Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Prague 4 Skillz v parku pod mrakodrapy představí dva nové olympijské sporty
16 čer
17 čer
Sport
Foto: aktivtono.cz

Prague 4 Skillz v parku pod mrakodrapy představí dva nové olympijské sporty

16. 6. 2023 - 17. 6. 2023
Po padesáti letech z ulic periférie do světel ramp metropole. Dvoudenní červnová akce Prague 4 Skillz v pankráckém parku pod mrakodrapy představí na nejvyšší úrovni dva nové olympijské sporty – parkour a breaking.

„Chceme ukázat nejen sport a soutěž, ale i celou kulturu široké veřejnosti naživo. Představí se nejlepší čeští parkouristé v čele s Petrem Hubkou, který už se prosadil i v zahraničí, a dokonce světoví tanečníci breakingu, B-boys, Nikita a Bruce Wayne,“ říká Daniel Lacek, zvaný Chill, pionýr a hluboký třicetiletý znalec této scény.

Pořadatelský servis a režii od 16 do 17. června zajistí tým Martina Dvořáka a jeho agentury SportGroup, který na stejném místě pořádá i tradiční sportovní a volnočasový podzimní festival Kavky 4 sport. „Získat mládež ke sportu je potřeba tím, co je baví,“ říká Dvořák. „Přijďte nasát atmosféru a ducha tuhle stále ještě neprovařené subkultury, nebudete litovat,“ dodal.

Záštitu udělil Ondřej Kubín, starosta Prahy 4. Vstupné na akci se neplatí.

Pátek bude patřit parkouru, „pouličnímu pobíhání“ přes překážky z platforem nebo kovových trubek. Jeho základy najdete po druhé světové válce mezi vojáky francouzské cizinecké legie, kteří chtěli poněkud zábavněji trénovat co nejefektivnější běh s překováváním překážek. V devadesátých letech jejich aktivity proměnil ve sport David Belle, za ikonickou první kapitolu učebnice se považuje film Okrsek 13. Soutěžit se bude v disciplínách skill a style ve věkových kategoriích 15–17 a 18+.

Sobota proběhne ve znamení breakingu, dříve breakdance, který se zrodil v sedmdesátých letech v New Yorku a Los Angeles. Vzpomeňte na videoklip Thriller od Michaela Jacksona, stylotvorný My adias od Run DMC anebo pak atmosféru filmu Flash dance, a máte základní představu. Od začátku breaking přebírá i prvky z jiných tanečních stylů nebo pohybových aktivit jako kung-fu či brazilského bojového umění capoeira. Soutěžit se bude v bitvách 1×1, 3×3 ve třech kategoriích do 12 a do 16 let a 18+.

Jako finále pak proběhne poprvé v Česku otevřená soutěž Time for Tricking, kde se ve volných sestavách představí runneři a tanečníci ze stovky už zkušených účastníků Prague 4 Skillz. „Pokořit gravitaci nedokážeš za chvíli. Tihle lidé se připravují už aspoň deset let, aby se mohli ukázat na takové úrovni,“ přibližuje Daniel „Chill“ Lacek. Zároveň se však chystá i prostor pro volné lekce pro širokou veřejnost i soutěž při příchozí.

Oba dny se ponesou v atmosféře volné hiphopové a streetartové kultury, po skončení soutěží tu proběhne after párty se známými DJ´s Jastym a Tajem z Francie, objeví se i řada zajímavých osobností z jiných sportovních odvětví jako freestylový motokrosový čaroděj Petr Pilát, nebo elitní skokan do vody z vysokých věží Michal Navrátil, medailista z mistrovství světa i šampion Red Bull Cliff Diving.
Autor: Alo

Vycházka: Park Eden a Slatiny

Včera ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Včera ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Včera v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Včera v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Včera v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Včera v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Včera v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Praha 13 zve na Butovický rohlík

21. září 2023 v 11:26

Městská část Praha 13 a Triatlon sportklub Praha srdečně zvou do Centrálního parku na Butovický rohlík, tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Evropského týdne mobility.  

Den stromů u Stodůleckého rybníka

21. září 2023 v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

21. září 2023 v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

21. září 2023 v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Plavejte v Praze 1

21. září 2023 v 07:18

V sobotu 7. října se koná tradiční plavání O pohár městské části Praha 1. Začíná se ve 14 hodin.

Další články
Nahoru