Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

„Postupujeme v koordinaci s dalšími věřiteli, jako jsou například město Jihlava a kraj Vysočina, a v tuto chvíli je velmi reálné, že Praha 1 získá zpět téměř všechny vložené prostředky,“ uvedl místostarosta Prahy 1 pro finance Tomáš Heres (ODS), který se zúčastnil zásadního jednání zástupců samospráv s insolvenční správkyní Sberbank Jiřinou Lužovou. Kromě něj zastupovali věřitele z řad municipalit hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS) a jihlavský primátor Petr Ryška (ODS). 

Obsahem jednání byla zejména výše finančních prostředků, ze kterých by měly být uspokojeny pohledávky všech věřitelských skupin, včetně firem, obcí, měst a krajů. V součtu jde zhruba o 60 miliard korun. Praha 1 měla u Sberbank CZ uloženo zhruba 168 milionů korun. 

„Jsem velmi ráda, že se díky vstřícnému a koordinovanému jednání podařilo dosáhnout toho, že bychom při podzimní výplatě mohli získat 93 až 100 procent z vložených peněz,“ ocenila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). 

Podmínkou výplaty je dokončení transakce odkoupení úvěrového portfolia Sberbank CZ ve výši 41,05 miliardy korun Českou spořitelnou, která o koupi podepsala koncem roku smlouvu. 

Její součástí je však podmínka, že obchod nebude zatížen žalobami věřitelů. „I z tohoto důvodu Rada městské části Praha 1 na svém včerejším jednání rozhodla o zpětvzetí odvolání proti jmenování věřitelského výboru,“ dodal místostarosta Heres. 

Česká národní banka zahájila kroky k odnětí licence Sberbank CZ 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace banky kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Na začátku května pak ČNB pravomocně bance odebrala bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace.


Autor: red

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru