Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pragerovy brutalistní kostky a jejich okolí čeká rekonstrukce, stát to bude přes miliardu korun
Komplex staveb z přelomu 60. a 70. let 20. století sloužil pro Projektový ústav výstavby Prahy a dnes pro Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Foto: IPR Praha

Pragerovy brutalistní kostky a jejich okolí čeká rekonstrukce, stát to bude přes miliardu korun

Rekonstrukce sídla pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz vyjde na zhruba 1,16 miliardy korun. Letos organizace dokončí zadávací řízení a zahájí projektové práce. Samotná rekonstrukce začne v roce 2023. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Důvodem oprav architektonicky cenných budov od architekta Karla Pragera je jejich špatný stav, kdy mají problémy se statikou a zatéká do nich.

IPR je městskou organizací, která má na starosti městské plánování. V budovách kromě IPR sídlí také magistrátní investiční odbor.

Při rekonstrukci budou opraveny střecha, fasáda a izolace budovy. Zrekonstruovány budou i vnitřní prostory včetně nového pracovního uspořádání kanceláří a zasedacích místností. Součástí prací je rovněž úprava venkovních prostor mezi budovami, kde vznikne park.

Harmonogram uvedený v dokumentu schváleném radními letos předpokládá dokončení zadávacího řízení a zahájení projektových prací. V příštím roce bude zpracována další potřebná dokumentace a organizace počítá se získáním stavebního povolení.Rekonstrukce začne na podzim příštího roku, kdy budou zahájeny přípravné práce, průzkumy, sondy a zemní práce. V roce 2024 bude dokončena oprava nosné konstrukce a začne oprava střechy, fasády či hydroizolace.

Rekonstrukce včetně proměny venkovních prostor by měla být hotova do září 2025. V okolí budov je naplánována rekonstrukce a zpřístupnění historických schodů do Podskalí do ulice Pod Slovany.

Ve špatném stavu jsou všechny tři Pragerovy ,kostky'. Problémy jsou například s použitým závěsným konstrukčním systémem, který navíc nevyhovuje dnešním normám.

Architekt Karel Prager navrhl například budovy bývalého Federálního shromáždění. Budovy byly postaveny na konci 60. let ve stylu takzvaného brutalismu.


Autor: ČTK

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru