dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražský život

Pracovníci FAMU napadli prodej domu, který si chtěly VŠ pronajmout

Děkan pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Pavel Jech a další pedagogové z této fakulty Ivo Mathé a Martin Řezníček napadli u katastrálního úřadu prodej domu na Smetanově nábřeží, který loni poničil výbuch plynu.

V tiskové zprávě o tom informoval akademický senát FAMU. Budovu v rámci napadené transakce získala společnost Lázeňská investiční, i když ji chtěly odkoupit rovněž Akademie múzických umění (AMU) a Univerzita Karlova. Ty se následně s novým majitelem nedohodly na dlouhodobém pronájmu. Lázeňská investiční zakoupila dům v dražbě od Řízení letového provozu (ŘLP), které jako státní podnik k transakci potřebovalo povolení státu. Akademici z FAMU jako soukromé osoby v rozkladu zaslaném Katastrálnímu úřadu pro hlavní město Prahu poukázali na to, že ministerstvo dopravy neudělilo tento souhlas předem, ale až zpětně. Prodej je tak podle nich od začátku neplatný. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.

O odkoupení budovy měly zájem i univerzity. Ze zákona se však nesměly zúčastnit březnové dražby, v níž s částkou 210,1 milionu korun, tedy o 100.000 korun vyšší než předtím školy nabídly, uspěla Lázeňská investiční. Školy, které mají v okolí své fakulty, se chtěly s novým majitelem domluvit na dlouhodobém pronájmu. Lázeňská investiční Univerzitě Karlově a AMU nabídla padesátiletý pronájem, rektoři to však na dubnové schůzce odmítli. Komerční pronájem je podle nich obtížně uchopitelný a výrazně by zatížil provozní náklady obou vysokých škol.


Další články
Nahoru