dnes
Sobota - skorojasno
1°C
zítra
Neděle - jasno
0°C
pozítří
Pondělí - jasno
0°C
Praha 1 chce dál bojovat za jednotnou zavírací dobu restaurací
Často bývají problémy s hosty hudebních klubů v centru Prahy. Ilustrační foto: archiv

Praha 1 chce dál bojovat za jednotnou zavírací dobu restaurací

Praha 1 chce dál prosazovat jednotnou zavírací dobu restaurací. Návrh Prahy 2 na omezení provozu v jedné problémové lokalitě magistrát minulý týden zamítl. Zastupitelstvo Prahy 1 proto žádá magistrát, aby ho informoval, jak chce v příštích letech rušení pořádku a nočního klidu řešit. Radnice o stanovení otevírací doby vyhláškou požádala v roce 2014.

Příslušnou obecně závaznou vyhlášku, která by provozní dobu pohostinských zařízení regulovala, může přijmout pouze hlavní město Praha. Vedení hlavního města je však zjevně proti takovéto regulaci. Podle vyjádření primátorky Adriany Krnáčové (ANO) z minulého týdne není plošná regulace řešením problémů lokálního charakteru.

„Praha 1 proti negativním důsledkům provozování pohostinských zařízení v době nočního klidu činí všechno, co podle platných předpisů a na základě svých možností a počtu přidělených městských strážníků může. Bez účinné regulace provozní doby pohostinských zařízení a dostupnosti alkoholických nápojů není však v našich možnostech zajistit v nočních hodinách veřejný pořádek,“ uvedla městská část Praha 1 v tiskové zprávě.

Podle ní nejde o šikanu pohostinských zařízení, ani drastické zkracování provozní doby. „Regulace otevírací doby má spočívat především ve stanovení jednotné noční zavírací doby tak, aby se na velké množství lidí odcházejících v noci z pohostinských zařízení mohli v určitou hodinu připravit Městská policie, pracovníci provádějící úklid ulic a zdravotní záchranná služba,“ uvádí zpráva.

„Počty strážníků jsou dlouhodobě zcela nedostatečné, ba ani nedosahují tabulkových čísel,“ sdělil Ivan Solil (ČSSD), radní Prahy 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku. Aktuální počet strážníků činí 239, přičemž tabulkový počet je 279. Téměř čtyřicet strážníků tedy v ulicích chybí. K účinnému udržení veřejného pořádku by přitom bylo potřeba strážníků ještě víc, než je tabulkový počet.

Radnice se opírají mimo jiné o nález Ústavního soudu, který v minulosti souhlasil s tím, že prodejem a konzumací alkoholu se vytvářejí podmínky pro rušení nočního klidu na veřejných prostranstvích.


Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

Dnes v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Další články
Nahoru