Pragovka Gallery zahájí čtyři nové výstavy
„Podzimní výstavní blok zakončí letošní program Pragovka Gallery s tématem Růst a půst. Připravujeme také bohatý doprovodný program a prezentace výstupů z mezinárodního rezidenčního programu galerie. Návštěvníci se také budou moci zúčastnit otevřených studií uměleckých rezidentů a nahlédnout do procesu tvorby umělců,“ říká Filip Zimovjan, ředitel Pragovka Gallery.
Embracing Flux zkoumá růst a nerůst očima současného umění. Dialog umělců je inspirovaný konkrétním dílem legendární polské umělkyně Marie Pinińské-Bereś (1931–1999), která ve své tvorbě zkoumala témata ženskosti, domácnosti a identity prostřednictvím textilu a dalších materiálů. Vystavující umělci a umělkyně, mezi které patří například Dominika Dobiášová, Justyna Kabała nebo Tokyo Drift, ve výstavě Embracing Flux zpochybňují konvenční přístupy k práci a zdůrazňují vyvážený a udržitelný přístup k umění a životu obecně. Kurátorem je Miloslav Vorlíček.
Possessive Excessive se zabývá nejen nadbytkem zdánlivě levných věcí a zážitků, který symbolizuje konzumní společnost, ale je především hravou reakcí na těžce odbouratelné materiály a neurotické pocity spojené s expanzivní činností člověka. Ľubica Mildeová přetváří galerii v simulakrum obchodu s oblečením, zatímco Michal Golák pracuje s drtí z plastových zbytků z továren představující smutnou podobu současného průmyslu i základní stavební jednotku jeho verze postindustriální krajiny. Kurátorkou je Miroslava Urbanová.
Výstava Chasing the Hourglass uměleckého dua Vojtěcha Nováka a Eleny Pecenové nabízí návštěvníkům možnost setkat se s postavou soudobého ornamentálního hermita symbolizující plynutí času a uvědomování si vlastní smrtelnosti. Co dělá hermit dnes? Kurátorem je Vojtěch Märc.
Projekt Kolbenspace Terezie Kusbach Kolářové zachycuje kontrasty mezi klidným interiérem historické budovy Pragovky a okolní měnící se a zarůstající zástavbou. Její práce nejsou jen prostým kopírováním stávajících stavů, či snad proměny a zániku historické architektury. Ale poukazují i na to, že v dnešním globalizovaném světě se společenský vývoj stává stále více proměnlivým a komplexním procesem. Kurátorkou je Julie Motyčka.
V rámci vernisážového večera 19. září budou návštěvníci moci vidět také výstup z rezidence běloruského umělce žijícího v Praze Yuryho Beryozkina nazvaný God’s Kitchen.
Výstavy budou otevřeny do 15. prosince 2024, vždy od úterý do pátku mezi 13:00 a 19:00 a o víkendech od 12:00 do 18:00. Doplní je čtyři nedělní edukační programy pro rodiny s dětmi 29. 9., 20. 10., 17. 11. a 15. 12.
Ke každé výstavě bude také připraven doprovodný program ve formě komentované prohlídky, uměleckých performance či workshopů 3. 10., 24. 10., 7. 11. a 21. 11. Aktuální informace najdete na webových stránkách galerie a sociálních sítích.