dnes
Úterý - zatazeno
10°C
zítra
Středa - zatazeno
12°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
13°C
Praha 1 chce peticí přimět politiky, aby řešili problémy sdíleného ubytování změnou zákonů
Turisté využívající sdílené ubytování v Praze mají největší zájem o historické centrum. Ilustrační foto: archiv

Praha 1 chce peticí přimět politiky, aby řešili problémy sdíleného ubytování změnou zákonů

Praha 1 eviduje od začátku tohoto roku už přes 300 stížností na takzvané sdílené ubytování, což je zhruba o 250 víc než za celý rok 2017. Občané si stěžují na poničené interiéry bytových domů, permanentní rušení nočního klidu, hádky a bitky na chodbách. Radní pro oblast bezpečnosti a veřejného pořádku Ivan Solil (ČSSD) připravil petici, kterou adresoval přímo vládě, parlamentu a pražskému zastupitelstvu. 

V petici, pod kterou nyní sbírá podpisy, žádá tyto státní orgány o přijetí takových zákonných opatření, která tento způsob podnikání uvedou do souladu se stávajícími normami českého práva zajišťujícími právo na nerušené bydlení, noční klid a veřejný pořádek.

V Praze 1 je podle odhadů radnice v současnosti pronajímáno prostřednictvím platforem takzvaného sdíleného ubytování 3000 až 5000 bytů z celkového počtu zhruba 15000 bytů. Podle analýzy Úřadu vlády z loňského roku se v Praze 1 nabízelo něco mezi pěti a deseti tisíci lůžky na kilometr čtvereční.

„Máme už pocit naprostého zoufalství. Do našich domů, do těsné blízkosti našich bytů se denně dostávají stovky mnohdy opilých, neznámých lidí. Praha 1 nemá žádné právní nástroje pro jakékoliv efektivní jednání. Zákony totiž může změnit jen Parlament ČR, návrh na legislativní změnu ale může přinést i Zastupitelstvo hl. města Prahy. Proto jsme se s dalšími sousedy z Prahy 1 rozhodli obrátit se na ně naši peticí,“ popisuje radní Ivan Solil.

Už v květnu rozeslal všem Sdružením vlastníků jednotek v Praze 1 detailní analýzu tohoto typu ubytování, kterou zpracovala řada právníků a znalců. I v této analýze je jedním z možných řešení zákonodárná iniciativa hl. města Prahy, jehož Zastupitelstvo by mělo navrhnout několik změn zákona a v návaznosti na ně pak přijmout vyhlášku, která by problém řešila. Podle odhadů magistrátu město navíc ročně přichází zhruba o 120 milionů korun na neuhrazených ubytovacích poplatcích z krátkodobého ubytování.

„Už několik měsíců také jednám se zástupci největší platformy zprostředkující krátkodobé pronájmy u nás, Airbnb. Oni zatím nabídli, že doplatí poplatky městu. Jistě, je to dost peněz, nám občanům to ale vůbec nepomůže. A i kdybychom se nakonec nakrásně domluvili s Airbnb na nějakém omezeném počtu dnů v roce, jako to má třeba Amsterdam nebo Londýn, nabídky Airbnb prostě převezmou jiné platformy a jsme zase na začátku. Efektivní řešení může dle mého názoru přinést skutečně jen změna zákonů,“ doplňuje Solil.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

21. března 2019 v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

21. března 2019 v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru