Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 1 bude s místními řešit budoucí využití letohrádku na Kampě
Michnovský letohrádek. Foto: archiv

Praha 1 bude s místními řešit budoucí využití letohrádku na Kampě

Praha 1 bude s vyžitím názorů místních obyvatel hledat trvalé řešení pro další fungování Michnovského letohrádku na Kampě, kde od roku 2021 působí Skautský institut. Tomu na konci března skončí smlouva o zápůjčce a radnice v takzvaném participačním procesu jeho působení vyhodnotí. Do skončení procesu by tam měli skauti dále působit. ČTK to dnes řekla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Radnice schválila zápůjčku letohrádku Skautskému institutu v polovině roku 2021, skauti tam provozují prostor s kulturními, vzdělávacími a volnočasovými aktivitami a kavárnou. Před rozhodnutím o výpůjčce minulé vedení radnice zrušilo výběrové řízení na komerční pronájem památky.

Zápůjčka skautům byla koncipována jako dočasná. „Jsme vázáni usneseními, která nás vedou k tomu, že se po době výpůjčky má provést zhodnocení celého projektu. My to hodláme provést způsobem participačním, čili zcela jednoduše zeptat se místních obyvatel, jak jim to vyhovuje, co je na tom ruší, co by uvítali, aby se rozšířilo, a podobně," uvedla Radoměřská.

Dodala, že zahájení participačního procesu už zastupitelstvo městské části zadalo příslušnému výboru a potrvá pravděpodobně několik měsíců. Starostka zároveň řekla, že radnice nemá zájem v době vyhodnocování nynější provoz uzavřít, skauti tam budou moci zůstat. O tom, v jaké formě, bude v nejbližší době rozhodovat rada městské části.

„Dle mého názoru je vhodné řešení pokračování výpůjčky," uvedla starostka. V úvahu připadá ještě možnost pronájmu.

V minulosti radnice mluvila i o kompletní rekonstrukci letohrádku, což by si však vyžádalo jeho uzavření na delší dobu. „Teď dáváme přednost tomu ho neuzavírat, ale dělat to (rekonstrukci) kroky postupnými," řekla Radoměřská. V posledních letech radnice objekt postupně opravovala.

Letohrádku nedaleko Sovových mlýnů se přezdívá rybářský domeček, protože byl dříve sídlem Českého rybářského svazu. V přízemí objektu provozoval rybí restauraci. Letohrádek je známý rovněž z filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel.

Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova od roku 1958 památkově chráněná.


Autor: ČTK

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru