Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 21°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 má nové vedení, širokou koalici vede starostka Radoměřská z TOP 09
Terezie Radoměřská, nová starostka Prahy 1. Foto: Jaroslav Tatek

Praha 1 má nové vedení, širokou koalici vede starostka Radoměřská z TOP 09

Na svém ustavujícím zasedání včera zvolili zastupitelé Prahy 1 nové vedení městské části. Širokou koalici tvoří ODS, Piráti a občané z Prahy 1, Naše Praha 1, TOP 09 a Rezidenti 1. Starostkou byla zvolena Terezie Radoměřská (TOP 09), prvním místostarostou David Bodeček (Piráti a občané z Prahy 1) a dalšími místostarosty pak Kateřina Klasnová (Rezidenti 1) a Tomáš Heres (ODS). Radními se stali Ivana Antalová (Piráti a občané z Prahy 1), Michal Müller (ODS), Karel Grabein Procházka a Vojtěch Ryvola (oba Naše Praha 1). Informoval o tom mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo. V 5. a 6. odstavci jsme doplnili informace o dalších členech rady.

Podle svého prvního tiskového prohlášení má nová koalice záměr řešit extrémní zatížení turismem, hluk, krátkodobé ubytování v bytech, nedostatek obchodů a služeb pro místní občany i otázky dopravy a parkování, parků a zeleně. Zároveň chce připravit nové digitální nástroje pro větší transparentnost a efektivitu úřadu, zaměřit se na rozvoj své Nemocnice Na Františku a systematicky pracovat na posílení bezbariérovosti centra Prahy.

„Naše koalice dobře vnímá potřeby voličů z Prahy 1 a má velmi přesnou představu, jak je naplnit. Dokázali jsme se domluvit na kompromisu, který bude funkční a otevřený. Praha 1 je srdce našeho hlavního města, má své specifické potřeby a zasluhuje dobré vedení,“ prohlásila nová starostka Terezie Radoměřská z TOP 09, historicky první žena v této funkci v Praze 1. TOP 09 má v zastupitelstvu dva mandáty, starostka bude mít v kompetenci bezpečnost, participaci s občany a krizové řízení.

„Dokázali jsme v rámci naší nové koalice překonat historické rozpory. Zvládli jsme to proto, abychom dali Praze 1 silné, ambiciózní a stabilní vedení,“ uvedl Richard Bureš, předseda ODS Praha 1. „Chceme navázat na naši práci z minulého období, nová koalice je příležitost skutečně řešit problémy, které byly v minulosti opomíjeny,“ dodal. ODS má pět mandátů a v Radě MČ Praha 1 budou mít její zástupci na starosti mimo jiné gesce majetku, financí, investic, informatiky a zdravotnictví.

„Praha 1 se významně otevře svým občanům. Připravíme řadu nástrojů na posílení transparentnosti rozhodování, participace a lepšího chodu úřadu,“ řekl David Bodeček, lídr Pirátů a občanů z Prahy 1. Koalici podpořili tři ze čtyř zastupitelů tohoto subjektu. Nikol Švecová, která byla čtyřkou na kandidátce Pirátů, s koalicí nesouhlasí a pro zvolení starostky nehlasovala. Celorepublikové fórum strany bude od zítřka do pondělí hlasovat o tom, jestli zruší dřívější souhlas místní organizace se vstupem do koalice. Švecová kvůli tomuto hlasování včera navrhla přerušení schůze, nicméně to nebylo schváleno. Zástupci Pirátů budou mít v radě zodpovědnost za školství a sport, sociální oblast, kulturu, bezbariérovost a vnitřní chod úřadu.

„Máme povinnost maximálně podpořit lepší dostupnost obchodů a služeb pro místní. Bez pomoci radnice nejsou totiž vůči tlaku turismu konkurenceschopné,“ uvedl Karel Grabein Procházka, lídr kandidátky Naše Praha 1. Toto uskupení má v zastupitelstvu tři členy. V Radě 1 budou mít jeho zástupci na starosti právě otázku dostupnosti obchodů a služeb, dále pak mj. oblast územního rozvoje a dopravy. 

„Chceme zajistit, aby se Praha 1 opravdu stala místem pro klidný a spokojený život občanů, kteří zde bydlí. Toho dosáhneme i soustavnou péčí o veřejný prostor, zeleň a celkovou čistotu centra Prahy,“ prohlásila Kateřina Klasnová, lídryně kandidátky Rezidenti 1. Toto uskupení má dva zastupitele. V Radě bude mít nová místostarostka na starosti právě veřejný prostor, zeleň, úklid a čistotu. 

Koalici uzavřela uvedená uskupení již na konci října. V rozsáhlém programovém prohlášení se shodla na konkrétním obsahovém zaměření i na způsobu řešení zásadních problémů, kterým Praha 1 čelí.

Podle koaliční smlouvy bude mít opozice většinu v kontrolním výboru, a to včetně jeho uvolněného předsedy, a uvolněného předsedu Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života.


Autor: puc
Další články
Nahoru