Dnes Středa - oblacno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 bude s místními řešit budoucí využití letohrádku na Kampě
Michnovský letohrádek. Foto: archiv

Praha 1 bude s místními řešit budoucí využití letohrádku na Kampě

Praha 1 bude s vyžitím názorů místních obyvatel hledat trvalé řešení pro další fungování Michnovského letohrádku na Kampě, kde od roku 2021 působí Skautský institut. Tomu na konci března skončí smlouva o zápůjčce a radnice v takzvaném participačním procesu jeho působení vyhodnotí. Do skončení procesu by tam měli skauti dále působit. ČTK to dnes řekla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Radnice schválila zápůjčku letohrádku Skautskému institutu v polovině roku 2021, skauti tam provozují prostor s kulturními, vzdělávacími a volnočasovými aktivitami a kavárnou. Před rozhodnutím o výpůjčce minulé vedení radnice zrušilo výběrové řízení na komerční pronájem památky.

Zápůjčka skautům byla koncipována jako dočasná. „Jsme vázáni usneseními, která nás vedou k tomu, že se po době výpůjčky má provést zhodnocení celého projektu. My to hodláme provést způsobem participačním, čili zcela jednoduše zeptat se místních obyvatel, jak jim to vyhovuje, co je na tom ruší, co by uvítali, aby se rozšířilo, a podobně," uvedla Radoměřská.

Dodala, že zahájení participačního procesu už zastupitelstvo městské části zadalo příslušnému výboru a potrvá pravděpodobně několik měsíců. Starostka zároveň řekla, že radnice nemá zájem v době vyhodnocování nynější provoz uzavřít, skauti tam budou moci zůstat. O tom, v jaké formě, bude v nejbližší době rozhodovat rada městské části.

„Dle mého názoru je vhodné řešení pokračování výpůjčky," uvedla starostka. V úvahu připadá ještě možnost pronájmu.

V minulosti radnice mluvila i o kompletní rekonstrukci letohrádku, což by si však vyžádalo jeho uzavření na delší dobu. „Teď dáváme přednost tomu ho neuzavírat, ale dělat to (rekonstrukci) kroky postupnými," řekla Radoměřská. V posledních letech radnice objekt postupně opravovala.

Letohrádku nedaleko Sovových mlýnů se přezdívá rybářský domeček, protože byl dříve sídlem Českého rybářského svazu. V přízemí objektu provozoval rybí restauraci. Letohrádek je známý rovněž z filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel.

Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova od roku 1958 památkově chráněná.


Autor: ČTK

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

Dnes ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

Dnes ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

Dnes v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 227,3 milionu korun

Dnes v 09:45

Praha 5 loni hospodařila s příjmy 910 milionu a výdaji 1,14 miliardy korun. Rozdíl asi 230 milionu korun městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné výdaje vydala 763,7 milionu korun a na investice 373,6 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý projednali zastupitelé...

Další články
Nahoru