dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
15°C
Praha 1 bude při odstraňování graffiti testovat speciální vozítko
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Elektrické vozítko, které bude pomáhat odraňovat graffiti. Foto: P1

Praha 1 bude při odstraňování graffiti testovat speciální vozítko

Projekt antigraffiti, který má ambici navracet do historického centra Prahy čisté zdi bez graffiti a nejrůznějších tagů, byl spuštěn v loňském roce a postupně pokračuje i letos, kdy se už podařilo vyčistit zdi domu v ulici Bolzanova a U Bulhara. Další místa budou následovat.

„Kromě dalších míst, která chceme i do budoucna zbavovat graffiti, se snažíme udržovat i stávající již vyčištěná místa, která se ale znovu stávají terčem vandalů. Jedním z takových míst je již několikrát vyčištěna zeď na Kampě u restaurace Hergetova cihelna či zeď u multifunkčního hřiště Masná. Doufáme, že se od nás bude inspirovat stále více majitelů domů v Praze 1 a pomohou nám tak v našem boji,“ říká místostarostovi Prahy 1 Richard Bureš (ODS).

Praha 1 nyní jedná o zahájení další části „antigraffiti projektu“. Snad již v průběhu léta získá první městská část do svého týmu posilu v boji proti graffiti v podobě elektrického auta, které bude pomáhat při rychlém překrývání nově vzniklých graffiti.

Překrývání bude realizováno pomocí speciálně připravených barev (různé odstíny podle barev fasád), které mají vysoké krytí, ale přesto nenaruší původní fasádu domu. „V první fázi se takovéto překrývání může zdát neestetické, protože nanesená barva bude mít lehce jiný odstín než barva podkladová. Naším cílem ale je dát sprejerům jasný signál, že zde jejich podpis dlouho nevydrží,“ dodává místostarosta Bureš.

Praha 1 bude toto speciální vozítko, které je běžně používáno ve světě testovat zdarma po dobu šesti měsíců, kdy se ukáže, zda je vhodné i pro potřeby centrální městské části. „Předpokládáme, že v prvních měsících bude náš elektrický pomocník zastavovat téměř na každém rohu, ale věřím, že postupem času se situace výrazně zlepší,“ uzavírá místostarosta první městské části, která v problematice graffiti aplikuje takzvanou „Teorii rozbitého okna“, což znamená, že nejdůležitější je zakrýt graffiti do 48 hodin od jeho vzniku. Pokud se tak nestane, začnou okolí zaplavovat další graffiti.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru