dnes
Pátek - zatazeno
6°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
9°C
Praha 1 chce peticí přimět politiky, aby řešili problémy sdíleného ubytování změnou zákonů
Turisté využívající sdílené ubytování v Praze mají největší zájem o historické centrum. Ilustrační foto: archiv

Praha 1 chce peticí přimět politiky, aby řešili problémy sdíleného ubytování změnou zákonů

Praha 1 eviduje od začátku tohoto roku už přes 300 stížností na takzvané sdílené ubytování, což je zhruba o 250 víc než za celý rok 2017. Občané si stěžují na poničené interiéry bytových domů, permanentní rušení nočního klidu, hádky a bitky na chodbách. Radní pro oblast bezpečnosti a veřejného pořádku Ivan Solil (ČSSD) připravil petici, kterou adresoval přímo vládě, parlamentu a pražskému zastupitelstvu. 

V petici, pod kterou nyní sbírá podpisy, žádá tyto státní orgány o přijetí takových zákonných opatření, která tento způsob podnikání uvedou do souladu se stávajícími normami českého práva zajišťujícími právo na nerušené bydlení, noční klid a veřejný pořádek.

V Praze 1 je podle odhadů radnice v současnosti pronajímáno prostřednictvím platforem takzvaného sdíleného ubytování 3000 až 5000 bytů z celkového počtu zhruba 15000 bytů. Podle analýzy Úřadu vlády z loňského roku se v Praze 1 nabízelo něco mezi pěti a deseti tisíci lůžky na kilometr čtvereční.

„Máme už pocit naprostého zoufalství. Do našich domů, do těsné blízkosti našich bytů se denně dostávají stovky mnohdy opilých, neznámých lidí. Praha 1 nemá žádné právní nástroje pro jakékoliv efektivní jednání. Zákony totiž může změnit jen Parlament ČR, návrh na legislativní změnu ale může přinést i Zastupitelstvo hl. města Prahy. Proto jsme se s dalšími sousedy z Prahy 1 rozhodli obrátit se na ně naši peticí,“ popisuje radní Ivan Solil.

Už v květnu rozeslal všem Sdružením vlastníků jednotek v Praze 1 detailní analýzu tohoto typu ubytování, kterou zpracovala řada právníků a znalců. I v této analýze je jedním z možných řešení zákonodárná iniciativa hl. města Prahy, jehož Zastupitelstvo by mělo navrhnout několik změn zákona a v návaznosti na ně pak přijmout vyhlášku, která by problém řešila. Podle odhadů magistrátu město navíc ročně přichází zhruba o 120 milionů korun na neuhrazených ubytovacích poplatcích z krátkodobého ubytování.

„Už několik měsíců také jednám se zástupci největší platformy zprostředkující krátkodobé pronájmy u nás, Airbnb. Oni zatím nabídli, že doplatí poplatky městu. Jistě, je to dost peněz, nám občanům to ale vůbec nepomůže. A i kdybychom se nakonec nakrásně domluvili s Airbnb na nějakém omezeném počtu dnů v roce, jako to má třeba Amsterdam nebo Londýn, nabídky Airbnb prostě převezmou jiné platformy a jsme zase na začátku. Efektivní řešení může dle mého názoru přinést skutečně jen změna zákonů,“ doplňuje Solil.


Změna ve vedení Prahy 5, Slabého ve funkci místostarosty vystřídal Brož

25. února 2020 ve 23:38

Na dnešním jednání Zastupitelstva městské části Praha 5 byla vzata na vědomí rezignace Martina Slabého na funkci místostarosty. Novým místostarostou byl zvolen zastupitel Lubomír Brož (oba ANO).

Praha 2: V budově radnice se koná 6. řádné zasedání zastupitelů

24. února 2020 ve 12:11

V tomto volebním období 6. řádně zasedání Zastupitelstva městské části Praha 2 se koná dnes od 15:00 hodin v zasedacím sále 614 v 6. patře budovy radnice na námětí Míru.

Další články
Nahoru