dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Praha 1 chce opět prosadit vyhlášku stanovující provozní dobu barů, klubů a diskoték v centru
Vyděšený, nebo vysmátý? Některé návštěvníky klubů by při zavíračce ve dvě hodiny asi rychle přešel úsměv na tváři. Ilustrační foto: praguecrawl.cz

Praha 1 chce opět prosadit vyhlášku stanovující provozní dobu barů, klubů a diskoték v centru

V rámci boje proti narušování veřejného pořádku v ulicích centra chce k antikonfliktním týmům, které nasadila před dvěma týdny v noci do ulic, první městská část prosadit vyhlášku, která především u podnikatelů pravděpodobně vybudí rozporuplné reakce. V oblastech s častým rušením nočního klidu by mělo dojít k omezení provozní doby hostinských zařízení do dvou hodin po půlnoci.

Již na začátku letošního roku se „ jednička" snažila navrhnout v některých oblastech zavíračku už na desátou hodinu. Nepochodila. Ozývaly se i návrhy, aby byla u problémových zařízení stanovena maximální otevírací doba do půnoci. Více čtěte zde.

Návrh znění vyhlášky i seznam ulic (především na Starém Městě) s její platností předložil Radě městské části Praha 1 k projednání radní pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku Ivan Solil (ČSSD).

Problematika narušování veřejného pořádku spočívá zejména ve shromažďování návštěvníků barů nočních klubů nebo dokonce afterparty klubů, na veřejných prostranství přiléhající k těmto podnikům, na které živnostenský zákon nahlíží jako na provozovny s hostinskou činností.

„V okolí těchto provozoven dochází k dlouhodobému, opakovanému a stupňujícímu se rušení nočního klidu ze strany návštěvníků těchto zařízení. Toto rušení, spolu s katastrofálním nedostatkem strážníků sloužících na Praze 1, vede k neoprávněným zásahům do práva místních občanů a znemožňuje jim například klidný spánek,“ vyjmenovává hlavní důvody vydání této vyhlášky Ivan Solil.

antikonfliktni-tym-nahled

Antikonflitkní tým v akci

Seznam vytipovaných ulic (Dlouhá, Dušní (mezi ulicemi Bílkova a Dlouhá), Jakubská, Kozí, Malá Štupartská, Masná, Michalská, Rybná, V Kolkovně) byl sestaven na základě dlouholetých zkušeností s problematikou narušování veřejného pořádku, na základě oprávněných stížností, místních šetření, i oficiálních jednání zástupců radnice Prahy 1 s občany a provozovateli hostinských zařízení.

Ústavní soud vydání takové vyhlášky připouští

Ve všech těchto ulicích platí obecně závazná vyhláška č. 12/2008 o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Ta je však opakovaně a dlouhodobě nerespektována.

„Žádné z dosavadních opatření se neprojevilo dostatečně efektivně. Posledním řešením, opírající se o aktuální nálezy Ústavního soudu České republiky, je návrh na vydání obecně závazné vyhlášky, kterou se omezuje provozní doba hostinských zařízení,“ pokračuje Solil.

Aktuální rozhodovací praxe Ústavního soudu vydání takové vyhlášky připouští, je-li tím sledována ochrana veřejného pořádku a nočního klidu. Možnost regulace otevíracích hodin hostinských zařízení totiž vyplývá ze závěru soudu, že prodejem a konzumací alkoholu v těchto podnicích dochází k vytváření „předpolí“ pro následné rušení nočního klidu na veřejných prostranství.

Provozovny mohou žádat o výjimku z vyhlášky

solil-ivan-nahled

Radní Prahy 1 Ivan Solil

Smyslem vyhlášky pochopitelně není podle radního Prahy 1 Ivana Solila úplné odstranění nočního života z centra Prahy. Z tohoto důvodu dává vyhláška provozovatelům nočních klubů a barů možnost požádat o výjimku z působnosti vyhlášky a vyhnout se tak omezením provozní doby jejich podniků.

Základní podmínkou pro udělení výjimky bude zejména schopnost provozovatelů dotčených podniků zajistit dodržování nočního klidu, a to nejen v podniku samotném, ale především na veřejném prostranství v jeho blízkosti. Schopnost zajistit podmínky vedoucí k udělení výjimky z omezení provozní doby, bude žadatel povinen v rámci žádosti doložit.

Nyní návrh na vydání této vyhlášky projedná Zastupitelstvo městské části Praha 1 na svém zasedání 16. září 2014. V případě schválení bude návrh odeslán vedení hlavního města Prahy, kterému vydávání obecně závazných vyhlášek na území Prahy přísluší.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru