dnes
Středa - zatazeno
23°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
22°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
15°C
Praha 1 chce, aby restaurační zahrádky neměly otevřeno do noci. Majitelé jsou proti, žádají o pomoc magistrát
Restaurační zahrádka na Malém náměstí. Foto: PP

Praha 1 chce, aby restaurační zahrádky neměly otevřeno do noci. Majitelé jsou proti, žádají o pomoc magistrát

Radnice Prahy 1 by ráda zasáhla proti tomu, aby měli provozovatelé restauračních zahrádek v centru města možnost nechávat je otevřené dlouho po době nočního klidu. Jak ČTK řekla mluvčí radnice Kateřina Písačková, otevírací doba je u některých podniků prodloužena městským tržním řádem, což chce úřad změnit. Majitelé asi tří desítek restaurací v centru se snahám brání, založili kvůli tomu asociaci.

Podle mluvčí chce radnice podporovat dodržování nočního klidu v centru metropole. „Chceme, aby v tom Praha byla na úrovni jiných evropských velkoměst, v tomto stojíme na straně rezidentů. Momentálně jen řešíme současnou situaci vzniklou již v minulosti, kdy některé zahrádky v Praze 1, uvedené v tržním řádu Prahy, zavírají po době stanovené záborem – v jedenáct, o půlnoci, ale v některých případech i ve dvě ráno – oproti jiným provozovnám, které v tržním řádu uvedeny nejsou," uvedla. Odstranění provozoven z tržního řádu podle ní bude znamenat narovnání trhu.

Proti snahám omezit provozní dobu zahrádek se postavila Asociace zaměstnanců a provozovatelů pohostinství POHO, která vznikla minulý týden a během pár dní se do ní přihlásilo přes třicet podniků s přibližně 1 200 zaměstnanci.

predzahradka-1 „Je to uměle vytvořený problém. Pod záminkou ochrany nočního klidu je ohroženo na 300 podniků se zahrádkami. Šlo by o citelný zásah do ekonomiky podniků s negativním dopadem na zaměstnance,“ uvedl předseda asociace Petr Bauer. Restaurace se zahrádkami podle něj městu ročně přinášejí přibližně 300 miliónů korun.

Asociace oslovila na začátku října dopisem všechny zastupitele i vedení pražského magistrátu, aby návrh Prahy 1 zamítli. Rozhodnuto zatím nebylo. Kromě snížení komfortu pro turisty, kteří mají večeři jako hlavní jídlo dne, upozorňují provozovatelé i na několikanásobně vyšší poplatky za zahrádky v porovnání s jinými evropskými městy. Patří k nejvyšším na starém kontinentu. Už dnes jsou prý zahrádky na hranici rentability, snížení provozní doby o dvě hodiny by tak podle asociace bylo likvidační.

„Jediné, čeho dosáhneme, bude, že vyhodíme hosty před desátou hodinou ze zahrádek na Praze 1. Oni pak půjdou hledat místo v sousedních městských částech. Tlak na rušení nočního klidu bude tedy vyšší, a ještě ho Praha 1 vyexportuje k sousedům. Prospěch z toho nebude mít nikdo,“ pokračoval Bauer.

predzahradka-2 Zastání našel u předsedy pražského zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila. „V západních metropolích je běžné, že historická náměstí žijí i po desáté hodině večerní. Zákaz zahrádek v centru Prahy po dvaadvacáté hodině problém neřeší, pouze se odklání na okolní městské části, kam se hluční turisté budou přesouvat. Problém s bezpečností a hlukem by se měl prioritně řešit s Městkou policií, a nikoliv regulováním legálního podnikání,“ sdělil Pospíšil.

Vznik Asociace zaměstnanců a provozovatelů pohostinství POHO vítá místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN), který je podle svých slov připraven k jednání. „Jako místostarosta Prahy 1, do jehož gesce spadá podpora podnikání, ubezpečuji podnikatele a živnostníky, že rozhodně nepřipravujeme nějaké plošné postihy a opatření, které by byly diskriminací všech zodpovědně a ohleduplně fungujících provozoven. Na druhou stranu ale upozorňuji, že provozovny s předzahrádkami, které nebudou striktně dodržovat svoje povinnosti a závazné předpisy, budou přísně postihovány,“ prohlásil Hejma.

predzahradka-3 Podle Hospodářské komory Praha 1 není dosavadní postoj samosprávy a státní správy dostatečně transparentní a rovný vůči všem podnikatelům.

„Kdo dodržuje pravidla, zaslouží si respekt a stabilní podnikatelské prostředí bez překvapení a nepochopitelných a nikým nevysvětlených rozhodnutí. Pokud někdo nedodržuje pravidla, nechť je sankcionován,“ uvedl předseda komory Vladimír Krištof.

V Praze 1 je nejvíce restauračních předzahrádek v metropoli. Aby mohli podnikatelé předzahrádky provozovat, musí získat povolení od městské části ,a navíc si musí pronajmout plochu od hlavního města. Oběma pak platí za pronájem.

Před čtyřmi lety musely zmizet z předzahrádek v památkové rezervaci zvýšené dřevěné podlahy. Zakázána byla tehdy i instalace televizních obrazovek, oblíbených zejména pro sledování sportovních přenosů. Odstraněn musel být i plastový nábytek nebo výčepní pulty.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru