
Pracovní úrazy postihují více muže, kteří oproti ženám také častěji podléhají smrtelným úrazům
6. května 2020 17:35
Za sledované období prvních šesti měsíců loňského roku bylo v Česku evidováno 23 218 pracovních úrazů, z toho 22 828 vyžadovalo pracovní neschopnost delší než tři kalendářní dny, závažných případů s hospitalizací nad pět dní bylo hlášeno 551 a smrtelných úrazů 40 (37 mužů, 3 ženy).
Oproti první polovině roku 2018, kdy bylo hlášeno na 24 062 úrazů, tak byl zaznamenán mírný pokles o 3,5 procenta. Rozdíl je v pracovní úrazovosti také mezi pohlavími. Z celkového počtu pracovních úrazů připadalo v prvním pololetí roku 2019 na muže 67,2 procenta a na ženy 32,8 procenta pracovních úrazů.
Nejvíce pracovních úrazů s pracovní neschopností delší než tři kalendářní dny bylo hlášeno ve zpracovatelském průmyslu, kdy šlo o 9 348 případů, dále v odvětví velkoobchodu a maloobchodu. Úrazy byly zejména v odvětví oprav a údržby motorových vozidel, jednalo se o 2 688 případů a v oblasti dopravy a skladování 2 402 případů.
I přesto, že jsou statistická data za první pololetí loňského roku příznivější než v roce předchozím, je počet případů zranění na pracovišti stále vysoký.
Obavy z úrazů
Když Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci představila výsledky průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik, ukázalo se, že se Česko v některých ukazatelích odlišovalo od ostatních zemí osmadvacítky.
Průzkum, kterého se zúčastnilo téměř 50 000 pracovišť z 36 zemí, ukázal, že psychosociální rizika jsou v zemích EU nejčastější. Jedná se například o časovou tíseň nebo nutnost jednat s obtížnými klienty.
Téměř 60 procent zástupců českých podniků uvedlo jako hlavní riziko možné úrazy při práci se stroji nebo nástroji. Riziko pracovních úrazů vznikajících v souvislosti s používáním dopravních prostředků při práci uvedlo dokonce 61 procent českých podniků, čím jsme se v průzkumu odlišovali od ostatních zemí.
„I když u nás psychosociální rizika nebyla vnímána na pracovištích jako nejpalčivější, průzkum ukázal, že v Česku jsou obavy ze ztráty zaměstnání poměrně vysoké. Zmínilo je 29 procent respondentů z českých podniků. Pro porovnání, v Německu to bylo 9 procent či 8 procent v Rakousku. Průměr všech zemí EU byl 16 procent.