Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - skorojasno 6°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pracovní úrazy postihují více muže, kteří oproti ženám také častěji podléhají smrtelným úrazům
Po pracovním úrazu někdy skončí ruka v sádře. Ilustrační foto: Miguel Saavedra / Freeimages.com

Pracovní úrazy postihují více muže, kteří oproti ženám také častěji podléhají smrtelným úrazům

Podle dostupných statistik za první pololetí loňského roku bylo hlášeno přes 23 tisíc případů pracovních úrazů, což je meziročně o 3,5 procenta méně. Více než 98 procent z nich však přesáhlo dobu pracovní neschopnosti delší než tři kalendářní dny. 

Za sledované období prvních šesti měsíců loňského roku bylo v Česku evidováno 23 218 pracovních úrazů, z toho 22 828 vyžadovalo pracovní neschopnost delší než tři kalendářní dny, závažných případů s hospitalizací nad pět dní bylo hlášeno 551 a smrtelných úrazů 40 (37 mužů, 3 ženy).

Oproti první polovině roku 2018, kdy bylo hlášeno na 24 062 úrazů, tak byl zaznamenán mírný pokles o 3,5 procenta. Rozdíl je v pracovní úrazovosti také mezi pohlavími. Z celkového počtu pracovních úrazů připadalo v prvním pololetí roku 2019 na muže 67,2 procenta a na ženy 32,8 procenta pracovních úrazů.

Nejvíce pracovních úrazů s pracovní neschopností delší než tři kalendářní dny bylo hlášeno ve zpracovatelském průmyslu, kdy šlo o 9 348 případů, dále v odvětví velkoobchodu a maloobchodu. Úrazy byly zejména v odvětví oprav a údržby motorových vozidel, jednalo se o 2 688 případů a v oblasti dopravy a skladování 2 402 případů.  

I přesto, že jsou statistická data za první pololetí loňského roku příznivější než v roce předchozím, je počet případů zranění na pracovišti stále vysoký.   

Obavy z úrazů

Když Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci představila výsledky průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik, ukázalo se, že se Česko v některých ukazatelích odlišovalo od ostatních zemí osmadvacítky.

Průzkum, kterého se zúčastnilo téměř 50 000 pracovišť z 36 zemí, ukázal, že psychosociální rizika jsou v zemích EU nejčastější. Jedná se například o časovou tíseň nebo nutnost jednat s obtížnými klienty.

Téměř 60 procent zástupců českých podniků uvedlo jako hlavní riziko možné úrazy při práci se stroji nebo nástroji. Riziko pracovních úrazů vznikajících v souvislosti s používáním dopravních prostředků při práci uvedlo dokonce 61 procent českých podniků, čím jsme se v průzkumu odlišovali od ostatních zemí.

„I když u nás psychosociální rizika nebyla vnímána na pracovištích jako nejpalčivější, průzkum ukázal, že v Česku jsou obavy ze ztráty zaměstnání poměrně vysoké. Zmínilo je 29 procent respondentů z českých podniků. Pro porovnání, v Německu to bylo 9 procent či 8 procent v Rakousku. Průměr všech zemí EU byl 16 procent.


Autor: Karel Netolický

Praha 15: Vyberte nejlepší projekty participativního rozpočtu

Dnes v 08:54

Až do 25. listopadu mohou obyvatelé Prahy 15 dát svůj hlas pro nové projekty letošního ročníku participativního rozpočtu.

V Praze 2 se koná Den válečných veteránů

Dnes v 06:14

Letošní Den válečných veteránů se koná ve čtvrtek 11. listopadu na náměstí Míru v Praze 2. Program začne v 10 hodin soutěžemi pro děti s účastí profesionálních vojáků. Uvidíte historickou i moderní bojovou techniku.

Praha 2: Den válečných veteránů připadá na 11. listopad, přispět ale můžete už nyní

Včera ve 13:56

Od dnešní dne až do 19. listopadu máte možnost zapojit se do sbírky při příležitosti Dne válečných veteránů. Výše příspěvku je libovolná a je jen na vás, kolik se rozhodnete na válečné veterány přispět. Za příspěvek obdržíte květ vlčího máku, který je symbolem...

Praha se mění v evropské centrum rozvoje umělé inteligence

Včera v 11:41

Praha je opět o krok blíže stát se evropským lídrem v rozvoji umělé inteligence (AI). Další dva pražské startupy – Rossum a Resistant AI – oznámily několikamiliardové finanční injekce od významných investorů. Na území metropole tak díky těmto mladým firmám vzniká unikátní technologický ekosystém,...

Odejděte z DPI. innogy garantuje o polovinu nižší zálohy a výrazný pokles ceny

Včera v 11:33

Zákazníkům, které původní dodavatel plynu nechal před letošní topnou sezónou na holičkách, innogy nabízí tříletý produkt Optimal s velmi výrazně klesající cenou. Domácnostem, kterým po převodu do záchranného režimu dodávek dodavatele poslední instance (DPI) dramaticky narostly zálohy za plyn,...

Dobrý nápad pro Dvojku představuje první návrhy

Včera v 09:13

Prvního srpna odstartoval pilotní projekt participativního rozpočtu Prahy 2, který nyní postoupil do další fáze – setkání nad návrhy.

Zlepšuj pětku. Hlasovat můžete do konce měsíce

Včera v 07:45

Nové lavičky, hřiště, minigolf. V participativním rozpočtu Prahy 5 je v roce 2021 vyčleněno celkem deset milionů korun na návrhy, jak zlepšit městskou část.

Společnost innogy spustila online formulář pro zájemce o novou smlouvu

24. října 2021 v 10:17

Během tohoto týdne odeslala společnost innogy poslední dopisy o režimu dodavatele poslední instance (DPI) s konkrétními pokyny pro zhruba 240 tisíc zákazníků, kteří doplatili na konec některých společností.

innogy dále zlevňuje pro zákazníky a varuje před dezinformacemi

22. října 2021 v 18:37

innogy, která je pro dodávky zemního plynu ve většině českých regionů dodavatelem poslední instance pro zákazníky končících dodavatelů, přichází od soboty 23. října s novým ceníkem. Ten bude pro všechny zákazníky, kteří spadli do režimu DPI, výhodnější.

Jaký bude parčík U Dobráků? Přijďte diskutovat

22. října 2021 v 11:35

Místní Agenda 21 a Odbor životního prostředí Prahy 13 zvou na veřejné projednání týkající se parčíku v ulici U Dobráků. Přijďte diskutovat a vyjádřit se k možným úpravám parku.

Radnice Prahy 4 podpoří zdobení stromků v ulicích

22. října 2021 v 10:04

Praha 4 už několik let podporuje komunitní zdobení vánočních stromků komunitou, partou rodičů nebo přátel, obyvateli domu či ulice. Stejně tomu bude i letos.

Další články
Nahoru