dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Praha 1: Kontejnery pro použité injekční stříkačky
Foto: MČ Praha 1

Praha 1: Kontejnery pro použité injekční stříkačky

Tři kontejnery programu Fixpoint, které slouží pro odhoz použitého injekčního materiálu, nainstalovala ve Vrchlického a Čelakovského sadech radnice ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Progressive. 

„Kontejnery byly nainstalovány na základě průzkumu organizace Progressive v místech nejvíce zatížených injekčním užíváním drog. Díky své konstrukci a jasnému vzhledu jsou bezpečné pro své okolí i pro pracovníky, kteří je budou jedenkrát za tři dny v zimních měsících a jedenkrát za dva dny v letních měsících vybírat. Ti budou také v rámci standardního terénního programu sbírat v obou sadech použitý injekční materiál, který nebyl do kontejnerů odhozen,“ popsala Šárka Táborská, předsedkyně Výboru pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku.

Projekt Fixpoint nyní projde tříměsíční pilotní fází, poté bude vyhodnocen a následně bude rozhodnuto o dalším postupu. „Tímto projektem chceme přispět k větší bezpečnosti našich dětí i dospělých, kteří se v daných lokalitách pohybují, a to výrazným snížením počtu nebezpečného injekčního materiálu na zelených plochách i pěších cestách v obou lokalitách,“ vysvětlila Táborská.

Jeden kontejner se nachází ve Vrchlického sadech poblíž Bolzanovy ulice, v bezpečné vzdálenosti od dětského hřiště, avšak právě v místě, kde se injekční stříkačky vzhledem ke stromům a křovinám v této oblasti nalézají nejvíce.

Druhý kontejner se nachází na druhé straně budovy Hlavního nádraží, mezi ulicemi Washingtonova a Wilsonova, třetí pak vpravo od budovy Národního muzea – v horní časti Čelakovského sadů.

Kontejnery jsou určeny pro odhoz použitého injekčního materiálu zejména aktivních uživatelů drog, které mají motivovat k bezpečné likvidaci použitého injekčního náčiní. Mohou je ale také využívat nemocné osoby, které ze zdravotních důvodů pro svoji léčbu potřebují injekční materiál. Použít je rovněž mohou lidé, kteří chtějí z veřejného prostranství odstranit nalezenou injekční stříkačku. „V tomto případě ale všechny nálezce žádám o maximální opatrnost. Nejlepším způsobem je při nálezu kontaktovat městské strážníky Prahy 1 na lince 156, kteří zajistí bezpečný sběr a likvidaci,“ upozornila Táborská.


Další články
Nahoru