dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Praha 1: Antikonfliktní týmy začaly hlídat noční ulice
Antikonfliktní tým v ulicích Prahy 1. Foto: MČ Praha 1

Praha 1: Antikonfliktní týmy začaly hlídat noční ulice

Radnice Prahy 1 pokračuje v boji proti veřejnému nepořádku. Kromě všech již aplikovaných opatření, od 21. srpna v ulicích Prahy 1 naplno působí tzv. antikonfliktní týmy. Jejich úkolem je především upozorňovat hlučné či jinak bezohledně se chovající návštěvníky na obecně závazné vyhlášky a žádat je o zanechání protiprávního jednání a dodržování nočního klidu. 

Radnice Prahy 1 za jejich nasazení za srpen a září, vždy od čtvrtka do neděle v čase 23:00 – 03:00 hodin, zaplatí necelých 200 000 korun.  

„Za poslední tři roky došlo kvůli různým škrtům a snižování výdajů k úbytku strážníků. Současný stav 279 strážníků je o 22 méně, než je tabulkový stav, a o téměř 90 méně, než bychom reálně v Praze 1 potřebovali. 20 až 25 strážníků v nočních ulicích Prahy 1 je vzhledem ke všem jejich povinnostem žalostně málo,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti Ivan Solil (ČSSD), který uvedení těchto týmů inicioval jako jednu z reakcí na nedostatečný počet strážníků v ulicích. Počet strážníků nemůže Praha 1 ovlivnit a na prosby o navýšení počtu není dlouhodobě reflektováno.

Antikonfliktní týmy působí v ulicích Dlouhá, V Kolkovně, Dušní, Kozí, Masná, Jakubská nebo Malá Štupartská. Všechny tyto ulice jsou v katastrálním území Starého Města na Praze 1, kde je situace s rušením nočního klidu nejhorší.

Ve vytipovaných ulicích platí obecně závazná vyhláška o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Rovněž zde platí, jako všude jinde, dodržování nočního klidu či zákaz znečišťování veřejného prostranství.

Navíc se však zde nacházejí dvojjazyčné informační nosiče, informující o platnosti zmíněných vyhlášek, na které je možné v ulicích odkazovat a které sem Praha 1 instalovala v průběhu května.

V srpnu ulice procházelo pět a v září v některých dnech až deset výrazně označených osob nesoucí nejen loga Prahy 1, ale i výrazné nápisy ANTI CONFLICT TEAM. Členové týmu mají k dispozici také bezpečnostní mapu ulic Prahy 1, kde je ve čtyřech jazycích vše napsáno a graficky zaneseno do mapy a piktogramů, které jsou totožné s informačními cedulemi v ulicích. Komunikaci mezi jednotlivými týmy zajišťují vysílačky.

Přítomnost týmů neunikla ani občanům Prahy 1, ani těm, kterých se jejich působení dotýká nejvíc, podnikatelům v nočním zábavném průmyslu. Po prvním týdnu byli členové týmů kontaktováni zástupcem společnosti, která provozuje nechvalně známé organizované vymetání hospod – Pub Crawl.

solil-ivan-nahled „Zajímal se o cíle celého projektu a byl velmi mile překvapen, že taková služba začala fungovat a že jejím cílem je předcházet problémům a situacím, které negativně ovlivňují život občanů Prahy 1. Dokonce sám nabízel součinnost jeho průvodců,“ sdělil Ivan Solil a dodal: „Již jsem také obdržel první reakci od občanky Starého Města, která působení týmů vítá a navrhla, aby občané měli na týmy telefonické spojení. Tuto možnost stále zvažujeme.“

Členové týmu v minulém týdnu také předešli napadení zaměstnance Pražských služeb. Podařilo se jim umravnit několik fotbalových fanoušků, kteří v centru Prahy zapíjeli prohru svého týmu na Letné.

Praha 1 má s obdobnými týmy dobré zkušenosti
V minulých letech se radnice Prahy 1 k podobným týmům uchýlila a s výsledky byla spokojena. Například v roce 2013 se situace na Slovanském ostrově začala vymykat kontrole. Mobiliář ostrova byl doslova demolován opileckými bandami, což se projevovalo výskytem grafity, házením mobiliáře do Vltavy, rvačkami a dokonce vypálením veřejných toalet.

Městská policie problém vyřešit nepomohla a následná změna návštěvníků ostrova na sebe nenechala dlouho čekat. Místo maminek s kočárky se tu spíše objevovaly osoby bez domova a drogově závislí. Praha 1 proto zajistila podobné týmy jako nyní. Úkol měly jediný, zajistit dodržování návštěvního řádu. Tento úkol byl splněn a po měsíci intenzivních kontrol, upozorňování, důsledném vyžadování dodržování Návštěvního řádu, osvěty a nutných opravách mobiliáře, se ostrov opět stal zelenou oázou pro všechny slušné návštěvníky.    

„Praha 1 dělá v oblasti veřejného pořádku skutečně vše, co jí umožňuje zákon. Svoje strážníky si hýčkáme finančními odměnami, možností bydlení a nákupem vybavení, aby z Prahy 1 neodcházeli. Tam, kde strážníci chybí, aplikujeme aktivní i pasivní opatření v podobě informačních cedulí, změn v nočním dopravním režimu nebo antikonfliktních týmů.  Rovněž na poli legislativní iniciativy nezahálíme. Aktuálně jsme dokončili práce na vyhlášce o stanovení otevírací doby nočních podniků. Díky ní bychom dostali pod kontrolu ty ulice Prahy 1, ve kterých naši obyvatelé trpí nočním hlukem nejvíce, opakovaně a daleko za hranou běžného ruchu velkoměsta,“ uzavřel Ivan Solil.  

V případě, že se členové týmu dostanou do situace, kde bude hrozit napadení, či jiná trestná činnost vedená proti nim nebo jiným osobám či majetku, jejich úkol je jasný. Přivolat městskou nebo státní policii a poskytnout jejích členům maximální součinnost při identifikaci pachatelů nebo přestupců.  
Čtetě také: Praha 1 chce opět prosadit vyhlášku stanovující provozní dobu barů, klubů a diskoték v centru 


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru