Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kultura

Pragovka Gallery míří do Francie s výstavním projektem Marie Tomanové

Už 4. července se na prestižním fotografickém festivalu Recontres d´Arles ve Francii představí Marie Tomanová v zastoupení Pragovka Gallery se svým niterným projektem It Was Once My Universe, který byl v rámci festivalu nominovaný na prestižní cenu Louis Roederer Discovery Award.  Součástí programu nejstaršího fotografického festivalu na světě bude artist talk a křest nové fotografické publikace, kterou vydá německé nakladatelství Hatje Cantz.

Marie Tomanová patří k jedněm z mála českých fotografek či fotografů, jejichž jméno je známé i mimo Českou republiku. Fotografický dokument, se kterým umělkyně, žijící již přes deset let v USA, uspěla i v zahraniční konkurenci, It Was Once My Universe, je velice osobním projektem, který vznikl v době, kdy se Marie Tomanová vrátila téměř po deseti letech z USA zpět domů do Mikulova.

Moment návratu však v novém projektu není pouze radostný, ale přirozeně ukazuje také pocity odcizení a zmatení. Prostřednictvím autoportrétů, které jsou umístěny do mikulovské krajiny a které navazují na její rané práce, přenáší tyto emoce do obrazové podoby a umožňuje tak divákovi nahlédnout do jejího křehkého nitra.

Úspěch Marie Tomanové, kterým bezesporu není pouze účast na Recontres d´Arles (nejstarším mezinárodním fotografickém festivalu), ale také její zařazení do nominace na cenu Louis Roederer Discovery Award pro rok 2021 (celkem je v rámci ceny pouze 11 nominací z celého světa) je velkým krokem i pro zastupující Pragovka Gallery, jejichž spolupráce začala již v roce 2017, projektem Young American.

První uvedení projektu Young American v Praze se odehrálo po New Yorku právě v prostorách Pragovka Gallery. Jednalo se o cyklus portrétů z jejího pobytu v zámoří zachycující současnou newyorskou generaci.  Cyklus Young American zaznamenal velký úspěch na dalších výstavách v zahraničí (Berlín, Tokio).

Prezentace nové, od Young American zřetelně odlišné, série autoportrétů s názvem It Was Once My Universe pod taktovkou zkušené kurátorky Sonji Voss za spolupráce se zastupující institucí, tedy Pragovka Gallery, bude umístěna v historickém centru Arles (jež bude také centrum samotného festivalu), přímo v historickém kostele Église Des Fréres Precheurs. Prostory historického kostela Františkánských bratří budou v rámci festivalu hostit slavnostní předávání ceny Louis Roederer Discovery Award pro rok 2021.

Umístění projektu Marie Tomanové tak lze samo o sobě vnímat jako prestižní lokaci. Již nyní se počítá také s doprovodným programem v rámci festivalu, který krom artist talk zahrne také křest nové fotografické publikace, kterou vydá německé nakladatelství Hatje Cantz. Knihu pod názvem New York New York, zachycující současnou newyorskou generaci, pokřtí v Arles pro odborné publikum, následovat však budou také křty v Praze, Tokiu a New Yorku. Slavnostní vyhlášení vítěze Louis Roederer Discovery Award proběhne 9. srpna v historickém kostele Église Des Fréres Precheurs.


Autor: TZ, red

Z Hrádečku na Hrad a Tváře doby. Výstava k desátému výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

23. listopadu 2021 v 09:14

Na výstavu k desátému výročí poledního rozloučení s Václavem Havlem zve Praha 1 do Gaerie1. Vernisáž se koná ve středu 1. prosince v 18 hodin.

Výstava v Národním památníku na Vítkově připomíná osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg

20. listopadu 2021 v 09:24

Národní muzeum otevřelo u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Československé osudy ve 20. století. Jedná se o putovní panelovou výstavu Památníku koncentračního tábora Flossenbürg,...

Praha 11 zve na výstavu Fragmenty

18. listopadu 2021 v 08:59

Výstavu Fragmenty fotografa Carlose Sardá Vidala najdete až do konce roku v Komunitním centru Matky Terezy.

Tóny nad městy zazní v Praze 5

17. listopadu 2021 v 11:02

Koncert je součástí dvacátého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy. Mimořádný zážitek slibuje závěrečný koncert festivalu, který ve středu 24. listopadu od 18 hodin v obřadní síni MČ Prahy 5, Stroupežnického 493.

Praha 15 zve na Hostivařský Session

17. listopadu 2021 v 09:40

Hostivařský Session se koná ve čtvrtek 18. listopadu. Vstup zdarma.

Prahu rozpálí temperament španělského flamenka

17. listopadu 2021 v 08:31

Od 24. do 28. listopadu se jako hlavní hvězdy festivalu Den flamenka neboli Día del Flamenco představí špičkový tanečník mladé generace Ivan Vargas, jenž nás se svými muzikanty pozve do rodné Granady, španělská tanečnice Virginia Delgado s premiérou nového programu s názvem Zahrada či vynikající...

FOK představí dětem Beethovena v pořadu Orchestr na dotek

17. listopadu 2021 v 08:26

Symfonický orchestr hl m. Prahy FOK chystá druhý koncert z rodinné řady Orchestr na dotek. Tentokrát se děti hravým způsobem seznámí s Ludwigem van Beethovenem.

Výstava na náměstí Míru: Literatura proti režimu

16. listopadu 2021 ve 22:23

Na radnici Prahy 2 na náměstí Míru je do 26. listopadu k vidění výstava s názvem Literatura proti režimu. Představuje českou literaturu a kulturu v 70. a 80. letech 20. století, ale i zničené knihy z let 1969/1970.

Výstava připomene návštěvníkům Galerie Butovice sametovou revoluci

16. listopadu 2021 v 17:21

V Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, bude v prostorách Galerie Butovice zahájena výstava Střípky revoluce. Čtrnáct závěsných panelů návštěvníkům přiblíží průběh sametové revoluce. 

Další články
Nahoru