Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Prague.bio: Čeští vědci spojili síly kvůli rozvoji biotechnologií
Tisková konference k založení klastru Prague.Bio. Foto: Facebook

Prague.bio: Čeští vědci spojili síly kvůli rozvoji biotechnologií

Praha má reálnou šanci stát se evropským lídrem v oblasti biotechnologií díky intenzivnější spolupráci vědeckovýzkumných institucí a komerčních partnerů. Nově založené oborové sdružení Prague.bio plánuje propojit vědu a byznys s cílem urychlit vývoj nových léčiv, diagnostiky a jiných úspěšných projektů, které pomohou při financování české vědy. Spolek chce vytvořit prostředí, v němž bude snazší zopakovat i tak fascinující příběhy, za jakými stáli Antonín Holý nebo Otto Wichterle.

Biotechnologický klastr Prague.bio kombinuje výzkumné, vývojové a inovační aktivity v oblasti medicíny a přírodních věd a sdružuje klíčové hráče ve výzkumu, průmyslu, investicích a státní správě.

„V oblasti biotechnologií máme v Česku mimořádný potenciál. Česká věda zde patří k naprosté špičce a je to jedna z oblastí vědy a výzkumu, kde už dnes máme řadu úspěšně aplikovaných výsledků. Zároveň se jedná o oblast, jejíž důležitost v budoucnu poroste. Patří mezi strategické pilíře rozvoje České republiky a mezi hlavní inovační oblasti, na které bychom se měli soustředit,“ upozorňuje ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09).  

Její slova potvrzuje i primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). „Biotechnologie patří mezi strategické cíle rozvoje metropole. Praha má bohatou historii, pestrou současnost a v tomto vidím i nadějnou budoucnost. Věřím, že nový klastr pomůže posílit v tomto oboru českou pozici.“

Daniel Mazur (TOP 09), pražský radní pro Smart City, IT a vědu a výzkum k tomu doplňuje: „Jako radní v této gesci samozřejmě kvituji, že centrum výzkumu, vývoje a inovací v oblasti biotechnologií bude právě v Praze. Hlavní město jej jednoznačně podporuje. Věřím, že toto centrum bude inspirací i pro další odvětví, a hlavně udělá z Prahy místo zrodu dalších převratných objevů a vynálezů a jejich testování v praxi.“

Zakládajícími členy sdružení jsou:

Tyto instituce představují vysoce profesionální centra výzkumu a vzdělávání se silnými vlivem na vývoj nových léků, diagnostických metod a dalších medicínských technologií.

„Cílem Prague.bio je stát se moderátorem celkového rozvoje biotechnologií u nás, reprezentovat český biotechnologický průmysl v zahraničí, přispět k vyšší lékové nezávislosti Česka a podpořit vývoj léků, které mohou jednou celosvětově změnit boj s některými nemocemi,“ vysvětluje ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka.

V řadě států jako například v Izraeli patří biotechnologie k tahounům národní ekonomiky. Prague.bio chce proto využít v maximální míře tuzemský potenciál biotechnologií. To nejen zajistí další příjmy do státního rozpočtu, ale také zvýší nezávislost země, což má význam zejména v současné době, kdy se potýkáme s nedostatkem léků a zdravotnických inovací.

„Již nyní zajišťuje transfer biotechnologií české vědě ročně prostředky v řádech miliard korun, přičemž právě biotechnologie patří k nejúspěšnějším a nejperspektivnějším oborům. V Česku se ale v porovnání s Evropou vyvíjí stále méně léčiv; transfer výsledků výzkumu do výroby inovativních léčiv, ve spolupráci s velkými farmaceutickými společnostmi, toto může zlepšit,“ dodává předseda Technologické agentury ČR Petr Konvalinka. Financování klastru bude kombinací členských příspěvků, veřejných zdrojů a peněz od sponzorů a dalších partnerů. 

Při naplňování své mise se chce Prague.bio inspirovat mimo jiné úspěšnými příběhy českých vědců, jakými byli profesor Holý a profesor Wichterle. „I dnes u nás existuje obrovský potenciál chytrých mozků a šikovných rukou, který může vést k objevům s celosvětovým dopadem. Příkladem je třeba průlom v dostupnosti radioterapie díky objevu vědců z ÚOCHB. Budeme takovéto projekty podporovat od samotného nápadu až po finální výrobu či konečné využití. Zároveň nás těší, že vznik a význam klastru podporuje hlavní město i stát,“ zdůrazňuje ředitelka klastru Jana Žaludová.

Další z důvodů, proč spolupracovat, vyjmenovává rektor VŠCHT Pavel Matějka. „Obrovským problémem je v současné době rezistence na antibiotika. Pokud tomu nezabráníme, budeme za pětadvacet let tam, kde jsme jako lidstvo byli před objevením penicilinu. Takovým výzvám ale nelze čelit jinak než spoluprací, a to jak mezi výzkumnými institucemi, tak také s průmyslovými partnery a s tvůrci veřejných politik.“

Biotechnologický klastr Prague.bio je otevřený všem důležitým subjektům v ČR, které se angažují ve vývoji léků, diagnostiky a dalších medicínských technologií, ať už to jsou univerzity, výzkumné ústavy, inkubátory, transferová centra, start-upy, investoři, průmyslové firmy či zástupci státní a regionální správy.


Autor: puc

Soutěž EY Podnikatel roku 2023 hlavního města Prahy a Středočeského kraje spustila nominační fázi

8. září 2023 v 11:15

Společnost EY pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ve spolupráci s inovační agenturou SIC vyhlásila devatenáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Celkem osm podnikatelů z těchto dvou regionů se v minulosti stalo...

Fakulta dopravní ČVUT v Praze podepsala nové strategické partnerství se společností SITA

8. září 2023 v 08:22

Ve středu 6. září byla podpisem partnerství mezi společností SITA a Fakultou dopravní ČVUT v Praze obnovena spolupráce zaměřená jak na vzdělávání nových odborníků, tak i na projektové záměry v oblasti letecké dopravy.

Wolt zavádí nonstop provoz, vedle restaurací nabídne i potraviny nebo květiny

29. srpna 2023 v 07:28

Finská technologická společnost Wolt zavádí v hlavním městě nepřetržitou rozvážku z vybraných podniků. Většina pražských zákazníků si tak nyní může objednávat v režimu 24/7 se stejným servisem, na který jsou zvyklí. Zákaznická podpora funguje po celou noc a je připravena pomoct zákazníkům v řádu...

Další články
Nahoru