dnes
Pondělí - zatazeno
11°C
zítra
Úterý - zatazeno
16°C
pozítří
Středa - polojasno
16°C
Pracovní úrazy postihují více muže, kteří oproti ženám také častěji podléhají smrtelným úrazům
Po pracovním úrazu někdy skončí ruka v sádře. Ilustrační foto: Miguel Saavedra / Freeimages.com

Pracovní úrazy postihují více muže, kteří oproti ženám také častěji podléhají smrtelným úrazům

Podle dostupných statistik za první pololetí loňského roku bylo hlášeno přes 23 tisíc případů pracovních úrazů, což je meziročně o 3,5 procenta méně. Více než 98 procent z nich však přesáhlo dobu pracovní neschopnosti delší než tři kalendářní dny. 

Za sledované období prvních šesti měsíců loňského roku bylo v Česku evidováno 23 218 pracovních úrazů, z toho 22 828 vyžadovalo pracovní neschopnost delší než tři kalendářní dny, závažných případů s hospitalizací nad pět dní bylo hlášeno 551 a smrtelných úrazů 40 (37 mužů, 3 ženy).

Oproti první polovině roku 2018, kdy bylo hlášeno na 24 062 úrazů, tak byl zaznamenán mírný pokles o 3,5 procenta. Rozdíl je v pracovní úrazovosti také mezi pohlavími. Z celkového počtu pracovních úrazů připadalo v prvním pololetí roku 2019 na muže 67,2 procenta a na ženy 32,8 procenta pracovních úrazů.

Nejvíce pracovních úrazů s pracovní neschopností delší než tři kalendářní dny bylo hlášeno ve zpracovatelském průmyslu, kdy šlo o 9 348 případů, dále v odvětví velkoobchodu a maloobchodu. Úrazy byly zejména v odvětví oprav a údržby motorových vozidel, jednalo se o 2 688 případů a v oblasti dopravy a skladování 2 402 případů.  

I přesto, že jsou statistická data za první pololetí loňského roku příznivější než v roce předchozím, je počet případů zranění na pracovišti stále vysoký.   

Obavy z úrazů

Když Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci představila výsledky průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik, ukázalo se, že se Česko v některých ukazatelích odlišovalo od ostatních zemí osmadvacítky.

Průzkum, kterého se zúčastnilo téměř 50 000 pracovišť z 36 zemí, ukázal, že psychosociální rizika jsou v zemích EU nejčastější. Jedná se například o časovou tíseň nebo nutnost jednat s obtížnými klienty.

Téměř 60 procent zástupců českých podniků uvedlo jako hlavní riziko možné úrazy při práci se stroji nebo nástroji. Riziko pracovních úrazů vznikajících v souvislosti s používáním dopravních prostředků při práci uvedlo dokonce 61 procent českých podniků, čím jsme se v průzkumu odlišovali od ostatních zemí.

„I když u nás psychosociální rizika nebyla vnímána na pracovištích jako nejpalčivější, průzkum ukázal, že v Česku jsou obavy ze ztráty zaměstnání poměrně vysoké. Zmínilo je 29 procent respondentů z českých podniků. Pro porovnání, v Německu to bylo 9 procent či 8 procent v Rakousku. Průměr všech zemí EU byl 16 procent.


Autor: Karel Netolický

Zítra: Svatomichaelská pouť

Dnes v 11:39

Na svátek sv. Michaela u kaple sv. Michaela, která byla postavena na konci 17. století, bude poutní slavnost zahájena divadlem nejen pro děti, představením Perníková chaloupka. U pěti stánků nakoupíte květiny, nejrůznější ozdoby, občerstvíte se doma napečenými dobrotami a na místě uvařenými...

Praha 15 zve na výstavu Waldorfských panenek

26. září 2020 v 09:30

Slet panenkářek se koná 17. října v Toulcově dvoře. Od 15 do 18 hodin připravily panenkářky výstavu pro veřejnost, kde představí své panenky a názorně ukážou, jak se vytvářejí, děti navíc naučí zhotovit jednoduché panenky z ponožek. 

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

26. září 2020 v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Podívejte se do mikrosvěta hub

25. září 2020 v 18:18

Ode dneška můžete přijít do tropického a subtropického skleníku Botanické zahrady Na Slupi na výstavu fotografií mikrosvěta hub Fungi on metal.

Do konce září nepoteče voda v těchto ulicích

24. září 2020 ve 13:00

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody do konce měsíce. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 podpořila udělení Řádu Bílého lva válečnému letci

24. září 2020 v 11:54

Zastupitelstvo městské části Praha 4 včera podpořilo svým usnesením návrh na udělení Řádu Bílého lva (in memoriam) válečnému letci Royal Air Force Jaroslavu Hofrichterovi, kterému bylo v roce 2008 uděleno čestné občanství Prahy 4. Podnět k vyznamenání Řádem Bílého lva vzešel z městské části Praha...

Vyšehradský voříšek na Letní scéně

24. září 2020 v 09:46

Festival Vyšehradský voříšek se koná v sobotu 3. října na Letní scéně Vyšehrad a v přilehlém parku. Akce, která podporuje zodpovědné adopce psů z útulků, přichází právě v době, kdy se do útulků vrací řada pejsků zbrkle adoptovaných během jarní karantény, kdy rodiče chtěli zabavit děti a mít důvod...

Sousedské moštování v Suchdole

24. září 2020 v 07:14

Moštování přineseného ovoce, buřtíky a dílny pro děti. Spolek Na ovoce zve na moštování.

Další úlevy pro živnostníky připravuje Praha 1

23. září 2020 v 19:29

Radnice Prahy 1 připravuje zejména pro drobné živnostníky další finanční úlevu. Týkat se bude těch, kteří podnikají v nebytových prostorech ve správě městské části.

innogy podporuje ŽIVOT 90

23. září 2020 v 19:17

innogy Česká republika podporuje projekt ŽIVOT 90 v osvětě mezi staršími lidmi o potřebě očkování proti chřipce a pneumokoku.

V srpnu zaniklo nejméně obchodních společností za téměř dva roky

23. září 2020 v 09:36

V srpnu tohoto roku vzniklo v České republice 1942 obchodních společností, o 313 méně než v červenci. Zároveň v srpnu zaniklo 1061 obchodních společností, o 252 méně než v předchozím měsíci a nejméně od září roku 2018, tedy za poslední dva roky. V srpnu tak v České republice přibylo 881...

Další články
Nahoru