dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Pražský život

Prague Pride 2016: Rekordní počet účastníků i zájemců o HIV testy

Asi 28 tisíc lidí se v sobotu 13. srpna zúčastnilo v Letenských sadech hudebního festivalu Prague Pride, který následoval po tradičním průvodu Prahou. Údaj je výsledkem šetření anonymizovaných dat mobilního operátora. Program na Letné podle tohoto zjištění navštívilo o 5,5 tisíce osob víc než vloni. Samotného průvodu se dle odhadů bezpečnostní agentury zúčastnilo 40 000 lidí, kteří se sami přímo zapojili nebo průvod sledovali podél trasy.

Vyšší počet účastníků a účastnic akce byl na Letné jasně viditelný. Rekordně vysoký počet lidí se zdržel až do konce akce, do 22 hodin – dle jejich odhadů to bylo minimálně 10 000 lidí.

Ohlasy hostů
Prague Pride 2016 přivítal řadu zahraničních hostů, z nichž většina se zúčastnila sobotního průvodu. V čele průvodu jely sestry Vish a Roma z charitativní organizace Sestry věčné radosti a Omar Sharif Jr. Ten se s organizačním týmem rozloučil slovy: „Gratuluji vám k úžasnému pride týdnu. Váš tým na sebe může být opravdu hrdý. Práce, kterou děláte, má hloubku a pozitivně ovlivní život dalších generací.“

Rovná práva letos do průvodu přišla podpořit ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, senátoři Václav Láska a Ivana Cabrnochová, primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, radní pro kulturu a sousedské vztahy MČ Praha 7 Hana Třeštíková a politik Dominik Feri. Opět nechyběl velvyslanec USA Andrew Shapiro.

Rekordní zájem o testování HIV
Vysoký nárůst zájmu zaznamenalo také testování na HIV a syfilis, které během Prague Pride opět prováděla Česká společnost AIDS pomoc. V průběhu celého týdne se nechalo zdarma anonymně otestovat 602 žen a mužů, z toho 432 test absolvovalo v sobotu na Letné. Je to vůbec největší počet terénních testů na pohlavně přenosné choroby, který byl v Česku uskutečněn během jediného dne. Na Letné bylo letos přistaveno pět mobilních laboratoří a díky tomu čekací doba ani v největší špičce nepřekonala 20 minut. (Více v tiskové zprávě ČSAP)

„Prevence HIV byla jednou z oblastí, na které se program Prague Pride letos soustředil. Jsme rádi, že se nám opravdu podařilo zvýšit zájem našich účastníků o toto téma a snad jsme v nich i zlomili strach z testování,“ uvedla ředitelka festivalu Prague Pride Kateřina Saparová.

Na fotografie z akce se podívejte ZDE.


Další články
Nahoru