vyhláška regulující pouliční umění platí v Praze od roku 2013 a v minulosti byla několikrát novelizována. V rámci přípravy dalších úprav měly městské části možnost poslat magistrátu ke znění novelizace připomínky. Na území Prahy 1 se buskerů z důvodu turistického ruchu pohybuje nejvíce.

„Diskuse k našim připomínkám s občany i umělci byla obohacující. Pouliční umění podle mého do života města bezesporu patří, přičemž jeho kvalita by měla být co nejvyšší a četnost ani intenzita by neměla být zatěžující pro místní usedlíky, v případě centra ani pro lidi, kteří zde mají například kanceláře. V tom smyslu jsme navrhli připomínky a osobně se těším zejména z toho, že z ulic zmizí plyšoví maskoti, které za umění nelze považovat," uvedl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Stávající vyhláška zakazuje všechny formy pouličního umění na části Staroměstského, Křižovnickém, Tylově a Letenském náměstí, dále na náměstí I. P. Pavlova a v části Jugoslávské ulice. Kromě toho zákaz platí například u zdravotnických zařízení, dětských hřišť a škol v době vyučování. V dalších 25 ulicích v centru Prahy pak zapovídá pouze hudební vystoupení. To se týká například Celetné, Husovy, Jindřišské, 28. října, Na příkopě, Vodičkovy, Hradčanského a části Václavského náměstí.

Praha 1 navrhuje, aby byl i v těchto ulicích busking zakázán úplně, tedy včetně nehudebních produkcí. Kromě toho chce radnice rozšířit seznam míst se zákazem o Velkopřevorské náměstí, část Spálené u Národní třídy a Nerudovu ulici. Radnici se nelíbí ani zmíněná možnost využít malé zesilovače, chtěla by také mít možnost z vážných důvodů až na 90 dní busking na svém území sama omezit a požaduje na celém Staroměstském náměstí zákaz živých soch.

Anketa

Jste pro větší regulaci pouličního umění v centru Prahy?

33.7%
(33.7%)
66.3%
(66.3%)

Podle vedení městské části by také měla existovat možnost omezit možnost buskingu u konkrétních osob. V současnosti to není možné, přitom by to podle radnice mohlo řešit řadu negativních efektů, na které si lidé stěžují a které má z často na svědomí pouze několik jedinců.

„Dochází tak v praxi ke stále většímu omezování buskingu, čímž trpí nejen umělci, o které by město a jeho rezidenti vlastně zájem měli, nýbrž v konečném důsledku i Praha jako taková," píše se ve schválených připomínkách.

Návrh vedení magistrátu na úpravu vyhlášky nově zahrnuje například zákaz činností, které způsobují zápach nebo znečišťují veřejná prostranství. To má omezit například „bublifukáře." Rovněž nebude dovoleno provozovat činnost, která narušuje estetický vzhled města. Z ulic tak zmizí obří zvířecí maskoti jako pandy či lední medvěd, které postávají nejčastěji na Můstku a na Staroměstském náměstí.


Další články
Nahoru