dnes
Čtvrtek - polojasno
24°C
zítra
Pátek - oblacno
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
25°C
Praha 1 chce peticí přimět politiky, aby řešili problémy sdíleného ubytování změnou zákonů
Turisté využívající sdílené ubytování v Praze mají největší zájem o historické centrum. Ilustrační foto: archiv

Praha 1 chce peticí přimět politiky, aby řešili problémy sdíleného ubytování změnou zákonů

Praha 1 eviduje od začátku tohoto roku už přes 300 stížností na takzvané sdílené ubytování, což je zhruba o 250 víc než za celý rok 2017. Občané si stěžují na poničené interiéry bytových domů, permanentní rušení nočního klidu, hádky a bitky na chodbách. Radní pro oblast bezpečnosti a veřejného pořádku Ivan Solil (ČSSD) připravil petici, kterou adresoval přímo vládě, parlamentu a pražskému zastupitelstvu. 

V petici, pod kterou nyní sbírá podpisy, žádá tyto státní orgány o přijetí takových zákonných opatření, která tento způsob podnikání uvedou do souladu se stávajícími normami českého práva zajišťujícími právo na nerušené bydlení, noční klid a veřejný pořádek.

V Praze 1 je podle odhadů radnice v současnosti pronajímáno prostřednictvím platforem takzvaného sdíleného ubytování 3000 až 5000 bytů z celkového počtu zhruba 15000 bytů. Podle analýzy Úřadu vlády z loňského roku se v Praze 1 nabízelo něco mezi pěti a deseti tisíci lůžky na kilometr čtvereční.

„Máme už pocit naprostého zoufalství. Do našich domů, do těsné blízkosti našich bytů se denně dostávají stovky mnohdy opilých, neznámých lidí. Praha 1 nemá žádné právní nástroje pro jakékoliv efektivní jednání. Zákony totiž může změnit jen Parlament ČR, návrh na legislativní změnu ale může přinést i Zastupitelstvo hl. města Prahy. Proto jsme se s dalšími sousedy z Prahy 1 rozhodli obrátit se na ně naši peticí,“ popisuje radní Ivan Solil.

Už v květnu rozeslal všem Sdružením vlastníků jednotek v Praze 1 detailní analýzu tohoto typu ubytování, kterou zpracovala řada právníků a znalců. I v této analýze je jedním z možných řešení zákonodárná iniciativa hl. města Prahy, jehož Zastupitelstvo by mělo navrhnout několik změn zákona a v návaznosti na ně pak přijmout vyhlášku, která by problém řešila. Podle odhadů magistrátu město navíc ročně přichází zhruba o 120 milionů korun na neuhrazených ubytovacích poplatcích z krátkodobého ubytování.

„Už několik měsíců také jednám se zástupci největší platformy zprostředkující krátkodobé pronájmy u nás, Airbnb. Oni zatím nabídli, že doplatí poplatky městu. Jistě, je to dost peněz, nám občanům to ale vůbec nepomůže. A i kdybychom se nakonec nakrásně domluvili s Airbnb na nějakém omezeném počtu dnů v roce, jako to má třeba Amsterdam nebo Londýn, nabídky Airbnb prostě převezmou jiné platformy a jsme zase na začátku. Efektivní řešení může dle mého názoru přinést skutečně jen změna zákonů,“ doplňuje Solil.


Sejdou se zastupitelé Prahy 4

24. června 2020 v 07:22

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se bude konat dnes od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Čtvrteční jednání pražského zastupitelstva se odkládá

17. června 2020 ve 22:33

Jednání pražského zastupitelstva svolané na čtvrtek 18. června se neuskuteční z právních důvodů. Není možné na začátku jednání schválit změnu jednacího řádu kvůli vyššímu počtu členů vedení města v karanténě, a zároveň kvůli ochraně zbylých zastupitelů vyššího věku, kteří jsou koronavirem ohroženi...

Další články
Nahoru