Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 16°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pracovníci pražských lesů loni vysadili méně stromků, zvýšila se těžba
Výsadba stromů. Foto: LHMP

Pracovníci pražských lesů loni vysadili méně stromků, zvýšila se těžba

Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v lesích vlastněných městem vysázeli 236 448 stromků, o rok dříve to bylo 358 269. Pokles je dán tím, že na rozdíl od minulých let se výsadba soustředila spíše na již existující lesy a nikoliv na zakládání nových.

Aktivita kůrovce v metropoli mírně poklesla, LHMP nicméně z důvodu ozdravení porostů téměř o polovinu zvýšily těžbu již poškozených stromů. V parcích a ulicích vysadili lesníci 1153 stromů. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy organizace.

V metropoli je zhruba 5000 hektarů lesů, městská příspěvková organizace se stará o zhruba 2900 hektarů. Od roku 2014 se podle zprávy tato rozloha zvýšila o 69 hektarů, které město založilo nebo přikoupilo.

Zatímco v předchozích letech výsadba z větší části směřovala do nově zakládaných lesů, loni dvě třetiny sazenic putovaly do těch již existujících. Celkem LHMP loni ve stávajících lesích umístily 152 503 stromků, v nových jich bylo 83 945.

Z nových porostů lesníci loni založili les v krajinném parku Na Musile v Kunraticích, kam vysadili přes 54.000 sazenic. V Horních Počernicích organizace dokončila krajinný park V Ladech, kde na protihlukovém valu u dálnice D11 pracovníci vysadili 15 700 stromků.

Dále pražští lesníci 16 720 sazenicemi zalesnili pole u Vinořského potoka a novou výsadbou čítající 3500 stromků spojili lesíky v lesoparku Letňany. Z celkové výsadby téměř polovinu stromků tvořil dub, následovaly buk, lípa, jedle, borovice a modřín.

I v hlavním městě je v důsledku klimatických změn problémem kůrovec, i když podle organizace jsou pražské porosty druhově pestré a smrk tvoří jen šest procent stromů. Nejvíce se škůdci podle LHMP objevují v Kunratickém lese, v Modřanské rokli, v Divoké Šárce a v Milíčovském lese.

Začátkem loňského roku byl podle zprávy výskyt škodlivého hmyzu díky chladnějšímu počasí a většímu množství srážek nižší, koncem jara se však vyrojil.

Lesníci v rámci boje proti šíření kůrovce zvýšili těžbu zasažených dřevin, a to o 45 procent oproti předchozímu roku.

To se projevilo i na celkové těžbě, která se podle organizace meziročně zvýšila o 28 procent. Zatímco při nahodilé těžbě kůrovcem zasažených stromů lesníci získali 11 875 kubíků dřeva, při plánované obnově porostů to bylo 427 kubíků.

Součástí boje proti kůrovci je i instalace pastí – takzvaných lapačů – kterých lesníci nainstalovali 127.

Další metodou jsou pokácené stromy, které mají hmyz nalákat, a následně po odstranění kůry jeho vajíčka a larvy uhynou. Těchto „lapáků" loni lesníci využili 218.

Kromě lesních porostů se LHMP starají také o pět velkých parků, vybraná uliční stromořadí a památné stromy. V parcích podle zprávy organizace vysadila 1153 stromů, což zahrnuje nové výsadby i výměnu uhynulých dřevin. 

Například na Dívčích hradech lesníci vysadili 443 stromů, ve Stromovce 254, na Petříně a v zahradě Kinských 73 a v ulicích 244 stromů.

Současné vedení Prahy schválilo plán, podle kterého město do roku 2026 vysadí milion stromů. Nejvíce jich bude právě v lesích na okrajích Prahy, rozšiřovat by se však měly i parky v širším centru a přibývat uliční aleje.

Výsadba nových stromů v ulicích nicméně může být z technických i jiných důvodů problematická, například radnici Prahy 3 se loni nepodařilo prosadit alej do projektu rekonstrukce Koněvovy ulice.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru