dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - skorojasno
4°C
pozítří
Sobota - oblacno
2°C
Praha 1 chce peticí přimět politiky, aby řešili problémy sdíleného ubytování změnou zákonů
Turisté využívající sdílené ubytování v Praze mají největší zájem o historické centrum. Ilustrační foto: archiv

Praha 1 chce peticí přimět politiky, aby řešili problémy sdíleného ubytování změnou zákonů

Praha 1 eviduje od začátku tohoto roku už přes 300 stížností na takzvané sdílené ubytování, což je zhruba o 250 víc než za celý rok 2017. Občané si stěžují na poničené interiéry bytových domů, permanentní rušení nočního klidu, hádky a bitky na chodbách. Radní pro oblast bezpečnosti a veřejného pořádku Ivan Solil (ČSSD) připravil petici, kterou adresoval přímo vládě, parlamentu a pražskému zastupitelstvu. 

V petici, pod kterou nyní sbírá podpisy, žádá tyto státní orgány o přijetí takových zákonných opatření, která tento způsob podnikání uvedou do souladu se stávajícími normami českého práva zajišťujícími právo na nerušené bydlení, noční klid a veřejný pořádek.

V Praze 1 je podle odhadů radnice v současnosti pronajímáno prostřednictvím platforem takzvaného sdíleného ubytování 3000 až 5000 bytů z celkového počtu zhruba 15000 bytů. Podle analýzy Úřadu vlády z loňského roku se v Praze 1 nabízelo něco mezi pěti a deseti tisíci lůžky na kilometr čtvereční.

„Máme už pocit naprostého zoufalství. Do našich domů, do těsné blízkosti našich bytů se denně dostávají stovky mnohdy opilých, neznámých lidí. Praha 1 nemá žádné právní nástroje pro jakékoliv efektivní jednání. Zákony totiž může změnit jen Parlament ČR, návrh na legislativní změnu ale může přinést i Zastupitelstvo hl. města Prahy. Proto jsme se s dalšími sousedy z Prahy 1 rozhodli obrátit se na ně naši peticí,“ popisuje radní Ivan Solil.

Už v květnu rozeslal všem Sdružením vlastníků jednotek v Praze 1 detailní analýzu tohoto typu ubytování, kterou zpracovala řada právníků a znalců. I v této analýze je jedním z možných řešení zákonodárná iniciativa hl. města Prahy, jehož Zastupitelstvo by mělo navrhnout několik změn zákona a v návaznosti na ně pak přijmout vyhlášku, která by problém řešila. Podle odhadů magistrátu město navíc ročně přichází zhruba o 120 milionů korun na neuhrazených ubytovacích poplatcích z krátkodobého ubytování.

„Už několik měsíců také jednám se zástupci největší platformy zprostředkující krátkodobé pronájmy u nás, Airbnb. Oni zatím nabídli, že doplatí poplatky městu. Jistě, je to dost peněz, nám občanům to ale vůbec nepomůže. A i kdybychom se nakonec nakrásně domluvili s Airbnb na nějakém omezeném počtu dnů v roce, jako to má třeba Amsterdam nebo Londýn, nabídky Airbnb prostě převezmou jiné platformy a jsme zase na začátku. Efektivní řešení může dle mého názoru přinést skutečně jen změna zákonů,“ doplňuje Solil.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Další články
Nahoru