dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Pražská politika

Praha 1: 834 milionů korun příjmů a 834 milionů korun výdajů

Takové jsou základní parametry rozpočtu městské části Praha 1 na rok 2017, který schválili její zastupitelé. Radnice tak bude moci realizovat řadu projektů zaměřených na zklidňování dopravy, na zvyšování bezpečnosti v ulicích, na sociální projekty i opravy komunikací a bytového fondu.

„Náš rozpočet je stejně jako v minulých letech vyrovnaný a plně pokrývá potřeby naší městské části a jejích občanů. Chtěl bych proto poděkovat všem pracovníkům radnice, kteří se na jeho přípravě podíleli, stejně jako těm zastupitelům, kteří se zapojili do jeho projednávání a finalizace. Velké poděkování patří také občanům, díky kterým jsme získali řadu podnětných návrhů. Vznikl tak rozpočet, který Prahu 1 opět posune o řádný kus dopředu,“ ocenil spokojený starosta Oldřich Lomecký.

Kromě rozumného vytváření finančních rezerv bude letos radnice investovat do řady rozvojových, dopravních, sociálních i ekologických projektů. Největší položkou by mělo být vybudování desítek podzemních parkovacích stání ve Štěpánské ulici, ze které velké množství parkovacích míst díky revitalizaci zmizelo.

„Parkovací místa ubývají. Na Hradčanech se v posledních letech jednalo o 210 míst, na Malé Straně o 260 míst, na Starém Městě o 510 a na Novém Městě o 260 parkovacích míst,“ popsal zástupce starosty Prahy 1 pro dopravu, informatiku a úklid Richard Bureš. Řešením je nejen podle něj právě budování podzemních parkování, která budou využívat občané i návštěvníci.

„Ve většině evropských metropolí je pro návštěvníky možnost zaparkování v centru na ulici prakticky nulová a přijíždějící musejí automaticky hledat podzemní parkování,“ uvedl na vysvětlenou první zástupce starosty Prahy 1 pro obchod, služby, cestovní ruch, životní prostředí a zdravotnictví a radní hlavního města pro sociální problematiku Daniel Hodek.

V diskusi o rozpočtu došlo i na dlouhodobější plány. Jedním z nich je zklidnění okolí Národní třídy. „Výhledově by Národní třída měla být obousměrná s kruhovým objezdem na Jungmannově náměstí, aby nám auta nerezidentů nevjížděla dále do historického centra, ale aby se vracela zpět,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Pro rozpočet MČ Praha 1 na rok 2017 nakonec hlasovalo třináct zastupitelů. Pouze tři byli proti, dva se zdrželi a pět nehlasovalo. Jak vysvětlil Jan Čep z opozičního zastupitelského klubu „Praha 1 rodina“, on a jeho kolega Svatopluk Karásek nehlasovali proti, ale zdrželi hlasování, protože rozpočet podle nich obsahuje podporu řady velmi dobrých a přínosných projektů.TOP 09 v Praze 10 poskytla volební plochy kampani Díky mami, díky tati

Včera v 08:08

TOP 09 v Praze 10 se rozhodla, že plochy, které si pronajala před komunálními volbami, přenechá Klubu K2. Na billboardech i světelných poutačích u metra tak bude k vidění kampaň „Díky mami, díky tati“.

Zástupci Pirátů a nezávislých, ODS a ANO podepsali koaliční smlouvu v Praze 5

17. října 2018 v 19:17

Piráti a nezávislí (SNOP 5), ODS a ANO dnes podepsali v Praze 5 koaliční smlouvu s názvem Za lepší Prahu 5. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

Další články
Nahoru