Dnes Úterý - oblacno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 1 chce letos vytvořit a schválit strategický plán do roku 2035, zapojí se veřejnost
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: Jan Puci

Praha 1 chce letos vytvořit a schválit strategický plán do roku 2035, zapojí se veřejnost

Schválit strategický plán rozvoje městské části do roku 2035 chce vedení Prahy 1 ve druhé polovině letošního roku. Radnice od 7. února do 1. března uspořádá sérii deseti setkání s místními obyvateli, kteří budou moci předávat své podněty k budoucímu rozvoji. Uskutečněno bude také deset online setkání. Informoval o tom starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). Plán se má zaměřit na všechny aspekty rozvoje centra hlavního města, především na bezpečnost, životní prostředí, cestovní ruch, dopravu a bydlení.

Radnice vzhledem k rozdílným charakteristikám jednotlivých lokalit rozdělila pro potřeby vytváření plánu Prahu 1 na deset částí. Na Hradčany, Petřín a Malou Stranu na levém břehu Vltavy, na Josefov, Petrskou čtvrť, Nové Město – hlavní nádraží, Nové Město – Václavské náměstí, Havelskou, Vojtěšskou a Betlémskou čtvrť na pravém břehu.

V každé z těchto částí budou moci během setkání moci zainteresovaní obyvatelé v rozhovoru s odborníky vyjádřit svůj názor v otázkách bezpečnosti, dopravy, veřejného prostoru, infrastruktury, občanské vybavenosti a celkové kvality života v centru metropole.

Od poloviny února do poloviny března proběhne také deset online setkání, na která je potřeba se zaregistrovat nejpozději tři hodiny před začátkem. Podrobnosti se zájemci dozví na www.planuj1.cz

Vstupem pro tvorbu Strategie udržitelného rozvoje bude i sociologický výzkum. Cílem je získat komplexní informace, které pomohou při tvorbě strategie. Výzkum pracuje s reprezentativním vzorkem 800 až 1 000 obyvatel Prahy 1, kteří jsou vybíráni na základě sociologických metod.

Součástí výzkumu bude i anketní část, které se může zúčastnit každý, kdo v městské části bydlí. Pro vyplnění ankety budou tři možnosti – telefonicky v pracovní dny od 8 do 18 hodin lze na bezplatné lince 800 123 123 dotazník rovnou vyplnit s výzkumníkem, osobně v Informačním centru městské části ve Vodičkově 18 nebo v Kontaktním centru strategie v Dušní 13. Bude také možné vyplnit v průběhu února online formulář na www.planuj1.cz.

Sběr dat by měl skončit v dubnu a následně se pracovníci radnice a poradenské firmy M.C. Triton zaměří na návrhovou část. Hejma doplnil, že na dotazníkovém šetření se bude podílet i firma PAQ Research a sociolog Daniel Soukup.

„Vytváříme Strategii udržitelného rozvoje pro příští desetiletí, vizi rozvoje centra metropole. Dokument by měl být jakousi mantrou, na které panuje shoda mezi veřejností, odborníky i politiky. Proto jsme si s přípravami dali tolik práce,“ sdělil starosta Hejma. Náklady na tvorbu strategie jsou podle něj milion korun.


Autor: puc

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Další články
Nahoru