Dnes Sobota - zatazeno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 1 chce spolupracovat s hlavním městem při vytvoření metropolitní sítě zdravotnických center
Nemocnice Na Františku. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Praha 1 chce spolupracovat s hlavním městem při vytvoření metropolitní sítě zdravotnických center

Radnice Prahy 1 se chce podílet na vzniku metropolitní sítě zdravotnických center a navrhuje do ní začlenit Nemocnici Na Františku (NNF). Informoval o tom starosta Petr Hejma (STAN). K předložení návrhu spolupráce při řízení nemocnice ho již dříve vyzval magistrát.  

„Chceme aktivně spolupracovat na tvorbě metropolitní sítě zdravotnických center a zapojení Nemocnice Na Františku, která v době jarní koronavirové krize opravdu výborně obstála, kvalitě sítě bezpochyby pomůže,“ uvedl starosta Hejma. Radnice Prahy 1 už dříve nabídla část nemocnice pro potřeby stanoviště pražské záchranky.

Městská část nyní metropoli navrhuje uzavření dodatku k Memorandu o spolupráci mezi hlavním městem a Prahou 1, které bylo uzavřeno už v roce 2018 a které mělo za cíl vytvořit prostor pro spolupráci a koordinaci Prahy a Prahy 1 při zajištění provozu NNF. Dodatek stanovuje, že do konce letošního roku se dohodne finální model spolupráce včetně personálního obsazení zástupců magistrátu v orgánech nemocnice.

Ještě loni v březnu se zdálo, že hlavní město od Prahy 1 převezme správu NNF. Převzetí mělo být hotovo do června 2019, ale nakonec k tomu nedošlo. A když se v lednu letošního roku vyměnilo vedení Prahy 1, tak městská část oznámila, že se správy nemocnice vzdát nechce.

V červnu požádala, stejně jako v minulých letech, a právě v návaznosti na uvedené Memorandum, o provozní dotaci ve výši 42 milionů korun, a to proto, že NNF poskytuje svoji péči pacientům, kteří z více než 80 procent nejsou občany Prahy 1.

Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) to kritizovala jako „nahodilý krok, který je hazardováním s nemocnicí.“ Připomněla, že předchozí vedení městské části souhlasilo s převodem provozu nemocnice do rukou hlavního města s tím, že by budovy nemocnice nadále zůstaly v majetku Prahy 1.

Město červnovou žádosto o dotaci neschválilo. Johnová nyní k návrhu dodatku Memoradna řekla, že metropole je s Prahou 1 připravena jednat.


Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Dnes v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru