dnes
Úterý - oblacno
27°C
zítra
Středa - skorojasno
31°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
30°C
Praha 1 bude při odstraňování graffiti testovat speciální vozítko
Elektrické vozítko, které bude pomáhat odraňovat graffiti. Foto: P1

Praha 1 bude při odstraňování graffiti testovat speciální vozítko

Projekt antigraffiti, který má ambici navracet do historického centra Prahy čisté zdi bez graffiti a nejrůznějších tagů, byl spuštěn v loňském roce a postupně pokračuje i letos, kdy se už podařilo vyčistit zdi domu v ulici Bolzanova a U Bulhara. Další místa budou následovat.

„Kromě dalších míst, která chceme i do budoucna zbavovat graffiti, se snažíme udržovat i stávající již vyčištěná místa, která se ale znovu stávají terčem vandalů. Jedním z takových míst je již několikrát vyčištěna zeď na Kampě u restaurace Hergetova cihelna či zeď u multifunkčního hřiště Masná. Doufáme, že se od nás bude inspirovat stále více majitelů domů v Praze 1 a pomohou nám tak v našem boji,“ říká místostarostovi Prahy 1 Richard Bureš (ODS).

Praha 1 nyní jedná o zahájení další části „antigraffiti projektu“. Snad již v průběhu léta získá první městská část do svého týmu posilu v boji proti graffiti v podobě elektrického auta, které bude pomáhat při rychlém překrývání nově vzniklých graffiti.

Překrývání bude realizováno pomocí speciálně připravených barev (různé odstíny podle barev fasád), které mají vysoké krytí, ale přesto nenaruší původní fasádu domu. „V první fázi se takovéto překrývání může zdát neestetické, protože nanesená barva bude mít lehce jiný odstín než barva podkladová. Naším cílem ale je dát sprejerům jasný signál, že zde jejich podpis dlouho nevydrží,“ dodává místostarosta Bureš.

Praha 1 bude toto speciální vozítko, které je běžně používáno ve světě testovat zdarma po dobu šesti měsíců, kdy se ukáže, zda je vhodné i pro potřeby centrální městské části. „Předpokládáme, že v prvních měsících bude náš elektrický pomocník zastavovat téměř na každém rohu, ale věřím, že postupem času se situace výrazně zlepší,“ uzavírá místostarosta první městské části, která v problematice graffiti aplikuje takzvanou „Teorii rozbitého okna“, což znamená, že nejdůležitější je zakrýt graffiti do 48 hodin od jeho vzniku. Pokud se tak nestane, začnou okolí zaplavovat další graffiti.


Další články
Nahoru