Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pracovní úrazy postihují více muže, kteří oproti ženám také častěji podléhají smrtelným úrazům
Po pracovním úrazu někdy skončí ruka v sádře. Ilustrační foto: Miguel Saavedra / Freeimages.com

Pracovní úrazy postihují více muže, kteří oproti ženám také častěji podléhají smrtelným úrazům

Podle dostupných statistik za první pololetí loňského roku bylo hlášeno přes 23 tisíc případů pracovních úrazů, což je meziročně o 3,5 procenta méně. Více než 98 procent z nich však přesáhlo dobu pracovní neschopnosti delší než tři kalendářní dny. 

Za sledované období prvních šesti měsíců loňského roku bylo v Česku evidováno 23 218 pracovních úrazů, z toho 22 828 vyžadovalo pracovní neschopnost delší než tři kalendářní dny, závažných případů s hospitalizací nad pět dní bylo hlášeno 551 a smrtelných úrazů 40 (37 mužů, 3 ženy).

Oproti první polovině roku 2018, kdy bylo hlášeno na 24 062 úrazů, tak byl zaznamenán mírný pokles o 3,5 procenta. Rozdíl je v pracovní úrazovosti také mezi pohlavími. Z celkového počtu pracovních úrazů připadalo v prvním pololetí roku 2019 na muže 67,2 procenta a na ženy 32,8 procenta pracovních úrazů.

Nejvíce pracovních úrazů s pracovní neschopností delší než tři kalendářní dny bylo hlášeno ve zpracovatelském průmyslu, kdy šlo o 9 348 případů, dále v odvětví velkoobchodu a maloobchodu. Úrazy byly zejména v odvětví oprav a údržby motorových vozidel, jednalo se o 2 688 případů a v oblasti dopravy a skladování 2 402 případů.  

I přesto, že jsou statistická data za první pololetí loňského roku příznivější než v roce předchozím, je počet případů zranění na pracovišti stále vysoký.   

Obavy z úrazů

Když Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci představila výsledky průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik, ukázalo se, že se Česko v některých ukazatelích odlišovalo od ostatních zemí osmadvacítky.

Průzkum, kterého se zúčastnilo téměř 50 000 pracovišť z 36 zemí, ukázal, že psychosociální rizika jsou v zemích EU nejčastější. Jedná se například o časovou tíseň nebo nutnost jednat s obtížnými klienty.

Téměř 60 procent zástupců českých podniků uvedlo jako hlavní riziko možné úrazy při práci se stroji nebo nástroji. Riziko pracovních úrazů vznikajících v souvislosti s používáním dopravních prostředků při práci uvedlo dokonce 61 procent českých podniků, čím jsme se v průzkumu odlišovali od ostatních zemí.

„I když u nás psychosociální rizika nebyla vnímána na pracovištích jako nejpalčivější, průzkum ukázal, že v Česku jsou obavy ze ztráty zaměstnání poměrně vysoké. Zmínilo je 29 procent respondentů z českých podniků. Pro porovnání, v Německu to bylo 9 procent či 8 procent v Rakousku. Průměr všech zemí EU byl 16 procent.


Autor: Karel Netolický

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

Včera v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

Včera v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

14. dubna 2021 v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

14. dubna 2021 ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Nejslabší první čtvrtletí za 12 let. Živnost si založilo 14 tisíc lidí, o desetinu méně než před rokem

14. dubna 2021 v 09:10

Během prvního čtvrtletí letošního roku si založilo v České republice živnost 14 237 lidí, o 11 % méně než v prvním čtvrtletí roku 2020. Šlo o nejslabší první čtvrtletí nejméně od roku 2010, tedy za posledních 12 let. Svoji živnost zároveň přerušilo 37 171 lidí, o 4 % více než v minulém roce, a...

Jak hodnotíte Dny Prahy 15? Radnice se ptá

13. dubna 2021 v 10:41

Pokud to epidemiologická situace dovolí, plánuje radnice patnácté městské části i letos zorganizovat Dny Prahy 15.

Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

12. dubna 2021 v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

12. dubna 2021 v 10:04

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Praha 15 zve na jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory

12. dubna 2021 v 09:30

Jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Prahy 15 se uskuteční on-line ve středu 14. dubna od 16 hodin.

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

11. dubna 2021 v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Další články
Nahoru