Dnes Pátek - prehanky-dest 30°C
Zítra Sobota - polojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 chce omezit průjezd Petrskou čtvrtí, plánuje úpravy ulice Na Poříčí
Rekonstrukce trati v ulici na Poříčí na podzim 2019. Foto: Václav Štorek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha 1 chce omezit průjezd Petrskou čtvrtí, plánuje úpravy ulice Na Poříčí

Praha 1 chce postupně upravit dopravu v Petrské čtvrti tak, aby ji řidiči nemohli využívat jako zkratku. Zástupci radnice to ve středu řekli novinářům, nejprve plánují na uspořádat velkou debatu s místními. Radnice také chystá revitalizaci ulice Na Poříčí, u které však zatím řeší komplikace při přípravě žádosti o stavební povolení. Petrská čtvrť se nachází na Novém Městě a na západě ji ohraničuje Revoluční ulice a náměstí Republiky, na severu Vltava, na východě ulice Na Florenci a Těšnov a na jihu ulice Na Florenci, Havlíčkova a Hybernská.

Radní pro dopravu Vojtěch Ryvola (ANO) řekl, že se při záměru zklidnění čtvrti inspiroval v zahraničí. Takzvané superbloky původně vznikly v Barceloně a jejich cílem je navrátit obytné čtvrti obyvatelům úplnou eliminací tranzitní dopravy. Právě Petrská čtvrť je podle radního pro první takový projekt v Praze vhodná, jelikož si zachovává obytný charakter a zároveň je jasně ohraničená.

Radnice podle Ryvoly plánuje systém jednosměrek a dalších dopravních opatření, která zaručí, že pokud auto do čtvrti vjede z nějakého směru, bude muset stejným směrem rovněž odjet.

„To znamená, že když z Revoluční vjedu Truhlářskou, tak zase vyjedu Soukenickou a nikudy jinudy. Takže nemám důvod si tudy něco zkracovat, protože se nikam nedostanu," řekl. Nyní si podle něj řidiči přes čtvrť často zkracují cestu a nevyužívají magistrátu a tunelový komplex Blanka, které vznikly zejména právě za účelem svedení tranzitní dopravy z menších ulic.

Záměr je teprve v počátcích, radnice plánuje 8. listopadu uspořádat velké setkání obyvatel čtvrti se zástupci radnice. Pokud z něj vyplyne, že lidé mají o takový projekt zájem, městská část podle Ryvoly vypíše soutěž na architekta, který dostane na starost vypracování podrobného řešení úprav.

Radní dodal, že po zklidnění dopravy mohou přijít na řadu další úpravy, jako výsadba zeleně nebo tvorba nových prostranství pro setkávání, ale zároveň by se rád vyhnul odstraňování většího množství parkovacích míst.

Radnice již více než dekádu plánuje také revitalizaci ulice Na Poříčí, u které nyní dokončuje projekt. Ten původní z roku 2012 v posledních letech doznal úprav na základě dotazníku mezi obyvateli, který zorganizovala majitelka domu Černá labuť Danuše Siering. V plánu jsou podle architekta a autora projektu Marka Tichého rozšíření chodníků, úpravy přechodů a tramvajových ostrůvků nebo výsadba zeleně při zachování parkovacích míst.

Architekt dodal, že příprava podkladů pro žádost o stavební povolení byla z důvodu velkého množství institucí, které se k projektu musí vyjádřit, velmi komplikovaná. Tyto komplikace stále neskončily a radnice k tomu podle Ryvoly na konec října zorganizovala setkání zhruba 30 zástupců zainteresovaných subjektů.

„Názorů je to tolik, že jsme si řekli, že uděláme velké setkání všech dotčených," řekl. Dodal, že pokud se podaří najít shodu, podá radnice žádost o stavební povolení, samotné úpravy však ještě bude muset zkoordinovat se záměrem dopravního podniku na rekonstrukci tramvajové trati v ulici.


Autor: ČTK

K Ladronce vede lepší cesta

Dnes ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Další články
Nahoru