Dnes Pátek - skorojasno 3°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 4°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pracovní úrazy postihují více muže, kteří oproti ženám také častěji podléhají smrtelným úrazům
Po pracovním úrazu někdy skončí ruka v sádře. Ilustrační foto: Miguel Saavedra / Freeimages.com

Pracovní úrazy postihují více muže, kteří oproti ženám také častěji podléhají smrtelným úrazům

Podle dostupných statistik za první pololetí loňského roku bylo hlášeno přes 23 tisíc případů pracovních úrazů, což je meziročně o 3,5 procenta méně. Více než 98 procent z nich však přesáhlo dobu pracovní neschopnosti delší než tři kalendářní dny. 

Za sledované období prvních šesti měsíců loňského roku bylo v Česku evidováno 23 218 pracovních úrazů, z toho 22 828 vyžadovalo pracovní neschopnost delší než tři kalendářní dny, závažných případů s hospitalizací nad pět dní bylo hlášeno 551 a smrtelných úrazů 40 (37 mužů, 3 ženy).

Oproti první polovině roku 2018, kdy bylo hlášeno na 24 062 úrazů, tak byl zaznamenán mírný pokles o 3,5 procenta. Rozdíl je v pracovní úrazovosti také mezi pohlavími. Z celkového počtu pracovních úrazů připadalo v prvním pololetí roku 2019 na muže 67,2 procenta a na ženy 32,8 procenta pracovních úrazů.

Nejvíce pracovních úrazů s pracovní neschopností delší než tři kalendářní dny bylo hlášeno ve zpracovatelském průmyslu, kdy šlo o 9 348 případů, dále v odvětví velkoobchodu a maloobchodu. Úrazy byly zejména v odvětví oprav a údržby motorových vozidel, jednalo se o 2 688 případů a v oblasti dopravy a skladování 2 402 případů.  

I přesto, že jsou statistická data za první pololetí loňského roku příznivější než v roce předchozím, je počet případů zranění na pracovišti stále vysoký.   

Obavy z úrazů

Když Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci představila výsledky průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik, ukázalo se, že se Česko v některých ukazatelích odlišovalo od ostatních zemí osmadvacítky.

Průzkum, kterého se zúčastnilo téměř 50 000 pracovišť z 36 zemí, ukázal, že psychosociální rizika jsou v zemích EU nejčastější. Jedná se například o časovou tíseň nebo nutnost jednat s obtížnými klienty.

Téměř 60 procent zástupců českých podniků uvedlo jako hlavní riziko možné úrazy při práci se stroji nebo nástroji. Riziko pracovních úrazů vznikajících v souvislosti s používáním dopravních prostředků při práci uvedlo dokonce 61 procent českých podniků, čím jsme se v průzkumu odlišovali od ostatních zemí.

„I když u nás psychosociální rizika nebyla vnímána na pracovištích jako nejpalčivější, průzkum ukázal, že v Česku jsou obavy ze ztráty zaměstnání poměrně vysoké. Zmínilo je 29 procent respondentů z českých podniků. Pro porovnání, v Německu to bylo 9 procent či 8 procent v Rakousku. Průměr všech zemí EU byl 16 procent.


Autor: Karel Netolický

Bála se o svého milého, ten přitom jenom spal

Včera ve 14:03

Žena měla strach o svého přítele, na pomoc přivolala strážníky. Její milý naštěstí jen jen spal jako dudek.

V dejvickém kostele se uskuteční dvoudenní sbírka oblečení pro lidi bez domova

21. ledna 2021 ve 22:36

Zítra od 13 do 20 hodin a v sobotu od 8 do 20 hodin se v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích koná sbírka oblečení pro lidi bez domova.

O názvech ulic v Praze 13 se dočtete na webu městské části

21. ledna 2021 v 11:53

Některé ulice a prostranství mají svůj název odjakživa a nikdo neví proč, jiné jsou připomínkou slavných osobností nebo událostí. Někdy nás nenapadne, proč zrovna tento název, jindy tápeme, kdo ta či ona osobnost byla. V Praze 13 nesou ulice jména jako Otavova po operním pěvci Zdenku Otavovi ale...

Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte

20. ledna 2021 v 15:55

Stanovení optimální výše nájmu vyžaduje neustálé sledování aktuálního dění na trhu s bydlením. Ať už sháníte nového nájemníka, pronájem teprve promýšlíte nebo naopak hledáte nové bydlení v nájmu, současná situace na trhu s bydlením se stává značně nepřehlednou a...

Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

20. ledna 2021 v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

17. ledna 2021 ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Další články
Nahoru