dnes
Pondělí - zatazeno
23°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
14°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
16°C
Praha 1 má nové vedení, druhým mužem radnice je bývalý starosta Petr Hejma
Členové nového vedení radnice Prahy 1. Zleva stojí 1. místostarosta Petr Hejma, starosta Pavel Čižinský, místostarosta Pavel Nazarský a radní Petr Kučera. Foto: JP

Praha 1 má nové vedení, druhým mužem radnice je bývalý starosta Petr Hejma

Zastupitelstvo Prahy 1 na svém prvním jednání po volbách dnes zvolilo nové vedení radnice. Starostou se stal Pavel Čižinský, lídr občanské iniciativy Praha 1 Sobě. 1. místostarostou byl zvolen Petr Hejma, který působil v letech 2006 až 2009 ve funkci starosty Prahy 1. Ze strany později odešel a od roku 2014 působí v čele volební koalice My, co tady žijeme, jež se skládá z politických subjektů STAN, KDU-ČSL a nezávislých osobností.

Hejma bude mít v Radě městské části na starost rozvoj a výstavbu, bezpečnost, prevenci kriminality, obchod, služby, cestovní ruch a podporu podnikání. „Pro mě osobně to znamená comeback po devíti letech, kdy jsem skončil ve funkci starosty. Později jsem působil v opozici. Tato konstelace po volbách je změnou, přáli si ji voliči a bylo to potřeba. Máme šanci přinést čerstvý vítr v kombinaci se zkušeností. Pro mě tyto volby nebyly o osobní ambici, ale chci dát šanci změně. Chceme společně změnit politickou kulturu a klima na radnici. Hodláme změnit spoustu věcí k lepšímu,“ řekl Petr Hejma (My co tady žijeme).

Dalším místostarostou byl zvolen lídr kandidátky Pirátů Pavel Nazarský. Na starosti bude mít školství a témata otevřené radnice a participace. „Dnes je velký den, na který jsme se připravovali prací čtyři roky. Mojí prioritou bude otevřená radnice a s tím bude hodně práce. Musíme otevřít úřad, aby byl profesionální a vstřícný, zajistit otevřená data a zajistit participaci občanů. To když se nám povede, bude vyhráno na desetiletí dopředu, to už si lidé nikdy nenechají vzít,“ uvedl Nazarský.  

Dále bylo zvoleno pět radních. Vladan Brož bude odpovídat za investice, veřejné zakázky a finance, nový radní David Skála bude mít na starosti zahraniční vztahy, dopravu a neinvestiční aktivity v centru (oba Praha 1 Sobě). Nový radní David Bodeček (Piráti) má v kompetencích majetek. Radní Petr Kučera (Zelená pro jedničku) odpovídá za oblast IT, životní prostředí, úklid a za rozvoj hřišť. Radní Petr Burgr bude odpovídat za občanské spolky.

Zastupitelé Prahy 1 dnes také rozhodli o zřízení čtyř výborů a zvolili jejich předsedy. Výbor finanční povede Amália Počarovská (Praha 1 Sobě), výbor pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku Martin Špaček (Praha 1 Sobe), výbor pro kultivaci a oživení památkové rezervace Michal Caban (My, co tady žijeme). Při zastupitelstvu bude fungovat také výbor kontrolní, který povede dle tradice asi někdo z opozice. Volba bude až na příštím jednání zastupitelstva v prosinci.


Poslance a pražského zastupitele ODS Svobodu odvezli do nemocnice

15. května 2019 ve 21:21

Bývalý pražský primátor a současný poslanec a pražský zastupitel ODS Bohuslav Svoboda dnes odpoledne zkolaboval v budově Poslanecké sněmovny na Malé Straně. S podezřením na mozkovou příhodu ho záchranáři odvezli do nemocnice, informoval server Novinky.cz. Mluvčí pražské záchranné služby Jana...

Další články
Nahoru