Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pragerovy brutalistní kostky a jejich okolí čeká rekonstrukce, stát to bude přes miliardu korun
Komplex staveb z přelomu 60. a 70. let 20. století sloužil pro Projektový ústav výstavby Prahy a dnes pro Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Foto: IPR Praha

Pragerovy brutalistní kostky a jejich okolí čeká rekonstrukce, stát to bude přes miliardu korun

Rekonstrukce sídla pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz vyjde na zhruba 1,16 miliardy korun. Letos organizace dokončí zadávací řízení a zahájí projektové práce. Samotná rekonstrukce začne v roce 2023. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Důvodem oprav architektonicky cenných budov od architekta Karla Pragera je jejich špatný stav, kdy mají problémy se statikou a zatéká do nich.

IPR je městskou organizací, která má na starosti městské plánování. V budovách kromě IPR sídlí také magistrátní investiční odbor.

Při rekonstrukci budou opraveny střecha, fasáda a izolace budovy. Zrekonstruovány budou i vnitřní prostory včetně nového pracovního uspořádání kanceláří a zasedacích místností. Součástí prací je rovněž úprava venkovních prostor mezi budovami, kde vznikne park.

Harmonogram uvedený v dokumentu schváleném radními letos předpokládá dokončení zadávacího řízení a zahájení projektových prací. V příštím roce bude zpracována další potřebná dokumentace a organizace počítá se získáním stavebního povolení.Rekonstrukce začne na podzim příštího roku, kdy budou zahájeny přípravné práce, průzkumy, sondy a zemní práce. V roce 2024 bude dokončena oprava nosné konstrukce a začne oprava střechy, fasády či hydroizolace.

Rekonstrukce včetně proměny venkovních prostor by měla být hotova do září 2025. V okolí budov je naplánována rekonstrukce a zpřístupnění historických schodů do Podskalí do ulice Pod Slovany.

Ve špatném stavu jsou všechny tři Pragerovy ,kostky'. Problémy jsou například s použitým závěsným konstrukčním systémem, který navíc nevyhovuje dnešním normám.

Architekt Karel Prager navrhl například budovy bývalého Federálního shromáždění. Budovy byly postaveny na konci 60. let ve stylu takzvaného brutalismu.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru