Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 1 chce letos vytvořit a schválit strategický plán do roku 2035, zapojí se veřejnost
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: Jan Puci

Praha 1 chce letos vytvořit a schválit strategický plán do roku 2035, zapojí se veřejnost

Schválit strategický plán rozvoje městské části do roku 2035 chce vedení Prahy 1 ve druhé polovině letošního roku. Radnice od 7. února do 1. března uspořádá sérii deseti setkání s místními obyvateli, kteří budou moci předávat své podněty k budoucímu rozvoji. Uskutečněno bude také deset online setkání. Informoval o tom starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). Plán se má zaměřit na všechny aspekty rozvoje centra hlavního města, především na bezpečnost, životní prostředí, cestovní ruch, dopravu a bydlení.

Radnice vzhledem k rozdílným charakteristikám jednotlivých lokalit rozdělila pro potřeby vytváření plánu Prahu 1 na deset částí. Na Hradčany, Petřín a Malou Stranu na levém břehu Vltavy, na Josefov, Petrskou čtvrť, Nové Město – hlavní nádraží, Nové Město – Václavské náměstí, Havelskou, Vojtěšskou a Betlémskou čtvrť na pravém břehu.

V každé z těchto částí budou moci během setkání moci zainteresovaní obyvatelé v rozhovoru s odborníky vyjádřit svůj názor v otázkách bezpečnosti, dopravy, veřejného prostoru, infrastruktury, občanské vybavenosti a celkové kvality života v centru metropole.

Od poloviny února do poloviny března proběhne také deset online setkání, na která je potřeba se zaregistrovat nejpozději tři hodiny před začátkem. Podrobnosti se zájemci dozví na www.planuj1.cz

Vstupem pro tvorbu Strategie udržitelného rozvoje bude i sociologický výzkum. Cílem je získat komplexní informace, které pomohou při tvorbě strategie. Výzkum pracuje s reprezentativním vzorkem 800 až 1 000 obyvatel Prahy 1, kteří jsou vybíráni na základě sociologických metod.

Součástí výzkumu bude i anketní část, které se může zúčastnit každý, kdo v městské části bydlí. Pro vyplnění ankety budou tři možnosti – telefonicky v pracovní dny od 8 do 18 hodin lze na bezplatné lince 800 123 123 dotazník rovnou vyplnit s výzkumníkem, osobně v Informačním centru městské části ve Vodičkově 18 nebo v Kontaktním centru strategie v Dušní 13. Bude také možné vyplnit v průběhu února online formulář na www.planuj1.cz.

Sběr dat by měl skončit v dubnu a následně se pracovníci radnice a poradenské firmy M.C. Triton zaměří na návrhovou část. Hejma doplnil, že na dotazníkovém šetření se bude podílet i firma PAQ Research a sociolog Daniel Soukup.

„Vytváříme Strategii udržitelného rozvoje pro příští desetiletí, vizi rozvoje centra metropole. Dokument by měl být jakousi mantrou, na které panuje shoda mezi veřejností, odborníky i politiky. Proto jsme si s přípravami dali tolik práce,“ sdělil starosta Hejma. Náklady na tvorbu strategie jsou podle něj milion korun.


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Dnes v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru