dnes
Úterý - zatazeno
2°C
zítra
Středa - jasno
3°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
1°C

Prague Biennale bude na Nákladovém nádraží Žižkov

Šestý ročník Prague Biennale a třetí pokračování Prague Biennale Photo představí nejvýznamnější osobnosti současného výtvarného umění. Městská část Praha 3 se zavázala podpořit tuto unikátní akci, která se poprvé uskuteční v prostorách Nákladového nádraží Žižkov, a to v termínu od 6. června do 15. září.

Šestý ročník Prague Biennale a třetí pokračování Prague Biennale Photo představí nejvýznamnější osobnosti současného výtvarného umění. Městská část Praha 3 se zavázala podpořit tuto unikátní akci, která se poprvé uskuteční v prostorách Nákladového nádraží Žižkov, a to v termínu od 6. června do 15. září.

 

Největší výstava současného umění ve střední Evropě, která je vysoce ceněna kritikou, kurátory a výtvarníky, představí kolem 48 umělců z 12 zemí, přičemž Prague Biennale Photo 3 16 fotografů ze 7 zemí. Expozice se zaměří především na malbu Expanded Painting/Painting Overall (Malba v přesahu), druhou makro sekci bude tvořit jen česká a slovenská sekce. Dalším lákadlem bude autonomní tematická výstava podrobně zkoumající specifický problém  soucasne fotografie kurátora Pavla Vančáta. Hlavním smyslem výstavy, jako tomu bylo i v předchozích ročnících, je přiblížit výtvarné dění v České republice ke světové umělecké scéně a vzbudit zájem u veřejného publika, případně vytvořit odbornou diskuzi o tom, co se děje zásadního v současném výtvarném umění. Ovšem nejdůležitějším posláním Biennale je prezentace, podpora a prosazování mladé české a slovenské umělecké scény v mezinárodním kontextu. V minulosti akci navštívilo mnoho významných osobností, jako například sběratelé umění Dakis Joannou a Francois Pinault, světoznámý fotograf Mario Testino, nebo galeristka a filantropka Dasha Žuková.

Všech pět předchozích ročníků Prague Biennale se zúčastnilo celkem přes 90 000 tisíc návštěvníků, 715 umělců a 68 kurátorů z 18 zemí. Dosud se výstava současného umění konala v Thámově ulici na Karlíně, odkud se přesunula do komplexu dvanáctipatrové modřanské haly Microna. Nyní se akce nově uskuteční v prostorách Nákladového nádraží Žižkov. „ Prague Biennale tak pokračuje ve své tradici oživování industriálních monumentů, svědků jiných historických dob, které dávají umělcům na rozdíl od tradičního galerijního prostoru větší možnost k experimentování. Nákladové nádraží na Žižkově evokuje slavné filmové scénáře, mezi jinými i Spielbergovy Schindlerovy seznamy, a je jedním z nejrozsáhlejších a nejdůležitějších pražských areálů, s kterými se letos bude současné umění konfrontovat. Mezi pozvanými umělci jsou letos i historické osobnosti světové abstrakce, jako Ital  Bruno Munari, či Peter Halley a Ashley Bisckerton z USA,“  upozorňuje na závěr Helena Kontová, ředitelka Nadace Prague Biennale.


Škola na běžkách s Kateřinou Neumannovou

Dnes v 17:16

Ve středu 28. února se od 17 do 18 hodin koná ve Skiparku Praha na Vypichu běžkařská škola s Kateřinou Neumannovou, která se vrací z olympijských her v Koreji.

Muž se zabaveným řidičákem slíbil, že nepojede. Lhal

Dnes v 17:02

V sobotu ráno zadrželi v Praze 15 strážníci čtyřicetiletého muže ze severu Čech, který řídil s vysloveným zákazem řízení uloženým za pití alkoholu.

Nad radnicí Prahy 3 opět zavlaje vlajka Tibetu

Dnes v 16:04

Praha 3 pravidelně pořádá tematické akce a programy věnované rozličným kulturám. Letos stejně jako v minulých letech vyvěsí 10. března v rámci iniciativy Vlajka pro Tibet vlajku Tibetu.

