dnes
Středa - oblacno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
9°C
pozítří
Pátek - skorojasno
3°C
Pražská politika

Praha 1: 834 milionů korun příjmů a 834 milionů korun výdajů

Takové jsou základní parametry rozpočtu městské části Praha 1 na rok 2017, který schválili její zastupitelé. Radnice tak bude moci realizovat řadu projektů zaměřených na zklidňování dopravy, na zvyšování bezpečnosti v ulicích, na sociální projekty i opravy komunikací a bytového fondu.

„Náš rozpočet je stejně jako v minulých letech vyrovnaný a plně pokrývá potřeby naší městské části a jejích občanů. Chtěl bych proto poděkovat všem pracovníkům radnice, kteří se na jeho přípravě podíleli, stejně jako těm zastupitelům, kteří se zapojili do jeho projednávání a finalizace. Velké poděkování patří také občanům, díky kterým jsme získali řadu podnětných návrhů. Vznikl tak rozpočet, který Prahu 1 opět posune o řádný kus dopředu,“ ocenil spokojený starosta Oldřich Lomecký.

Kromě rozumného vytváření finančních rezerv bude letos radnice investovat do řady rozvojových, dopravních, sociálních i ekologických projektů. Největší položkou by mělo být vybudování desítek podzemních parkovacích stání ve Štěpánské ulici, ze které velké množství parkovacích míst díky revitalizaci zmizelo.

„Parkovací místa ubývají. Na Hradčanech se v posledních letech jednalo o 210 míst, na Malé Straně o 260 míst, na Starém Městě o 510 a na Novém Městě o 260 parkovacích míst,“ popsal zástupce starosty Prahy 1 pro dopravu, informatiku a úklid Richard Bureš. Řešením je nejen podle něj právě budování podzemních parkování, která budou využívat občané i návštěvníci.

„Ve většině evropských metropolí je pro návštěvníky možnost zaparkování v centru na ulici prakticky nulová a přijíždějící musejí automaticky hledat podzemní parkování,“ uvedl na vysvětlenou první zástupce starosty Prahy 1 pro obchod, služby, cestovní ruch, životní prostředí a zdravotnictví a radní hlavního města pro sociální problematiku Daniel Hodek.

V diskusi o rozpočtu došlo i na dlouhodobější plány. Jedním z nich je zklidnění okolí Národní třídy. „Výhledově by Národní třída měla být obousměrná s kruhovým objezdem na Jungmannově náměstí, aby nám auta nerezidentů nevjížděla dále do historického centra, ale aby se vracela zpět,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Pro rozpočet MČ Praha 1 na rok 2017 nakonec hlasovalo třináct zastupitelů. Pouze tři byli proti, dva se zdrželi a pět nehlasovalo. Jak vysvětlil Jan Čep z opozičního zastupitelského klubu „Praha 1 rodina“, on a jeho kolega Svatopluk Karásek nehlasovali proti, ale zdrželi hlasování, protože rozpočet podle nich obsahuje podporu řady velmi dobrých a přínosných projektů.Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Zastupitelstvo Prahy 10 bude zasedat častěji, než v předchozím volebním období

18. prosince 2018 ve 21:17

V minulém volebním období se zastupitelstvo Prahy 10 scházelo jen párkrát do roka. Tuto praxi se nová koalice rozhodla změnit a v příštím roce se bude scházet (kromě července a srpna) každý měsíc.

Další články
Nahoru