dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Radnice dala vale Medě, na pronájem Werichovy vily bude vypsána nová soutěž
Werichova vila. Foto: archiv

Radnice dala vale Medě, na pronájem Werichovy vily bude vypsána nová soutěž

Na pronájem Werichovy vily bude vypsáno nové otevřené výběrové řízení, na základě kterého se svede soutěž o to, kdo a s jakým projektem si vilu pronajme. Do výběrového řízení se přihlásí nejen Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, ale i další subjekty.

Radnice Prahy 1 dnešním rozhodnutím, kterému předcházela vášnivá a dlouhá diskuse, upustila od předešlých záměrů, kdy mělo být budoucím nájemcem Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, smlouva měla být uzavřena na čtyřicet let, přičemž nadace měla uhradit rekonstrukci a městské části zaplatit 23 800 000 korun.

Ještě předtím městská část vrátila nadaci kauci ve výši dva a půl milionu korun, takže smlouva o smlouvě budoucí už netrvá. Zastupitelstvo první městské části nyní schválilo rámcovou smlouvu, která by platila deset let, s možným prodloužením o dalších deset let.

Podle vedoucí oddělení správy nemovitostí a privatizace městské části Kateřiny Dubské by mělo teprve až po výběrovém řízení dojít k uzavřené řádné nájemní smlouvy. Roční nájemné by činilo symbolických 30 tisíc korun. Rekonstrukci by zaplatila městská část.

Zastupitelé nové výběrové řízení vítají

Starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) řekl, že cílem radnice není poškodit Museum Kampa – Nadaci Jana a Medy Mládkových. Právnička Hana Marvanová, která nadaci zastupuje, řekla, že s postupem radnice souhlasí.

O pronájem vily má zájem i občanské sdružení Post bellum. Jeho zástupce Jan Palouček je za nové výběrové řízení rád. Dalším zájemcem o pronájem je občanské sdružení Haf studio. Oba subjekty by se rády společně věnovaly projektům reflektujícím celé dvacáté století.

Zastupitelka Kateřina Klasnová (VV) uvedla, že ve chvíli, kdy opravy bude platit přímo městská část, považuje nové výběrové řízení za nejčistší řešení. Zastupitel Filip Pospíšil (za SZ) upozornil na to, že je nutné záležitost řešit, protože dům není využíván, vlhne a je devastován.

Nejde o klasickou nájemní smlouvu

Rámcová smlouva není klasickou nájemní smlouvou, nýbrž smlouvou o spolupráci městské části s budoucím nájemcem vily o jejím veřejném využití. Vila by měla být podle zastupitelů využita především k uchování odkazu Jana Wericha, Jiřího Voskovce a básníka Vladimíra Holana.

Podle zastupitele Filipa Dvořáka (ODS) by se ale nemělo zavrhovat, aby vila sloužila především k bydlení. Radní Ivan Solil (ČSSD) si naopak myslí, že ve vile by „neměl bydlet nikdo, kdo si to nezaslouží“.

O Werichovu vilu se vedou dlouholeté spory, historický objekt už mnoho let chátrá.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru