Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 1 bude s místními řešit budoucí využití letohrádku na Kampě
Michnovský letohrádek. Foto: archiv

Praha 1 bude s místními řešit budoucí využití letohrádku na Kampě

Praha 1 bude s vyžitím názorů místních obyvatel hledat trvalé řešení pro další fungování Michnovského letohrádku na Kampě, kde od roku 2021 působí Skautský institut. Tomu na konci března skončí smlouva o zápůjčce a radnice v takzvaném participačním procesu jeho působení vyhodnotí. Do skončení procesu by tam měli skauti dále působit. ČTK to dnes řekla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Radnice schválila zápůjčku letohrádku Skautskému institutu v polovině roku 2021, skauti tam provozují prostor s kulturními, vzdělávacími a volnočasovými aktivitami a kavárnou. Před rozhodnutím o výpůjčce minulé vedení radnice zrušilo výběrové řízení na komerční pronájem památky.

Zápůjčka skautům byla koncipována jako dočasná. „Jsme vázáni usneseními, která nás vedou k tomu, že se po době výpůjčky má provést zhodnocení celého projektu. My to hodláme provést způsobem participačním, čili zcela jednoduše zeptat se místních obyvatel, jak jim to vyhovuje, co je na tom ruší, co by uvítali, aby se rozšířilo, a podobně," uvedla Radoměřská.

Dodala, že zahájení participačního procesu už zastupitelstvo městské části zadalo příslušnému výboru a potrvá pravděpodobně několik měsíců. Starostka zároveň řekla, že radnice nemá zájem v době vyhodnocování nynější provoz uzavřít, skauti tam budou moci zůstat. O tom, v jaké formě, bude v nejbližší době rozhodovat rada městské části.

„Dle mého názoru je vhodné řešení pokračování výpůjčky," uvedla starostka. V úvahu připadá ještě možnost pronájmu.

V minulosti radnice mluvila i o kompletní rekonstrukci letohrádku, což by si však vyžádalo jeho uzavření na delší dobu. „Teď dáváme přednost tomu ho neuzavírat, ale dělat to (rekonstrukci) kroky postupnými," řekla Radoměřská. V posledních letech radnice objekt postupně opravovala.

Letohrádku nedaleko Sovových mlýnů se přezdívá rybářský domeček, protože byl dříve sídlem Českého rybářského svazu. V přízemí objektu provozoval rybí restauraci. Letohrádek je známý rovněž z filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel.

Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova od roku 1958 památkově chráněná.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru