
Praha 1 chce pojmenovat nábřeží u Karlova mostu po Karlu Schwarzenbergovi
11. března 2025 17:32
Starostka Prahy 1 a Schwarzenbergova příbuzná Terezie Radoměřská (TOP 09) řekla, že k pojmenování navržené místo je sice malé, ale krásné. „Tento úsek říčního břehu je jedním z nejkrásnějších míst, které v městské části máme, je to jádro Malé Strany, je to pata Karlova mostu," řekla.
Pojmenování by tak podle ní důstojně uctilo Schwarzenbergovu osobnost a vztah k centru Prahy 1 a zároveň vzalo v potaz jeho skromnost. Dodala, že nábřeží je vhodné i z praktických důvodů, protože se dosud nijak nejmenuje a pojmenování by administrativně nezasáhlo žádné obyvatele Prahy 1. Starostka doplnila, že již od Schwarzenbergova syna a hlavy rodu Jana získala povolení k použití jména.
Na podporu pojmenování vznikla petice, kterou podle jejího autora Lukáše Stedla (TOP 09) podepsalo několik tisíc lidí. „Věhlas Karla Schwarzenberga sahal daleko za hranice České republiky, na druhou stranu on svůj život věnoval primárně službě české společnosti," řekl dnes Stedl.
Anketa
Souhlasíte s tím, aby se náplavka u Karlova mostu jmenovala po Karlu Schwarzenbergovi?
Pojmenování či přejmenování veřejných prostranství v Praze schvaluje městská rada. Podněty může podávat kdokoliv. Návrh nejprve projednává radnice příslušné městské části.
Po schválení jejím vedením je postoupen magistrátní místopisné komisi. Pokud s ním souhlasí, následně jej projednají pražští radní. Pojmenování veřejných prostranství nesmí být podle zákona po nikom žijícím. Schwarzenberg zemřel předloni 12. listopadu ve Vídni.
První městská část již bývalého ministra zahraničí, poslance, senátora, hradního kancléře Václava Havla a příslušníka jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů ocenila loni čestným občanstvím in memoriam.