Americké jaro v Jazz Docku představí jazzové hvězdy současnosti

Dnes v 15:35

Letošní 13. ročník festivalu Americké jaro představí ve své jazzové části, která se bude tradičně konat v pražském klubu Jazz Dock, hned 4 jazzové hvězdy. Festival zahájí koncert kontrabasistky a skladatelky Lindy May Han Oh, dále v rámci festivalového programu, a vůbec poprvé v České republice,...

V sobotu do Nové budovy Národního muzea. Můžete si pohrát se světlem

Dnes v 11:26

V sobotu 24. února se od 13 do 17 hodin koná další akce z cyklu Aspoň na víkend. Výstava Světlo a život představuje sluneční záření jako zdroj životadárné energie v přírodě, avšak návštěvníci se na něj tentokrát podívají také jako na prostředek k zajímavým hrám a...

Jeden prsten vládne všem. Maraton Pána prstenů v Biu Oko

Dnes v 10:29

Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže. Tohle uměl krátce po konci tisíciletí snad každý. Od doby, kdy kinům po celém světě vládlo Společenstvo Prstenu, uplynulo už více než patnáct let.

Na bowlingu vybrali 50 000 korun pro Evinku a další děti s Rettovým syndromem

Dnes v 09:16

Charitativní bowlingová benefice na podporu pětileté Evinky Eidernové a dalších dětí postižených Rettovým syndromem se konala v neděli 18. února v centru XBowling Žižkov v Praze. Turnaje se zúčastnilo celkem 54 hráčů z celkem 80 lidí, kteří na benefici dorazili. Na startovném, v připravené tombole...

Komentovaná prohlídka Olšanskými hřbitovy: Osobnosti 20. století

Dnes v 07:25

V neděli 25. února v 10:30. Sraz účastníků u hlavní brány, vstup volný.

BB Centrum pořádá Talk show se Stanislavem Štroblem, majitelem sítě PuzzleSalads

Včera v 19:10

BB Centrum, multifunkční areál na Praze 4, pořádá 22. února první z veřejných Talk show, ve kterých chce představit podnikatelské příběhy svých nájemců. Prvním, kdo usedne do křesla vedle moderátorky Hanky Koutné, bude Stanislav Štrobl, majitel sítě salátových barů...

Vyměnitelný bazárek pořádá Stromka centrum

Včera v 16:18

Bazárek, kam můžete přinést oblečení, které už nenosíte a můžete si odnést, co vám sedne v úterý 20. února v 18 hodin.

PVK zvou na přednášku: Voda – zlato současnosti

Včera v 11:51

Voda – zlato současnosti je tématem přednášky egyptologa a archeologa Miroslava Bárty, kterou pořádají Pražské vodovody a kanalizace. Akce se koná v sobotu 17. března od 15 hodin v hale čerpací stanice Podolské vodárny, Podolská 15, Praha 4.

Změna trasy a zastávek pro linku tramvaje číslo 23

Včera v 10:54

Z důvodu uzavírky obratiště Zvonařka pro natáčení filmu dochází v sobotu 24. února od zahájení denního provozu do ukončení denního provozu k dočasné změně trasy a zastávek pro tramvajovou linku číslo 23.

Diskuze: Česká republika na Blízkém východě

Včera v 10:19

Co je vlastně Blízký východ a jak ho chápat? Jaká panuje na Blízkém východě aktuální situace a jakou roli v ní hraje Česká republika?

Guadeloupe – ostrov Karibských draků. Na přednášku zve Informační centrum Prahy 3

Včera v 10:02

Cestovatelská přednáška – Guadeloupe – ostrov Karibských draků Evropská unie sahá dál, než si mnozí lidé myslí. Po vzoru vznešených královen se i Evropa zdobí náhrdelníkem tvořeným krásnými tropickými ostrovy.

Další krátké zprávy
Nahoru