Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína Šnejdarová.

Park Kampa, který zahrnuje Odkolkovskou zahradu, má bohatou historii sahající až do roku 1169, kdy o něm nacházíme první zmínky. Už na počátku 16. století byly v této oblasti založeny sady spojené s mlýny. 

Postupem času se přetvářely na honosné šlechtické zahrady, jako například na Michnovskou nebo Nosticovu. V polovině 20. století prošel park zásadními úpravami, které ho sjednotily do dnešní podoby inspirované anglickým krajinářským stylem. 

Opěrná zeď oddělující Kampu od Vltavy v úseku mezi Lichtenštejnským palácem a Sovovými mlýny byla dlouhodobě v havarijním stavu. Statika zdi byla narušena kořenovým systémem přilehlého stromořadí, což ohrožovalo její stabilitu a bezpečnost pro kolemjdoucí. 

„Odkolkovská zahrada a park Kampa představují jedinečné kulturní a historické poklady naší městské části, a je naší povinností zachovat a chránit toto dědictví pro budoucí generace. Jsem hrdá na práci našich týmů, které se do projektu zapojily a věnovaly úsilí tomu, aby se vše podařilo,” říká k projektu starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). 

Projekt zahrnoval spojení stávající stěny s okolním terénem a kořeny, technická dokumentace zahrnula i historickou studii, díky které nová podoba zdi odkazuje na původní podobu pražských městských prvků. 

Projekt opravy navíc respektuje historickou technologii, kterou byla zídka ve 14. století postavena – stejně jako Karlův most – na dřevěných roštech umístěných na dně Vltavy. 

„Jsem ráda, že se zahrada s unikátním výhledem konečně opět otevřela veřejnosti. Za životní prostředí jsem také ráda, že ačkoliv řešení nebylo jednoduché, zachovaly se všechny krásné vzrostlé kaštany," řekla místostarostka Kateřina Klasnová (REZIDENTI 1), která si došla společně se starostkou Terezií Radoměřskou zahradu prohlédnout. 

Do okolí opěrné zdi byl také osazen nový mobiliář – pítko, devět laviček a nové koše. 

„Rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady jsem se intenzivně věnoval v minulém volebním období, kdy jsem měl na starosti resort životního prostředí. Jsem rád, že se podařilo oba projekty dotáhnout do konce,” dodal radní Richard Bureš (ODS). 

Praha 1 věnuje značné úsilí a zdroje na zachování kulturních památek, jako je opěrná zeď v Odkolkovské zahradě. Tato obnova není pouze investicí do současnosti, ale zároveň zajišťuje ochranu a udržení dědictví pro budoucí generace.


Autor: Hla

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Další články
Nahoru