Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 bude monitorovat parkovací místa určená pro zásobovací auta
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Praha 1 bude monitorovat parkovací místa určená pro zásobovací auta

Praha 1 pilotně testuje nové řešení pro sledování využívání míst pro krátkodobé stání vozidel zásobování. Zařízení rovněž monitoruje překročení maximální povolené délky stání. Cílem je zajistit dostatek míst pro vozidla zásobování a eliminovat současný nevyhovující stav, kdy řidiči nerespektují dopravní značení ani maximální povolenou délku stání. Informovala o tom mluvčí první městské části Karolína Šnejdarová.    

Na území Prahy 1 se dlouhodobě zvyšuje počet zásobovacích vozidel, která do oblasti vjíždějí a zároveň potřebují vyhrazená místa pro krátkodobé stání. Z provedených analýz vyplynulo, že míra delikvence na vyhrazených místech pro zásobování je extrémně vysoká, v některých lokalitách překračující i 70 procent. 

Proto se Praha 1 rozhodla k ověření možností nových automatizovaných způsobů detekce a na 20 místech pro zásobování instalovala detekční technologie pro zjišťování jejich obsazenosti a rovněž kamerovým systémem, který má za cíl ověřovat kvalitu detekce, poskytovat přehled o lokalitě i dokumentovat přestupky pro správní řízení. 

„Chceme stávající vyhrazená místa pro zásobovací vozidla efektivně využívat a vrátit jim jejich účel, aby sloužila podnikatelům a obyvatelům Prahy 1, pro které je zásobování zásadní,“ řekl radní pro dopravu Prahy 1 Vojtěch Ryvola (ANO).

Technologie detekčních puků ve vozovce je podle něj běžná v celé Evropě a poskytuje kvalitní dopravní data, která jsou zpracovávaná v systémovém řešení s otevřenou architekturou s možností exportu dat do externích systémů jako je například pražská datová platforma Golemio. 

V Praze je technologie doplněna informačními tabulemi, na kterých parkující řidiči uvidí, jak dlouho na vyhrazeném místě stojí a zda nepřekračují maximální povolenou dobu. Centrální systémové řešení pak dokáže díky procesu rozpoznávání obrazu poskytovat informace o volných místech a detekovat přestupky a vytvořit podklady pro správní řízení, včetně fotodokumentace. 

Celá technologie v polovině listopadu přechází do pilotního provozu, kdy se budou několik měsíců ověřovat jejích technické vlastnosti a vyhodnocovat využívání vyhrazených stání pro zásobování. 

„Pilotní fáze nám slouží k odladění instalovaných detekčních technologií, abychom dosahovali co nejlepších výsledků, které nám budou poskytovat přehled o využití zásobovacích míst i kvalitní a právně spolehlivé důkazy pro správní řízení,“ řekl Richard Bureš (ODS), radní Prahy 1 pro investice, IT, Smart Cities a technické systémy prevence kriminality.

Správné nastavení a odladění bezdrátových detekčních a komunikačních technologií je podle něj v rámci celého projektu zcela klíčové. Technologické komponenty, založené na fyzikálních principech a bezdrátových technologiích, je třeba přizpůsobit konkrétnímu místu instalace, kde se vyskytuje velké množství rušení a kovových ploch, negativně ovlivňující kvalitu detekce a komunikace a velmi důkladně ověřit tak, aby bylo možné dosahovat maximální spolehlivosti a kvality získávaných důkazů o přestupcích, které budou využitelné ve správním řízení a uspějí i v případném soudním přezkumu. 

„Součástí projektu bylo také zamyšlení se nad možností rezervací parkovacích míst a tím omezení zbytečného pohybu vozidel zásobování v centru Prahy. Pro projekt se podařilo získat jako partnery dva významné přepravce, kteří se podíleli na analýze a vývoji nového softwarového řešení, které by bylo začlenitelné přes rozhraní do logistických systémů přepravců. Základní premisou pro takové logistické plánování však je, že na místech pro zásobování budou striktně dodržována pravidla,“ dodal Bureš. 

Požadavkem městské části na dodavatele software byl podle něj převod licence a vlastnictví do majetku Prahy 1, což umožní další rozvoj například pro využití Umělé inteligence anebo poskytnutí licence dalším městským částem nebo magistgrátu.


Autor: puc

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Další články
Nahoru