dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Praha 1: Čestné občanství spoluzakladateli fenoménu Neprakta
Foto: MČ Praha 1

Praha 1: Čestné občanství spoluzakladateli fenoménu Neprakta

Čestné občanství městské části Praha 1 in memoriam obdržel novinář, výtvarník, humorista a bohém Bedřich Kopecný. Ten spolu s výtvarníkem a humoristou Jiřím Winterem založil v roce 1948 dvojici nesoucí název Neprakta. Spolu pak tvořili do Kopecného předčasné smrti v roce 1972.

„Pánové Bedřich Kopecný a Jiří Winter se setkali počátkem války v Kopecného obchodě s orientálními starožitnostmi na Václavském náměstí, kde se scházeli tehdejší bohémové a intelektuálové. A právě zde se začalo rodit přátelství, které o pár let později dalo vzniknout nesmrtelnému humoristickému pojmu Neprakta,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který Čestné občanství MČ Praha 1 in memoriam, udělené Bedřichu Kopecnému, předal vdově po Jiřím Winterovi Daniele Pavlatové. Slavnostní akce se uskutečnila na Staroměstské radnici.

Bedřich Kopecný byl o jedenáct let starší než jeho přítel a kolega Jiří Winter, byl vzdělaný a už od třicátých let publikoval články, sloupky a kresby například v Českém slově. Není proto divu, že ve dvojici přátel zpočátku plnil úlohu učitele a zasvěcovatele.

Pojem Neprakta, který spatřil světlo světa v roce 1948, je do dnešních dnů synonymem kvalitního kresleného humoru a ilustrace. „Na počátku nebylo úplně zřejmé, kdo se ujme výtvarné tvorby a kdo z dvojice bude vymýšlet náměty, protože – jak dokládá už Kopecného předválečná tvorba – byl i on mimořádně výtvarně nadaný. Oba přátelé se ale nakonec rozhodli, že Bedřich Kopecný bude vymýšlet náměty a že Jiří Winter bude kreslit. A jejich rozhodnutí bylo šťastné,“ konstatoval Oldřich Lomecký.

Bedřich Kopecný ale publikoval literární i výtvarné práce také samostatně. Kromě toho, že byl talentovaným umělcem a bonvivánem, byl také mimořádně nezlomným člověkem. Bez váhání se zapojil do boje proti fašismu i proti komunistické totalitě. Z konce války si odnesl vážný úraz, který mu znepříjemňoval celý zbytek života, a těžce se zranil i během věznění v příbramských uranových dolech v padesátých letech, kam byl poslán za kritické výroky o tehdejším prezidentovi.

Přátelil se s řadou zajímavých osobností: s Jiřím Trnkou, s cestovatelem A. V. Fričem nebo například se satirickým básníkem T. R. Fieldem, jehož vlastní jméno bylo Theodor Adalbert Rosenfeld, které si později přeměnil na Bohdan Vojtěch Šumavanský.

 


Další články
Nahoru