Dnes Pátek - skorojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti program.

„Projekt je od počátku spoluprací oblasti životního prostředí a správy majetku MČ Praha 1, kdy obě gesce poskytly v roce 2023 částku půl milionu korun. Na podzim byly vyčištěny např. Čelakovského sady, park Lannova, Alšovo nábřeží, park Kampa či park Národního probuzení včetně zdí do ulice Divadelní nebo Nemocnice Na Františku," uvedl místostarosta pro oblast správy majetku a financí Tomáš Heres (ODS). 

Dvouzdrojovým financováním se celý proces velmi zjednodušil a majetek Prahy 1 je nyní čištěn bez rozdílu správce, což znamená velký posun. Vedoucí odboru životního prostředí Jakub Vaculín, který má tento projekt za městskou část Praha 1 na starosti, řekl: „Nemá smysl vyčistit v parku lavičky, ale opěrnou zeď za nimi nechat počmáranou. Klíčová je také spolupráce s dalšími vlastníky znečištěných objektů." 

Místostarostka pro oblast životního prostředí a čistoty Kateřina Klasnová (REZIDENTI 1) sdělila: „Projekt ale není pouze o Praze 1, protože když v parku máme čistou zeď a lavičky, pořád tam je například počmárané a polepené veřejné osvětlení ve správě THMP, nebo mostek ve správě TSK na Kampě, či výdech z metra v parku Cihelná. Je tedy zapotřebí postupovat koordinovaně i s dalšími subjekty.” 

Důraz celého programu je podle ní proto kladen na systematičnost a koordinaci postupu. To vyžaduje zapojení organizací a subjektů, které mají v ulicích Prahy 1 svůj mobiliář či majetek. 

Po zkušebním provozu jsou do projektu nyní zapojována také jednotlivá SVJ. Ty mohou v rámci probíhající spolupráce využít nízké ceny, které Praha 1 díky celkovému objemu dosáhla. V roce 2024 projekt dále počítá s možností čerpání dotace třetími subjekty. Tím je myšleno zajištění služby odstranění grafitti z budov vlastněných například SVJ.

„Tento program a jeho parametry budou představeny v příštím roce, a to na základě schválení financování z rozpočtu Zastupitelstvem městské části Praha 1," dodala Klasnová.


Autor: red

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

Včera v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

Včera v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

16. července 2024 v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Výstava srovnává současný a budoucí most na Výtoni

15. července 2024 v 10:09

Správa železnic zahájila venkovní panelovou výstavu, která nabízí srovnání stávající a plánované podoby železničního mostu na Výtoni. 

Aplikace innosvět umožňuje například průběžnou kontrolu spotřeby energií

15. července 2024 v 06:46

Bezplatná mobilní aplikace ‍innosvět, která byla vyvinutá společností innogy, umožňuje mít energie pod kontrolou kdykoliv a odkudkoliv.   

Bleší trh na Šesťáku

14. července 2024 v 08:11

V pátek 19. července můžete prodat a nakoupit. Na Šesťáku na Vítězném náměstí se od 14 do 20 hodin koná Bleší trh.

Další články
Nahoru