dnes
Sobota - polojasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
21°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Praha 1 chce spolupracovat s hlavním městem při vytvoření metropolitní sítě zdravotnických center
Nemocnice Na Františku. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Praha 1 chce spolupracovat s hlavním městem při vytvoření metropolitní sítě zdravotnických center

Radnice Prahy 1 se chce podílet na vzniku metropolitní sítě zdravotnických center a navrhuje do ní začlenit Nemocnici Na Františku (NNF). Informoval o tom starosta Petr Hejma (STAN). K předložení návrhu spolupráce při řízení nemocnice ho již dříve vyzval magistrát.  

„Chceme aktivně spolupracovat na tvorbě metropolitní sítě zdravotnických center a zapojení Nemocnice Na Františku, která v době jarní koronavirové krize opravdu výborně obstála, kvalitě sítě bezpochyby pomůže,“ uvedl starosta Hejma. Radnice Prahy 1 už dříve nabídla část nemocnice pro potřeby stanoviště pražské záchranky.

Městská část nyní metropoli navrhuje uzavření dodatku k Memorandu o spolupráci mezi hlavním městem a Prahou 1, které bylo uzavřeno už v roce 2018 a které mělo za cíl vytvořit prostor pro spolupráci a koordinaci Prahy a Prahy 1 při zajištění provozu NNF. Dodatek stanovuje, že do konce letošního roku se dohodne finální model spolupráce včetně personálního obsazení zástupců magistrátu v orgánech nemocnice.

Ještě loni v březnu se zdálo, že hlavní město od Prahy 1 převezme správu NNF. Převzetí mělo být hotovo do června 2019, ale nakonec k tomu nedošlo. A když se v lednu letošního roku vyměnilo vedení Prahy 1, tak městská část oznámila, že se správy nemocnice vzdát nechce.

V červnu požádala, stejně jako v minulých letech, a právě v návaznosti na uvedené Memorandum, o provozní dotaci ve výši 42 milionů korun, a to proto, že NNF poskytuje svoji péči pacientům, kteří z více než 80 procent nejsou občany Prahy 1.

Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) to kritizovala jako „nahodilý krok, který je hazardováním s nemocnicí.“ Připomněla, že předchozí vedení městské části souhlasilo s převodem provozu nemocnice do rukou hlavního města s tím, že by budovy nemocnice nadále zůstaly v majetku Prahy 1.

Město červnovou žádosto o dotaci neschválilo. Johnová nyní k návrhu dodatku Memoradna řekla, že metropole je s Prahou 1 připravena jednat.


Další články
Nahoru