Dnes Pondělí - prehanky-dest 19°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 1: Kruhový objezd u Prašné brány zklidní dopravu. Magistrát to kritizuje
Nový kruhový objezd v blízkosti Prašné brány a Obecního domu. Foto: Twitter Piráti Praha

Praha 1: Kruhový objezd u Prašné brány zklidní dopravu. Magistrát to kritizuje

Kruhový objezd u Prašné brány pomůže odlehčit dopravu v dalších částech centra a souvisí s dalšími budoucími změnami dopravy v okolí, například se budoucím obousměrným provozem v Hybernské ulici. ČTK to dnes řekl radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS). Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) se nejedná o dobré řešení. Přestože s ním nesouhlasí, magistrát nemá zákonnou možnost, jak křižovatku změnit. Podobu prostranství kritizují také lidé na sociálních sítích.

Hřib na svém twitterovém účtu zveřejnil návrh podoby prostoru u Prašné brány, tak jak ho navrhl Institut plánování a rozvoje (IPR).

Podle Bureše byla dosavadní organizace dopravy v místě nelogická a nepřehledná.

„Opatření znamená výrazné omezení dopravní zátěže v Petrské čtvrti, ale i v Jindřišské a Panské, kudy auta směřující do Hybernské jezdila. Ta bude v následujících týdnech zobousměrněna a řidiči tak nebudou muset jezdit dalšími ulicemi centra," řekl Bureš.

Opatření podle něj souvisí s dopravními změnami v souvislosti s výstavbou v okolí Masarykova nádraží. Kromě zavedení obousměrného provozu v Hybernské dojde také k zákazu vjezdu do části Havlíčkovy a rozšíření zastávky MHD. Na samotné silnici je pak podle Bureše v přepočtu na metry čtvereční méně bílé barvy, než kolik jí tam bylo dosud.

Kruhový objezd Praha 1 v minulosti udělala také na křižovatce Národní třídy, Jungmannovy a Perlové. „A Národní ukázala, že to funguje," řekl Bureš.

Hřib i Scheinherr změnu křižovatky u Prašné brány kritizují. „Říkal jsem panu radnímu Burešovi už v únoru, že s tím nesouhlasím, že to je jak dopravní hřiště někam k Lidlu. Technická správa komunikací (TSK) to odmítla realizovat, ale oni si objednali vlastní firmu," řekl Scheinherr.

„Je podle mě fér přiznat autorství tohoto dopravního díla těm, kteří se o něj skutečně zasloužili: ODS z Prahy 1. S tímhle já opravdu nemám nic společného a opravdu mě bolí se na to dívat. Ponaučení – je nutné volit kompetentní vedení i do městských částí," uvedl pro ČTK primátor Hřib.

Rozhodnutí o vybudování objezdu je v kompetenci radnice Prahy 1 a jejího odboru péče o veřejný prostor a oddělení dopravy. Město podle Schinherra s Hřibem nemá, jak jej změnit.


Autor: ČTK

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

24. června 2022 v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

24. června 2022 v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Oprava uzavře Kosteleckou ulici

22. června 2022 v 15:20

Technická správa komunikací (TSK) provede v období od 2. do 10. července opravu Kostelecké ulice v úseku mezi ulicemi Tupolevova (kruhový objezd) a Cukrovarská (železniční přejezd).

Dnes v noci se uzavře Zlíchovský tunel

20. června 2022 v 11:27

Od 20. června od 23 hodin do 21.června do 5 hodin bude uzavřen západní tubus – směr Barrandovský most, a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru